köpek eğitimi

Satılık Boxer

cute big dogs and babies 12

Satılık Boxer

Boxer köpek cinsi Almanya menşeili bir köpek cinsini teşkil etmektedir. Uzun yıllar öncesinden beri insanlar tarafından pek çok amaçla kullanılan bu köpek türü özellikle vahşilikleri ile bilinmektedir. Ancak bu durum çoğu köpek sahibinin köpeğini yanlış eğitmesinden kaynaklanmaktadır. Yanlış eğitilmesi sonucu bu köpekler oldukça vahşileştirilebildikleri gibi doğru eğitim sayesinde de insanlara dost bir köpek halini alabilmektedirler. Günümüzde çoğu insan tarafından bu köpek türü etrafa korku vermek gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Oysa bu köpek türü çok iyi bir bekçi köpeğidir. Bu köpek türünün en iyi bilinen özelliği belçilik konusunda edinimlerinin çok iyi durumda olmasıdır. Almanya menşeili olan bu köpek keşfedildiği zamanlardan bu yana bekçilik amacıyla çoğu kişi tarafından tercih edilmiştir. Boxer sözcüğü ana olarak Almanya kaynaklıdır. Bu sözcük Türkçe’ de ise Boksör anlamına gelmektedir. Bu kelime aslında bu köpek türünün özelliklerini ortaya koymaktadır.

Boxer köpek cinsinin kendine özgü bir görüntüsü vardır. Bu köpek türü bu özelliği ile diğer köpek türlerinden kolayca ayırt edilebilmektedir. Bu köpek türü orta boylu bir türdür. Ancak orta boylu olmasına rağmen gösterişli bir görünüme sahiptirler. Bu köpek türünün kas gücü oldukça gelişmiştir. Sert görünüme sahip olmaları ve kas gücü ile birlikte bekçilik açısından bu köpekleri ön plana çıkarmaktadır. Bu köpek türü aynı zamanda büyük bir cesarete sahiptir. Bu cesaretleri sayesinde hemen hemen her türlü zorluğu aşmaya çalışmaktadırlar. Çoğu kez kendilerini için tehtid olarak sezdikleri şeylere karşı cesaretleri sayesinde saldırgan olabilmektedirler. Bu özellikleri bu köpek türünün bir bekçi köpeği olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu köpek türleri bilinenin aksine insanlarla rahatça dostluk kurabilmektedir.

Boxer köpek cinsinin saldırgan tutumu tamamen yanlış eğitimden kaynaklanmaktadır. Şöyle ki, bu köpek cinsleri diğer hayvan türleri ile de rahat anlaşabilmektedir. Hemen hemen her canlının yavrusuna karşı adeta bir koruyuculuk üstlenmektedir. Diğer canlıların da yavrularına karşı yaklaşımı dostçadır ve onlara kati bir şekilde zarar vermemektedir. Satılık Boxer bulmak isteyenler özellikle bu köpek cinsi için bu köpeklerin yavrularını tercih etmektedir. Bu köpeklerin küçüklükten yetiştirilmesi, bu köpeklerin sahipleri tarafından büyük avantaj sağlamaktadır. Satılık Boxer bakan kişiler bu köpeklerin yavrularını tercih ettiği takdirde kişiye uyumu daha kolay olacaktır. Boxer köpek türü yavru iken daha çok eğitime müsait olmaktadır. Ayrıca bu köpek türünün sahibini küçüklüğünden beri tanıyor olması son derece önemlidir. Sahibine önceden beri alışan bu köpek türü bekçilik amacıyla kullanılacak ise yabancı kişileri kolayca tanıyabilmektedir. Sahibi ve ailesi hariç diğer kişilere tutumu oldukça serttir. Ancak eğitimine dikkat edilir ise diğer insanlara karşı da oldukça sevecen hale dönüşebilmektedir. Bu noktada bu köpek türünün eğitimi oldukça önem arz etmektedir. Bu köpek türü yaklaşık olarak 50 – 60 cm boyutundadır. Boxer köpek türlerinin ortalama ağırlığı ise yaklaşık 30 kg kadardır. Kilo konusunda probleme sahip olan bu köpeklerin yeme içmesine dikkat etmek gerekmektedir. Nitekim bu köpekler çok kolayca kilo almaktadır. Ayrıca yeme içme konusunda toplumca yanlış olarak bilinen çiğ et yedirme gibi olaylar bu köpekleri çok olumsuz etkilemektedir. Gerektiği takdir de veterinere giderek veteriner tavsiyeleri alınmalıdır. Bu köpek türlerinin derileri oldukça yumuşaktır. Derileri genellikle kahverengi veya kızıl görünüme sahiptir. Tüyleri oldukça kısadır ve burnundan başlayarak ağız ve çenesine kadar da siyah uzun bir çizgiye sahiptirler. Bazılarının kafa kısmında beyaz çizgiler söz konusudur. Bazılarının da göğüs kısmında beyaz çizgiler bulunabilmektedir. Bu köpek türü ilk aşamada dövüş amacıyla kullanılmıştır. Ancak bu durum Almanya’ da 19. yüzyılda yasaklanmıştır. Bu yasağın ardından ise bu köpek cinsi polis ve askeri amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise bu köpeklerin tercih edilmesi eskiye göre nadirdir. Polisiye ve askeriyede de bu köpeklerin yerini Alman kurtları almaya başlamıştır. Buna rağmen yine de bekçilik konusunda en iyi köpek türü olarak Alman menşeili Boxer köpek türü gösterilmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Boxer