köpek eğitimi

Satılık Afgan Tazısı

enhanced buzz 25499 1356674033 0

Satılık Afgan Tazısı

Öncelikle Afgan tazısı nedir? Biraz ondan bahsetmek istiyorum. Afgan tazısı av köpeği ve süs köpeği cinsinde yetiştirilebilen bir köpek ırkıdır. Bu köpek ırkı Afganistan kökenli olup yüksek ve sert kayalıklar da güçlü atlayışları yapabilen ani ve sert dönüşlere uygun bedene sahip olan Afgan tazısı aynı zamanda görerek iz sürme özelliğine de sahiptir.

Bu köpek cinsinin özelliklerine bakacak olursak boyları yaklaşık olarak 61-71 cm ağırlıkları ise yaklaşık olarak 22-27 kg civarında olmaktadır. Afgan tazıları değişik renklere sahip olmakla beraber uzun ipeksi tüyleri başının üstüne kadar uzanmaktadır. Kuyruk ucu bedenine göre daha tüylü olmakla beraber yukarı doğru kıvrımlıdır. Aristokrat görüntüleri sebebiyle özellikle Amerika da ve Avrupa’da lüks köpekler sınıfında olan afgan tazıları apartman yaşamı için pek uygun olmayacaktır.

Afgan Tazısının Tarihçesi;

Yapılan bazı genetik testler bu cinsin eski çağlara dayandığını kurt ve farklı bir ırk köpeğin birleşmesi sonucu meydana geldiğini göstermektedir. Eski çağlarda Mısır da bulunan belgelerde bu ırkın üzerinde resimlerinin olduğu papirüsler rastlanmıştır. Yaklaşık 4000 yıldır Afganistan civarında görülen bu köpek özellikle av köpeği ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Bu ırk yüzyıllar boyunca çok iyi korunmuş ve nesli yaşatılmış olup bölge dışına çıkarılması yasaklanmıştır. İlk defa Avrupa’ya çıkışı 1920 li yıllarda bir İngiliz ailenin gizlice İskoçya’ya götürmesi ile başlar. Günümüzde karşımıza çıkan Afgan tazılarının tümü bu çiftin getirdiği ırka dayanmaktadır.

 Afgan Tazısının Karakteristik Özellikleri;

Afgan tazıları çekingen bir yapıya sahip olmakla beraber sevimli hassas sahibine karşı daha sadık ve daha dominant davranmaktan hoşlanan bir ırktır. Bu köpekler çok cesur olurlar ve bir o kadar da asil ve zariftir. Ancak çok şüphecidirler ama yabancılara bile düşmanca tavır sergilemezler. Eğer bir Afgan tazısına hükmetmek istiyorsanız komutlarınız sert ve keskin olmalıdır. Çünkü Afgan tazıları kolay öğrenirse de kolay boyun eğmez ve keskin bir komut almazsa başına buyruk hareket etmeyi sever.

Bahçesiz bir evde Afgan tazısı beslemek çok zor bir durum olacaktır. Çünkü geniş arazilerin seven bu köpek cinsi koyup oynamaktan ve eğlenmekten hoşlanır. Günün en az yarım saatini koşarak geçirir. Evde olduğu dönemlerde ise uyumayı tercih eder.

Afgan Tazısının Bakımı;

 Satılık Afgan tazısı ilanıyla ilgilenen kişilerin bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Mesela örnek verecek olursak Afgan tazısı beslemek isteyenler mutlaka bir bahçeye sahip olmalıdır. Çünkü Afgan tazısı ev hayatı için pek uygun bir köpek türü olmamakla birlikte geniş alanları koşup oynamayı daha çok sevmektedir. Uzun ve ipeksi tüylere sahip olduklarından dolayı her gün tüyleri taranma ihtiyacı duymaktadır. Bilinmesi gereken bir başka konu ise çok uzun kulaklara sahip olan Afgan tazısının yemek yerken kulaklarını bağlamak gerekir, çünkü bağlanmadığı takdirde kulakları yemeğe değeceğinden kirlenecektir.

Afgan Tazılarının Yaşam Ve Sağlıkları;

Afgan tazılarının en büyük sağlık problemlerinin başında alerji ve kanser gelmektedir. Çoğu tazı türünde olduğu gibi anestezi ye karşı yüksek derecede alerjileri vardır. Benzer cins köpeklerde olduğu gibi Afgan tazıları da yaklaşık 12 yıl yaşamaktadır. Ve muhtemel ölüm nedenlerinin başında kanser gelmekte olup yaşlılık ve diğer nedenler daha sonra sıralanmaktadır.

Eğer bir Afgan tazısına sahip olmak istiyorsanız geniş bahçeli bir eviniz ve oyun oynayıp koşabileceği bir bahçeniz olması Afgan tazısı için hem mutlu bir hayat hem de huzurlu bir yaşam alanı olacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Afgan Tazısı