köpek eğitimi

Satılık Chihuahua

dog training long island ny beneficial

Ülkemizde zengin köpeği diye bilinen Satılık Chihuahua cinsi köpeklerin çok pahalı olması bu çağrışıma neden olmuştur. Oyuncak kadar küçük olan bu hayvanlar en fazla 3 kilodur. Chihuahua cinsi köpekler dünyanın en küçük köpek cinsidir. Köpeklerin boyutu en fazla 2.7 cmdir. Şivava cinsi köpekler üzerine birçok film yapılmış ve süs köpeği olarak adlandırılmıştır. Şivava adında şarkı bile vardır. Göz renkleri açık sarı ile kahve arasında değişebilir ve kısa tüylü ya da uzun tüylü olarak iki çeşittir. Renkleri sarı, gümüş ve gri gibi değişik renklerde olabilir ve kulakları diktir. Şivava cinsi köpekler patlak gözleri ve kibirli duruşlarıyla huysuz bir kaynanaya benzerler. Ama çok dayanıklı ve hayat dolu köpeklerdir. Sahipleri dışında kimseyi pek sevmezler.

 

Sahiplerini koruma özelliği gösterirdiler. Etkili olmasa da bunu denerler ve küçük oldukları için seri ve atik olup ayakaltında ezilmeden dolaşabilirler. Özellikleri çocukları ısırma eğilimleri vardır ve bu açıdan güvenilmezlerdir. Havlama konusunda çok sorun çıkaran bu hayvanların mutlaka eğitilmesi gerekir. Tuvalet alışkanlığını zor kazanırlar ve ısrarla eğitilmeleri şarttır. Özellikle soğuk havalarda çok üşürler. Kucakta ya da çantada taşınabilecek kadar küçük olan bu köpekler, kış aylarında mutlaka kalın giysilerle korunmalıdır. Şivavalar sahiplerini çok severler ve kıskançlık huyları vardır. Yabancılara karşı kıskançlık yapıp ısırabilirler. Bu yüzden dikkatli olunması gerekir.

 

Şivavalar kendilerinde büyük köpeklere saldırganlık eğilimi gösterirler. Şivavalar ciddi bir eğitimle sosyalleşebilirler ve saldırganlık özellerini törpüleyebilirler. Meksika kökenli olduğunu söylense de Japonya bağlantılı olduğu iddia edilen şivava dünyanın en küçük köpeğidir. Bu küçük ama kalbi büyük canlının ömrü 15 yıldır ve soğuğa karşı çok dayanıksızdır.

 

Chihuahua Apartmanda Beslenir Mi?

Ev ve apartman hayatına en uygun köpek cinsidir. Sahibine bayılan ve yüzünü yalamaktan keyif alan bu canlıların çok havlamaları sorununa çözüm bulunabilirse apartman hayatı için bir sıkıntı teşkil etmezler. Sadece bir tek kişiye aşırı bir bağımlılık gösterirler ve sahiplerini herkesten kıskanırlar. Sürekli yalamak isterler ve bu durum hayır kelimesi ile engellenemez. Ayrıca ısırganlıları engellendiğinde ve sosyalleşmeleri sağlandığında diğer hayvanlarla ve kedilerle sorunsuz geçinmektedirler. Ama çocuklar şivavaları oyuncak sanacağından zarar verici hareketler yapabileceğinden yalnız bırakılmaması gerekir.

 

Chihuahua Nereden Satın Alınır?

Veteriner hekimlere danışarak şivava satışı yapan yerler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bazen evcil hayvanları yavrulayan kişiler veterinere bildirmekte ve yavruları sahiplendirmektedir. Böyle bir yöntemden de yararlanma imkânınız varsa veterineriniz sizi bilgilendirecektir. Ayrıca ülkemizde birçok köpek üretim çiftlikleri vardır. Bu çiftliklerde safkan yavrular bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak Satılık Chihuahua çok pahalıdır ve bir çok kişi neredeyse kara borsa ticaret yapmaktadır.

 

Chihuahuanın Bakımı Zor Mu?

Chihuahua cinsi köpeklerin bakımı zor değildir. Ayda bir yıkanıp düzenli taranmaları ve kışın üzerlerine kalın giysiler giydirilmesi uygun olur. Birçok şivava süslenmek için değil üşümemek için giydirilmektedir. Zaten giydirilseler bile üşümekten titrerler ve bu yüzden sahipleri hep kucaklarında gezdirir. Gezme beklentisi fazla olmayan şivavanın egzersiz ihtiyacı da yoktur. Sadece yabancılara karşı olan şüpheci davranışları zor durumda kalmanıza neden olacağından mutlaka küçüklüğünden başlayarak eğitim vermeniz gerekir.

 

Şivava Fiyatı Ne Kadardır?

Birçok kişi ücretsiz olarak sahiplendirmek için para almadan, iyi bakabilecek olan kişilere yavruları vermektedir. Ancak çiftliklerde ve petshoplarda 1500 liradan başlayan ve daha da artan fiyatlarla satılmaktadır. Hatta dolar üzerinden bile satılabilir. Çok isterseniz barınakları ziyaret ederek, sokağa terk edilmiş bir şivava da alabilirsiniz. Ancak safkan bir yavru istiyorsanız ve bakabilecekseniz veteriner hekiminize danışabilir ya da köpek üretim çiftliklerine başvurabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Chihuahua