köpek eğitimi

Lhasa Apso Satılık Yavru

Lhasa Apso

Lhasa Apso vücudundan yere doğru uzanan düz,uzun ve gösterişli tüylere sahip bir köpek cinsidir. İlk bakışta tüyleri yumuşak bir görüntü olarak aklımızda canlansa da aksine ipeksi olmayıp serttir. Burun kısmı kare değildir ve orta uzunluktadır. Gözleri içine gömülmüş ve koyu renkte olur. Tüyleri gözlerini yok etmiş biçimde kapatır. Kulağı tamamen tüyden oluşmuş gibi bir görünüm vermektedir. Kuyruğu da yine neredeyse belli olmayacak şekilde uzun ve gür tüylerden oluşmaktadır. Yükseklik olarak erkek ve dişi türlerinde farklılık göstermektedir. Yükseklik olarak erkeklerde 25- 28 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Bu oran dişilerde daha kısadır. Kilo olarak ise erkeklerde 5,9 – 6,8 kg arasında değişiklik göstermektedir. Bu oran dişilerde de aynı şekilde geçerlidir. Yaşam süresi 15 yıldır. Kökeni Tibet’ tir. Sportif olmayan ırk grubuna girerler. Renk olarak değişiklikler göstermektedir. Fakat genel olarak altın sarısı, krem, beyaz ve bal rengi ön plana çıkmaktadır. Fakat duman grisi, koyun gri, siyah ve kahverengi renkleri de zaman zaman görünmektedir. Bekçi köpeği olarak lanse edilmektedir. Peki Lhasa Apso’nun karakteri nasıldır?

 

Karakteri ;

 

Yabancılara karşı çekimser davransa da sahibine karşı arkadaş canlısı, sevecen ve bağlı bir köpek türüdür. Kendine aşırı bir güveni vardır. Çok zeki bir köpek türüdür. Adeta içinde yaşama sevinci vardır, yaşam umudu doludur. Sahibine karşı ne kadar sakin ve kibar ise çocukların sert davranışlarını göz ardı etmez ve öfkelenebilir. Ayrıca gürültülü çocuklara karşıda oldukça asabidir. Ses tonu kendi boyutuna göre oldukça şiddetlidir ve buda onun iyi bir bekçi köpeği olmasını sağlamaktadır. Evde başka bir köpek bulundurduğunuz takdirde kavgaya müsait bir yapısı vardır. Diğer köpekle sürekli kavga edecektir. Yalnızlıktan nefret ederler ve eğer kızdırılır yada sinirlendirilirse saldırmaktan kendisini alıkoymayıp, saldırganlaşacaktır. Peki Lhasa Apso nasıl eğitilmelidir? Eğitim sürecinde nasıl bir davranış sergilenmelidir?

 

Bu köpek ırkını ilk olarak motive etmeniz gerekmektedir. Motive olduktan sonra doğru davranışa doğru eğimli olurlar. Olumlu ve pozitif davranışlara ihtiyacı vardır. Dominant bir sahip isterler ve buna gereksinimleri de vardır. Dişileri kusursuz mükemmellikte anneler olurlar. Peki LHASA APSO SATILIK YAVRU buldunuz ve satın alıp, sahiplenmek istediniz. Nasıl ortamlarda yaşayabilir? Lhasa Apso apartman dairesinde bile yaşayabilmektedir. Ancak yeterli egzersiz alanına sahip olmalıdır. Ev içerisinde fazlasıyla hareketlidirler. Aslında bu köpek türü fazla egzersiz ihtiyacı duymazlar. Fakat sağlığı açısından ona serbest koşu yaptırmanız onun açısından gayet faydalı olacaktır.

Peki Lhasa Apso Satılık Yavru arasından bir seçim yapıp bir tane sahiplenmek istediniz. Sahiplenmeden önce bu köpek türünün bakımı ile ilgili gerekli bilgiye sahip misiniz? Nasıl bakılması onun için daha uygundur?

 

Lhasa Apso Köpek Türü Bakımı Nasıl Olmalıdır? ;

 

Lhasa Apso vücudundan yere doğru sarkan oldukça sık tüylere sahiptir. Bu tüyler omurgasından başlayıp, vücudunun iki yanından yere doğru dökülmektedir. Lhasa Apso’ nun tüyleri çok uzun ve sık olduğundan dolayı alt kürkünde oluşabilecek düğümlemelere karşı önlem amacı ile her gün taranmalıdır. Hatta bu günlük tarama bu köpek türünün bakımında ilk şarttır denilebilir. Bakımının kolaylaşması için bu köpek türünün bazı sahipleri tüylerini kesmektedir. Fakat doğal ve daha ihtişamlı görünüm için bunu tavsiye etmemiz söz konusu değildir. Fakat yinede kesmenizde sağlığı açısından herhangi bir zararı yoktur. Gerektiği müddetçe kuru şampuanlama ile temizliği yapılabilir.

 

Tüylerinin çok sık olmasından dolayı, düğümlenmelere ve tüylerinin arasında kalacak yabancı cisimlere çok dikkat edilmelidir. Kulak ve göz temizliği sürekli olarak, ihmal edilmeden yapılmalıdır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Lhasa Apso Satılık Yavru

https://www.petyavru.com