köpek eğitimi

Satılık Köpekler

kopus1 185

Evin içerisinde size arkadaşlık edebilecek ya da bahçenizi neşelendirecek evcil hayvanlardan biri köpeklerdir. Köpekler son derece itaatkar ve zekidir. Cinslerine göre değişmekle birlikte çocuklar için bulunmaz oyun arkadaşı olurlar.

Hangi Cins Köpek Tercih Edilmeli?

kopus1 190

Kişinin beklentisine bağlı olarak değişmekle birlikte bir köpek edinirken öncelikle yaşam ortamı düşünülmelidir. Ev ortamında bakılacak satılık köpekler ile bahçede bakılacak cinsler farklıdır. Bir kurt köpeğini evde beslemek son derece zor olacak ve doğasına aykırı bu ortam köpeğin davranışlarına yansıyacaktır. Aynı şekilde Pinscher cinsi bir köpeğe de bahçede bakmak, sık sık hastalanmasına neden olacaktır.

Ev Ortamında Bakılacak Cinsler Hangileridir?

Ev içerisinde bakılacak ise daha küçük yapıda satılık köpekler tercih edilir. Ev hayatına kolaylıkla uyum sağlayabilecek cinslerden bazıları: English Setter, Havanese, Pinscher, Pug, ShihTzu, Chihuahua, Charles Spaniel, Yorkshire Terrier, Pekingese olarak sayılabilir. Bu cinsler hem küçük yapıları hem de daha düşük olan egzersiz ihtiyaçları dolayısıyla ev ortamında tercih edilir. Yine Labrador, Golden Retriever orta yapıda cinsler olmalarına rağmen sakin tavırları dolayısıyla ev ortamında bakılabilmektedir.

Bahçede Bakılacak Cinsler Hangileridir?

Bahçede bakılacak ise sıcak yada soğuk havadan nispeten etkilenmeyecek daha dayanıklı yapıdaki satılık köpekler tercih edilmelidir. Bunlardan bazıları: Alman Çoban Köpeği, Doberman, Rottweiler, Sibirya Kurdu, CaneCorso,BorderCollie, Bulldog, İngiliz Mastif, İrlanda Kurt Köpeği, St Bernard, Leonberger, Sivas Kangalı, Büyük Danua olarak sayılabilir. Bahçede bakılabilecek bir cins ararken sadece cüssesine bakmak elbette yeterli olmaz. Dayanıklı olmaları, sık sık hastalanmamaları için oldukça önemlidir. Bu köpeklerden bir çoğu bekçi köpeği olarak da ayrıca eğitilebilmektedir.

Karakterine Göre Hangi Cinsler Tercih Edilir?

Yaşam ortamına göre köpekleri gözden geçirdikten sonra bakmanız gereken alacağınız köpeğin karakteri olmalıdır. Elbette eğitimle bir takım yanlış davranışlar doğrularıyla değiştirilebilir ancak size uygun karakterde bir cins ile her konuda daha iyi anlaşmanız dostluğunuzun uzun vadeli olması açısından oldukça önem arz eder. Kimileri yaramaz ve oyuncu köpekleri tercih ederken, kimileri daha sakin ya da tembel köpekleri tercih eder. Bazen de ava giderken arkadaşlık edecek ya da bekçi köpeği olarak istifade edilecek cinsler aranır.

Köpek Alırken Önem Arz Eden Hususlar

Pet shoplardan alınacak satılık köpekler konusunda bazı hususlara dikkat etmekte fayda olacaktır. Her pet shop ne yazık ki sattığı evcil hayvanlara aynı özeni göstermediğinden türlü sıkıntılar ortaya çıkar. Köpeğinizi almadan önce bir veteriner hekimin muayenesinden geçirerek alın. Aldıktan sonra eğer mevcut değil ise aşı karnesi çıkarın ve tüm aşılarını yaptırın. Köpeğinizin saf kan olması da dikkat edeceğiniz bir diğer husus. İnternetten araştırma yaparak almak istediğiniz saf kan köpeği tüm özellikleriyle inceleyerek alın. Eğer köpeğinizi bir çiftlikten alacaksanız çiftlik hakkında araştırma yapın. Şikayetleri inceleyin. Bunlar size önemli ipuçları verecektir.

Köpek Edinirken İyi Düşünün

Evcil hayvanlar size kısa sürede alışırlar. Onları alırken ortalama 15 yıl ömürleri olduğunu ve bakarken bir takım sıkıntılar yaşayabileceğinizi göz ardı etmeyin. Apartmanda bakılacak cinsler çok havlamayacaktır ancak yine de her köpek az ya da çok havlar. Komşularınızın konu hakkındaki fikri mutlaka önemli olacaktır. Birçok köpek sahibi bu nedenle türlü sıkıntılar yaşar. Evdeki küçük çocuklar da bir diğer faktör. Köpekler çocuklarla iyi anlaşır ve onlara karşı hassas davranırlar ancak aksi bir durumda sıkıntı yaşamak kaçınılmaz olur. Köpeklerinizi alırken bunlar ve diğer tüm etmenleri son derece titizlikle değerlendirmeli ve öyle karar vermelisiniz. Sonra ondan ayrılmak zorunda kalmanız hem sizi vicdanen rahatsız edecek hem onları yeni hayatlarına adaptasyon sürecinde zorlanmalarına ve mutsuz olmalarına neden olacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Köpekler