köpek eğitimi

K9 Kurt Köpeği Fiyatları

k9

İlk önce herkesçe yanlış bilinen bir konuyu düzeltmek gerekirse K9 terimi bir köpek ırkı değildir. K9 terimi birçoğumuz tarafından bir köpek ırkı olduğu bilinir ancak K9 köpek eğitiminin bir türüdür. Özellikle K9 kurt köpeği ifadesi kullanılmaktadır. K9 ile birlikte kurt köpeği ifadesinin birlikte kullanılmasının nedeni ise K9 eğitimine yatkın en iyi ırkın kurt köpeği ırklarının olmasıdır. K9 eğitimi zorlu bir eğitim sürecidir ve bu eğitimi alan köpekler genellikle polis ve asker gibi güvenlik işlerini yapan kişiler tarafından profesyonel anlamda kullanılan köpeklerdir.

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi K9 eğitimi zor ve uzun süren bir eğitim olduğu için K9 eğitimi her köpek için uygun bir eğitim değildir. K9 eğitiminin hem maliyeti hem de çok zaman alması düşünülürse bu eğitime alınacak köpeklerin bir ön değerlendirmeden geçirilmesi gerektiği ihtiyacı doğmaktadır. K9 eğitimini başarı ile tamamlayan bir köpekte olması gereken özellikler vücut ağırlığı, itaat kapasitesi, genel görünüm, vücut sağlığı, psikolojik durumu, yaşı ve oyunculuk yeteneğidir. K9 eğitimi alması düşünülen bir köpek saydığımız bu özelliklerden küçük bir teste tabi tutulur ve eğitimi başarı ile tamamlayabileceği düşünülüyorsa eğitime ancak ondan sonra başlanır. Ayrıca eğitim süresince K9 eğitimi alan bir köpek bir çok kez aldığı eğitimler konusunda yeniden testten geçirilerek gerekirse eğitimden vazgeçilmektedir.

 

Vücut ağırlığı olarak bir köpeğin en ideal değeri 20-25 kg. ağırlığında olmasıdır. Bu ağırlıktan daha düşük olan köpekler fazla harekete dayanamazken daha yukarısındaki değerlerde ise köpek hantallaşabilmektedir. Bir K9 köpeğinin itaat etme özelliği çok yüksek seviyede olmalıdır. Aksi takdirde kendi başına buyruk bir köpek istenileni yapmadığı takdirde çok tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle K9 eğitimi için itaat kapasitesi yüksek köpek ırkları tercih edilmektedir. Genel görünüm ise K9 eğitimi almış bir köpeğin çevresindeki insanlar karşısında itibar ve saygınlığını artırmak amaçlanmış, bu nedenle de K9 eğitimi alacak köpeklerin vücutlarında herhangi bir kusur olması istenmemektedir. K9 eğitimi yorucu birçok eğitimden oluştuğu için köpeğin vücut sağlığı da göz önünde bulundurulması gereken kriterler arasındadır.

 

Bir köpeğin zorlu bir K9 eğitimi alabilmesi için psikolojik durumunun çok iyi olması istenir. Bu nedenle de küçük yaşlarda eğitime başlanarak köpeğin sosyalleşmesi ve bununla paralel olarak da köpeğin psikolojisinin en üst seviyede tutulması gerekmektedir. Aksi takdirde psikolojik olarak iyi durumda olmayan köpekler saldırgan ve çevresine zarar verebilme olanağına sahip bir canlıya dönüşebilir. K9 eğitimi yaklaşık olarak 1 yıl sürmektedir. K9 eğitimi almış köpekler zor şartlarda çalıştıkları için en fazla 9-10 yaşına kadar görev yapabilmektedirler. Yani K9 eğitimi çok küçük yaşlarda başlamalı ve 10 yaşından sonra ise köpeğe yaptığı işle ilgili görevler verilmemelidir. Oyunculuk konusu ise özellikle arama, arama-kurtarma gibi işler için yetiştirilecek köpeklerde aranan bir özelliktir. Köpeğin oyuncaklar yardımı ile bir nesneyi bulması amaçlanmaktadır. Bu nedenle de oyun oynama yeteneği ne kadar gelişmişse bu işte o kadar başarılı olacaktır.

 

K9 eğitimi için en iyi ırkın kurt köpekleri olduğunu ilk başlarda belirtmiştir. Eğer K9 eğitimi almış bir kurt köpeği arıyorsanız bunu bulmanız biraz zor olacaktır. Bulsanız dahi K9 kurt köpeği fiyatları aldıkları eğitimlerden dolayı çok yüksek olabilmektedir. Yavruyken alınan K9 eğitimi almaya yatkın bir kurt köpeğinin fiyatı ise 500-2.000 TL arasında değişmektedir. K9 kurt köpeğinin maliyeti bununla da bitmemekle birlikte bir de asıl maliyetli kısmı olan K9 eğitim maliyeti bulunmaktadır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

K9 Kurt Köpeği Fiyatları