köpek eğitimi

Satılık English Setter

dog training long island potty training older canines

Fransız kökenli olan Setter bir aile köpeği olarak günümüzde çok tercih edilenler arasındadır. Setter adı sahipleriyle ava çıktıklarında bir av fark ettiği zaman yarı oturma pozisyonuna geçmelerinden gelmektedir. Her ırk gibi English Setter da kendine has özellikler taşımaktadır.

 

Çocuklarla dost, sadakat ve sevgi dolu bir evcil hayvan edinmekse niyetiniz English Setter özelliklerine ve bakım ihtiyaçlarına bir göz atmanız önerilir. Her şeyden önce eve veya bahçeye bir köpek alınması konusu ciddi düşünülmelidir. Gelecek planlarınızı da dikkate aldıktan sonra eğer günlük hayatınızın belli bir kısmını ayırabilecekseniz bu kararı vermeniz doğru olacaktır. Evinize girdikten ve size alıştıktan sonra bir daha onu terk etmemek üzere almanız gerektiğini unutmamalısınız. Siz onun her şeyi olacaksınız, o sizi böyle kabul edecektir. Evcil hayvanların evdeki çocukların da psikolojik gelişimini olumlu etkilediği bilinmektedir. Bir evcil hayvan edinmek sadece onun karnını doyurmak değil daha fazla sorumluluk demektir. Beslemekten öte eğitmeyi, lideri olmayı gerektirir evcil hayvan sahibi olmak. Her köpek ırkı birbirinden farklı karakterlere sahip olup kimi daha sakin, kimi daha heyecanlı, hareket dolu veya agresif olabilmektedir.

 

English Setter hangi karakterlere sahiptir?

English Setter ilk olarak Fransa’da türetilen daha sonra Büyük Britanya’ya getirilip özellikleri geliştirilmiş bir ırktır. Koku alma özellikleri iyi olup aslen avcı köpeklerdir. Zarif, değişik boyutlarda benekli kürklere sahiptirler. Tercih edilen kürk renkleri siyah- beyaz, beyaz- portakal, beyaz- limon, beyaz-kestane, beyaz-kızıl olanlarıdır. Tüyleri uzunca, dalgalı, ipeksi görünümlüdür. Hoş bir ifadeyle bakan iri gözlere sahiptirler. İnsanlarla iyi dost olan İngiliz Setter hareketli bir köpektir aynı zamanda. Kolay yorulmazlar ve iyi koşucudurlar. Reflexleri iyi gelişmiş olup avcılıkta avantajlı duruma geçmektedirler. Avcılık yapanların tercihi olabilecek, avın yerini belirleme, izini sürme, sahibinin vurduğu avı alıp getirme, iyi bir bekçi olma özellikleri aranmaktaysa Satılık English Setter bulanların kaçırmaması gereken bir ırktır. Sevgi ve ilgiyi çok sevmekte, yalnız kalmayı sevmemektedir. 10–14 yıl kadar ömürleri olan İngiliz Setter’ların yerden yüksekliği dişilerde 58–66 cm, erkeklerde 61–69 cm arasındadır. Yaklaşık ağırlıkları 23–32 Kg kadardır.

 

Kökeni nedir?

1500 yılında Fransa’da geliştirilmiş olan İngiliz Setter 1800’lerde İngiltere’ye getirilmiştir. Geliştiricisi olan kişiden dolayı Lawerack Setter olarak da bilinmektedir. İngiliz Setter iyi, hızlı, güçlü bir avcıdır. Her araziye iyi uyum sağlamaktadır. Yumuşak karakterli olması av köpeği olmaktan çok iyi bir aile, ev köpeği olarak Satılık English Setter arayanların tercihi olabilecektir. Setter’ın çocuklarla arası iyidir.

 

Çok havlar mı?

Çok yaygaracı bir ırk olmasa da yaşadığı ortamın çevresinde sahibi için tehdit olarak algıladığı bir durum hissettiğinde havlayacaktır. Bu bir kedi, köpek ya da yabancı bir kişi olabilmektedir. Havlamaya meyilli karakteri erken eğitimle kontrol edilebilir.

 

Günlük bakımı nasıl olmalı?

Tüyleri her gün düzenli olarak taranırsa zarif, bakımlı görünümünü koruyacaktır. Orta derecede tüy dökebilmektedir. Tırnakları kısa olacak şekilde kesilmeli, parmak arasındaki tüyler de kısaltılmalıdır.  Günlük egzersiz ihtiyacı duyacak olan Setter bir daire içinde yetiştiriliyorsa düzenli yürüyüşlere çıkarılmalı, bolca hareket ettirilmelidir. Yeterince egzersiz yaptırılmıyorsa özgürlükten hoşlanan yapısının da etkisiyle bahçede yaşıyorsa kaçabildikleri görülmüştür. Boş bir arazide serbestçe koşmalarına izin vermek onları çok mutlu edecektir. İştahlı bir ırk olduğu için düzenli beslemek, şişmanlamasını önlemek gerekmektedir. Sıcağa da dayanıklı bir köpek ırkıdır.

 

Eğitilmeleri kolay mıdır?

Diğer köpek türlerinin eğitiminde de görüleceği gibi Setter da sabırla, sevecenlikle eğitilmeye uygundur. Özellikle tuvalet eğitiminde saha çok sabır gerektirebilir. Eğitimleri sırasında sert davranmamak gerekmektedir. Eğitimi sahiplenen kişi tarafından yapılabildiği gibi profesyonel yardım alarak da gerçekleştirilebilmektedir. İtaatkâr bir Setter’ınız olmasını istiyorsanız sabır ve hoşgörünüzü kullanarak, doğru zamanda başlayan, doğru adımlar uygulanmış bir eğitim vermelisiniz. İhtiyaç duyulan günlük olarak kullanılan kısa komutların öğretilmesi Temel İtaat Eğitiminde, kayış kullanmadan komutlara yanıt vermeleri, sahibiyle mükemmel uyum içinde olmaları da İleri İtaat Eğitimi ile gerçekleştirilmektedir.Evlerine sadık bir dost, çocuklarına güvenilir bir arkadaş almak isteyenler Satılık English Setter bularak eğitmeye ve sevgi dolu bir yuvanın tadını çıkarmaya başlayabilirler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık English Setter