köpek eğitimi

Satılık Akitaİnu Fiyatları

kopek 184

Diğer isimleriyle JaponAkita ve ya Japon kurdu Akitainularspitz familyasından gelmektedirler. Özellikleri bir renkleri ve ya desenleri yoktur farklı renklere sahip olabilirler. Çıkış yerleri Japonya olan Akitainuların kullanış ve yetiştirilme amaçları çoğunlukla avcılıktır. Akitainular özellikle Japonya’ da köpek dövüşlerinde de kullanılmışlardır. Günümüzdeki işleri daha çok güvenlik olan Akitainular ortalama 10 ile 12 yıl arasında yaşamaktadırlar. Erkek ve dişileri arasından oldukça fazla fiziksel farklılıklar vardır. Erkek Akitainuların boyları 64 ile 71 cm arasında iken dişilerin boyları 58 ile 66 cm arasındadır. Kilolarda ise erkekler 39 ile 59 kg arasında iken dişiler 29 ile 50 kg arasındadır.

Akitainu Köpeklerinin Temel Özellikleri

kopek 184

Yeterince eğitim verildiği taktirde apartman içerisinde yaşayabilirler. Akitainu köpekleri avcılıkları ile tanındıkları için genelde apartman ve evler onlar için dar gelmektedir. Bu köpeklerin en iyi yaşam alanları geniş arazilerdir. Güçlü, sağlam ve görünüş itibariyle çarpıcı bir köpektir. Kızdırıldığı zaman diğer çoğu köpek gibi Akitainular da hırçınlaşabildiği gibi çoğunlukla dikkatli, zeki ve cesaretli bir köpektir. Tüyleri kısa ve kalın olduğu için bakımları önemlidir. Tel bir fırça yardımı ile sürekli temizlenmesi gerekmektedir. Yıkanmaları bu köpeklerin deri tabakalarına zarar vermektedir. Çok sık olmamakla birlikte ortalama 3 ayda bir dikkatli br şekilde yıkanmaları gerekir. Yılda 2 defa yoğun olarak tüylerini değiştirirler. Akitainu köpekleri sakinlikleri ile tanındıkları kadar başına buyruk olmaları ile de bilinirler. Sahiplerine karşı koruyucu ve sevecendir. Zeki, cesaretli ve gözü pek bir köpektir. Yavruyken eğitimleri zordur bu sebeple inatçı davranarak bir şeyler öğretilebilir. Üst düzey koruyucu özelliği bu köpeklerin birinci sınıf koruma köpekleri olmasını sağlar. Aileler çoğunlukla çocuklarını ve diğer aile bireylerini bu köpeğe rahat bir şekilde emanet eder. Diğer köpeklere ve hayvanlara karşı tahammülü olmayan Akitainuların arkadaşlıkları insan ilişkileri son derece güvenilirdir. Başka hayvan ve ya köpeklerin olduğu ortama serbest bırakılmaları ortam ve ya diğer hayvanlar için tehlikeli bir durum teşkil edebilir bu sebepten dolayı kontrolsüz bırakılmamalıdırlar ve tasma, kayış kullanılmadan dolaştırılmamalıdırlar. Temkinli oluşu sadece hayvanlara ve köpeklere karşı değil aile bireyleri dışındaki diğer insanlara karşı da görülen bir durumdur. Başka kedi köpeklere olduğu yabancı insanlara da çekingen davranır, aile bireylerini korumak için gereken ne varsa yapar. Ailedeki çocukları koruma iç güdüleri onları kıskançlık derecesine varan bir sahiplenmeyle görülür ve başka çocukların aile çocuklarıyla oyun oynamasına bile müdahale etmek isteyebilir. Bu durumda dikkatli yaklaşılmalıdır yoksa saldırganlaşabilir ve ısırabilir. Eğitimle bu ve bunun gibi durumların önüne geçilebilir ve o zaman bu köpekler daha çok sevecen tavırlarıyla tanınırlar.

Akitaİnu Köpeklerinin Eğitimi

Yemek yeme konusunda eğitilmelidirler çünkü bu konuda biraz vahşileşebilirler. Yavru iken bu köpeklerin sık, yoğun ve ısrarcı bir şekilde eğitilmeleri gerekir. Sıkılgan bir yapıya sahip olmaları eğitimlerini zorlaştırır ısrarla eğitime devam edilmezse yaşları büyüdükçe Akitainu köpeklerine bir şey öğretebilmek çok daha zorlaşabilir. Ailesine alıştıktan sonra onlardan ayrılmak istemez ve çok fazla havlamazlar. Uzun yıllar Japonya’ da dövüş köpeği olarak kullanılmış ve bu konuda yetiştirilmişlerdir. Soyu tükenmeye yüz tutacak iken Japon hükümeti tarafından bu duruma el konulmuş ve bu kanlı gösterilerin yapılması yasaklanmıştır. Günümüzde ise bu köpekler çoğunlukla birçok kıtaya yayılmış ve koruma köpeği, bekçi köpeği, rehber köpek olarak kullanılmaktadır.

Akitainu köpeklerini diğer köpekler gibi hayvan barınaklarından ve köpek çiftliklerinden sahiplenmek için gidildiğinde bu cins köpekleri barınak tarzı yerlerde bulmak zordur. Bu sebeple satıcılardan alınması gereken bu köpeklerin fiyatları erişkinlerde 2500 TL civarlarına kadar ulaşmaktadır. Yavru halde alınan Akitainuların fiyatları daha uygun olacak ve yavru köpeklerin alınması çok daha mantıklı olacaktır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Akitaİnu Fiyatları