köpek eğitimi

Satılık Köpek

kopus1 183

Köpek satın almak istiyorsanız, ona bir eşya gibi değil onun da bir canlı olduğunu unutmamak lazım. Her bir birey gibi yemek içmek, tuvalet ihtiyacı, temizlenme ihtiyacı ve eğlendiği sevmediği huyları olacaktır. Zamanı gelecek sıkılacak sizin onunla ilgilenmenizi isteyecek, yeri gelecek karşı cinsinden bir tür isteyebilecek. Ve bu bir insan değil, konuşamadığı için bunları sizin iyi takip etmeniz gerekli. Bir insan çocuğuna nasıl bakıyorsa, ki çocuk bir süre sonra konuşarak ihtiyaçlarını size söyleyebilir. Köpeği iyi tanımalı ona ömür boyu sadık kalmalısınız ve oda size sadık kalacaktır. Öncelikle bunun sorumluluk bilince olmalısınız. Her hangi bir eşya gibi sıkılıp bir kenara atılan bir eğlence unsuru değil. Bunları yapabileceğinizi inandığınız zaman köpek alabilirsiniz.

Köpeğin yuvası neresi olmalı?

Bu sorunun cevabı kişilerin yaşam şartlarına göre değişebilir. Bahçeli bir evde yaşayan insanlar bu konuda daha rahat olacaktır. Bu şartlarda köpek de şanslı diyebiliriz. Çünkü o canlının da doğal olarak içgüdüsel özgürlük iradesi mevcut. Her hayvan doğada kalmayı tercih edecektir. Bu yaradılışlarının bir özelliği. Nasıl ki insanoğlu kendine bir ev, baraka inşa ediyorsa. Bahçe de kulübesi olan köpekler için fazla bir özveri göstermenize gerek yok. Siz onun yemek ihtiyacını giderdiğiniz taktirde o zaten sizi sahibi olarak benimseyecektir. Koruyup kollayacaktır.

kopus1 188

Evde beslemek isteyenler için zor bir görev bekliyor. Köpek için onun benimseyeceği ayrı bir yer ve tuvalet ihtiyacı geldiğinde bunu size hissettirebilmesi. Bu bir süreç tabi ki . Uzun bir süre evi pisleyecektir. Bu sizin ve onun arasında ilgi hissiyat ile alakalı. Birbirinize alıştıktan sonra bu mesele çözülecektir. Bir diğer husus köpeğin dışarı çıkma isteği. İnsan oğlu bile evde 2 günden fazla duramazken köpekler içinde aynı husus geçerli. Bu sorumluluk da köpeğin bir ihtiyacı. Bir süre büyüdükten sonra eviniz ona enerji atmak açısından yetmeyebilir. Metropol kentlerde ikamet eden insanlar için zor olacaktır. Yapılan şehirleşmeden dolayı evlerin metrekare alanları gitgide küçülmektedir.

Ayrıca şehir stresi, iş stresi gibi hayatta yoğun bir süreç geçiriyorsanız köpek alıp evinizde bakmak düşüncesi gelip geçici bir hevestir.

İnsan İle Köpek Arasında Olan Dostane İlişki

Bazı hayvanlar yaradan tarafından insan oğluna ihtiyaçları görülmesi için bahşedilmiştir. At, deve, eşek bunlar insanoğlunun taşıt ihtiyacını karşılamak için. İnek, koyun, keçi insanoğlunun gıda ihtiyacını görmesi için. Köpek ise insanoğlunun hep koruyucusu olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu bilinç sahibini benimseyen tüm köpeklerde içgüdüsel olarak mevcut. Çobanların o kadar hayvana sadece bir köpek ile koruduğunu biliyoruz. Sürüden çıkan koyunu sürüye dahil ederler. Görev bilinci muhteşem hayvanlar.

Eğer ki yavru iken sizinle birlikte büyümüşse köpekler insanları çok iyi şekilde korumaktadır. Birçok insan evine hırsızlara karşı köpek beslemektedir. Başınıza gelebilecek bir aksiliği sizden önce tahmin edip sizi koruyabilir. Biliriz ki 6.hissi kuvvetli canlılardır. Köpekler sizden gelecek bir emir ile gözlerinizin içine bakıp onu yerine getirirler.

Köpeğin Cinsi

Köpek satın alacağınız zaman cinslerini iyi araştırıp bu şekilde karar vermeniz gerekmekte. Sizi koruması için gidip insana ve çevresine uyum sağlayamayacak bir köpeği tercih etmeyiniz. Görüyoruz ki bazı bilinçsiz insanlar vahşi köpekleri tercih etmekte ve bunlara zamanı geldiğinde sahip olamadıkları için çevresindeki insanlara sebepsizce saldırı yapabiliyor. Bu suç köpekte değil onu satın alan şahısta bulunmakta. Köpek doğası gereği saldırgan ise onu almamız gerekli. Sizin köpek seçiminde itaatkar köpek tercih etmeniz ihtiyacınızı giderecek ve yaşamınızı kolaylaştıracaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Köpek