köpek eğitimi

Satılık Chow Chow

Dog Training High Five

Hayvan sevgisi ağır basan bir kişi iseniz mutlaka bir gün evinize evcil bir hayvan almayı düşünüyorsunuzdur. Alıncaya kadar da küçük veya büyük, gördüğünüz her köpeği sevmeye çalışıp, imrenerek bakıyorsunuzdur. Sokağınızda yaşayan kedi ve köpekleri kollayıp korumaya, doyurmaya çalışarak avunanlardan biri iseniz, evcil bir hayvan alma zamanınız geldiyse harika bir aile köpeği istiyorsanız bir Satılık Chow Chow aramaya başlamalısınız. Chow Chow’lar ihtiyacınız olanı karşılamaya adaydır.

 

Çov Çov diye okunan bu köpekler Çin kökenlidir ve Aslan köpeği, Çin köpeği veya Çin Aslanı diye de bilinmektedirler. 1700’lerde İngiltere’ye getirildikten sonra Chow Chow ismi verilmiş olup biblo anlamındadır. Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığın kraliçesi olan Viktorya’nın bu köpeğe çok düşkün olduğu bilinmektedir. Dikkat çeken bu durumdan sonra 1800’lerde çok sayıda Chow Chow Amerika’ya da getirilmiş, popüler olmuş, 1980 yılında da en popüler 6. Köpek türü olarak seçilmiştir. Çin’de bir zamanlar eti ve kürkü için beslenen Chow Chow’lar günümüzde hala Çin’in bazı bölgelerinde besin olarak tüketilmektedir.

 

Chow Chow’ların özellikleri

Kabarık yumuşak tüylere sahip olan bu köpek cinsi siyah mavi dilleri ile tanınmıştır. Tüyleri kızıl, siyah, krem, tarçın renkli olabilmektedir. Orijinal Chow Chow köpekleri koruma, yük arabası çekme ve bazı bölgelerde besin kaynağı olarak kullanılmışsa da günümüzdeki görevi dostluk, arkadaşlıktır. 8- 12 yıl kadar ömürleri olan bu köpek cinsi 20–32 Kg. arasında olup boyları da 43–51 cm arasındadır. Kafasının etrafında aslana benzetilmesine sebep olan yeleler bulunmaktadır. Kuyruğu kıvrık ve sırta dönük, tüyleri oldukça sıktır. Genellikle sakin, sessiz, yavaş yürüyen, mesafeli duran ancak görenlerin bayıldığı, peluş oyuncaklara benzettiği son derece sevimli görünüme sahip köpeklerdir.

 

Chow Chow’lar uysal hayvanlar olsa da bazen hırçınlık yapabilirler. Özgür, başına buyruk olmayı seven, kararlı, inatçı bir yapıya sahiptirler. Bununla birlikte yaşadığı ailedeki bireylere, özellikle lideri olarak benimsediği sahibine çok bağlı bir tavır sergilemektedirler. Lideri ise genellikle onunla ilk diyalog kuran, eve getiren ve ilgilenen kişidir. Diğer aile bireylerine de çok saygılı, uysal davranmaktadır. Çocuklarla arasının çok iyi olduğu bilinmektedir. Aile dışında olan yabancı kişilere karşı biraz temkinli yaklaşabilmektedir. Bu karakterde bir köpek ilgi alanınızdaysa Satılık Chow Chow bulduysanız kaçırmamalısınız. Kendinden başka köpeklerle karşılaşırsa üstün olmaya çalışabilir. Sahibine her ne kadar bağlıysa da fazla itaatkâr olduğu söylenemez. Kısacası iyi bir aile köpeği, iyi bir koruyucu ve bekçi özelliklerini taşımaktadır. Eğitiminde sabırlı, anlayışlı olunursa itaatkâr bir köpek haline de gelebilmektedir. Sıcağı sevmeyen bu köpekler eğitimleri sırasında ya da sonradan tasma takılmasından hoşlanmayabilirler. Temel eğitimlerinin yanı sıra iyi bir sosyalleşme eğitimi vermek iyi olacaktır. Görülüyor ki doğal içgüdüleri olması normalse de istenilen karakterlere sahip olabilmesi eğitilme şekilleri ve kararlılıkla ilgilidir.

 

Bakımları

Enerji ve hareket ihtiyaçları fazladır. Evde yaşayan her köpek gibi Chow Chow’lar da düzenli olarak dışarı çıkarılıp gezdirilmelidir. Bahçede serbest bırakılmaları bile egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Hareket ettirilmezse bir süre sonra tembelleşebilecektir. Enerjisini harcayabiliyorsa bahçe olmasa da ev içinde bakılabilen bir türdür. Sıcak yaz ayları geldiğinde serin bir ortamda tutmanız iyi olacaktır.

Baskın karakterli olduklarından dolayı sahiplerinin açık vermemesi gerekecektir. Yalnızken de fazla sorun çıkarmadan vakit geçirebilmektedirler. Aradığınız buysa muhtemelen Satılık Chow Chow arayacak ve sahip olmak isteyeceksiniz.

13–16 yıl yaşayabilen bu köpeklerin uzun, biraz dik duran kürkleri haftada bir gün düzenli olarak fırçalanmalıdır. Mevsimine bağlı olarak tüy dökmektedirler. Sık yıkanmasa da kuru şampuanlarla temizlemek yeterli olabilmektedir. Kalça displazisi, Enrtopium gibi bazı hastalıklara meyilli olduğundan veteriner kontrolleri yaptırılmalıdır. Düzenli bakımları, aşıları yaptırıldığı sürece sağlıklı yaşayacaklar, sizi sevmeye, korumaya devam edeceklerdir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Chow Chow