köpek eğitimi

TİBET TERRİER YAVRU

dogs pics 1

TERRİER’LERİN ASİL  CİNSİ:TİBET TERRİERİ YAVRUSU

Köpekler, öncelikle insanoğluna faydalı ve onlara ilgi ve bakım derecelerine göre, bağlılık ve koruyuculuk özellikleri olan hayvanlardır. Günümüzde 400’dan fazla ırk çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu hayvanlardan, ırkının özelliklerini içeren  scr’li bir çeşidi de Tibet Terrier  ırkıdır.

Tibet Terrier ırkı köpekler, Tibet ırkı diğer köpeklerle benzer özellikler taşırlar. Ancak Terrier, diğer cinslerin en köklü ve eskisidir. Sevecendir, oynamayı sever, yabancılara karşı çekingen davranır, kolayca alışamaz. Hareketi sevdiğinden bahçeli bir evde daha rahat hareket ederler. En önemli özellikleri tüyleridir. Tibet Terrier yavrusunun tüyleri tek tabakalıdır. Büyüdükçe, çift katmanlı hale gelir. Bu yüzden tüylerin bakımı çok önemlidir. Ancak tüy dökümü yoktur. Ayakları, diğer cinslerinin ayaklarına benzer. Tibetin koşullarına uygun olarak, kış koşullarında,  kar  üstünde yürümeye çok elverişlidir. Asil bir köpektir. Tibette, yüksek mevkideki kişilere hediye olarak verilirdi. Asla satılmazdı. Bu tür ırkın vücudu oldukça sağlamdır. Zekidirler. İnsanlara arkadaş olabilecek karaktere sahiptirler. Aslında orijinal özelliği ,çoban köpeği olarak bilinmektedir. Ancak günümüzde evlerde , arkadaş ve süs köpeği olarak bilinmekte ve yaşatılmaktadır. Ortalama ömürleri 12-15 yıldır. 8 ile 14 kg. arası bir ağırlıkları vardır. Gezmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi severler. Bu nedenle, her gün mutlaka açık bir alanda gezdirilmelidir. SCR’li bir Tibet Terrier yavrusu, eğitime uygun bir cinstir. Zeki ve akıllı bir imajları vardır. Oynamayı severler. Çocuklarla arası çok iyi denilemez. Bu nedenle, çocuklarla oynamalarında aşırıya kaçmamak gerekir. Yavruyken kolayca eğitilebilir. Ev ortamı için düşünülebilecek bir ırktır. Yatkın oldukları fazla bir hastalık yoktur. Bu nedenle bakımları kolay bir ırktır. İnsanlara eşlik eden bir köpektir. Siren sesi gibi bir sesi vardır. Havladıkça,  desibeli yükselen bir sesi vardır.

Tibet Terrier yavrusunu eğitirken , sert sözcükler kullanılmamalı, uysal bir eğitim metodu izlenmelidir. Şayet böyle bir köpek edinmek istiyorsak, öncelikle yavrunun SCR  belgesinin  varlığını kontrol etmek yerinde olacaktır. Ayrıca, satıcılardan ve köpek eğitimi ile ilgilenen bazı hayvansever kuruluşlardan , köpeğin özelliklerini çok iyi öğrenmek gerekmektedir. Sahip olduğumuz köpeğin, kalıtsal davranış ve yaşamsal özelliklerini ne kadar iyi bilirsek , onunla beraber yaşamak o derece kolaylaşacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

TİBET TERRİER YAVRU

https://www.petyavru.com