köpek eğitimi

Satılık Pomeranian Boo

dog training

Bir bahçenin önünden geçerken görmeye alışık olduğunuz “Dikkat köpek var” yazısı ile çoğunuz karşılaşmışsınızdır. Bu yazı bahçeye girmenin tehlikeli olduğuna işarettir. Çoğu insan da gerçekten köpekten korkmakta, uzaktan gördüğünde bile panik yaşamaktadır. Köpekler gerçekten bu kadar korkulacak canlılar mıdır? Bazıları için cevap evettir. Bakılması yasaklanan birçok köpek türü bulunmaktadır. Pitbull, Buldog, Wolfdog ilk akla gelenlerdendir. Genetik yapılarıyla fazla oynanmış olması, insanlar tarafından kötü amaçlarla beslenip kullanılması bu köpeklerin de kötü anılmasına sebep olmuştur. Bunlar gerçekten yırtıcı içgüdülerinin varlığı nedeniyle korkulması gereken, zarar verebilen hayvanlardır. Kanunlara göre de Pitbull Terrier, Japanese Tosa türlerinin Türkiye’ye girmesi, satılması, ütetilmesi, bakılması, reklamı, birine hediye edilmesi yasaklanmış bulunmaktadır. Bu kadar tehlikeli olan köpeklerin yanı sıra minnacık, sevimli sahibinin ayaklarına dolanan, oyuncu, şirin köpekler de bulunmaktadır. Bazıları bir çantaya koyup gezdirebileceğiniz kadar küçüktür. Peluş oyuncaklara benzeyenleri vardır. Pomeranian Boo onlardan biridir.

 

Pomeranian Boo özellikleri ve eğitimi

Küçük ve bol tüylü bir ırk olan Pomeranian Boo, kahverengi, siyah, beyaz gibi renklerde ve genellikle tek renk kürklere ve kıvrık bir kuyruğa sahiptir. Görünümleri çok şirin ve çok sevilen bir türdür. Alman kökenli Boo Amerika’da da popüler bir köpek türüdür. Enerji dolu yapıları, zekâları ve öğrenme istekleri evcil hayvan sahibi olmak isteyenler tarafından aranan özelliklerdendir. Sahibi olan kişiye son derece bağlı, söz dinleyen bir hayvandır. Bazıları inatçı yapıda olabilse de erken eğitime alınırlarsa fazla sorun çıkarmayacaktır. Küçük yapılarına rağmen boyuna posuna bakmadan kendinden büyük köpeklere bile kafa tutabilmektedirler. İyi bir bekçi köpeği olabilirler, yabancılarla karşılaştığında çok havlayacaklardır. Çok havlıyor olması eğitim altında halledilebilecek bir sorundur. Sizi kesin olarak sahibi, lideri olarak görmelidir ki sözünüzü dinlesin. Aksi halde söz dinlemeyebilir ve asileşebilir. Kızınca ısırmaya meyilli olduklarından evdeki küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır.

 

Bu küçük sevimli canlılar yarışmalarda görebileceğiniz köpek cinslerindendir. Kişiler arasında bu şirin köpekler hediye olarak da verilebilmektedir. Kucakta gezmeyi de seven minik dostlar iyi eğitilmişse sizi lider kabul etmişse çok bağlı kalacak, ilginizden de çok memnun kalacaktır. Çeşitli ilanlar yoluyla ya da bir Pet Shop ziyareti yaparak aradığınız özelliklerde bir Satılık Pomeranian Boo bulabilmeniz mümkündür.

 

Yaşama alanı ve ihtiyaçları

Ev ortamında bakılmaya çok uygun hayvanlardır. Fazla hareketli olduklarından dışarı çıkarılamasalar da enerjilerini ev içinde harcayacaklardır. Ev dışına çıkarılıp uzun yürüyüşler yaptırılması durumunda daha zinde, daha mutlu, psikolojileri daha düzgün olacaktır Banyosu ve fazla uzadığı zaman tüyleri kesilirse bakımlı görünecek, daha şirin bir köpeğiniz olacaktır. Tüy döken bir cinstir. Tüyleri en az haftada bir kez fırçalanmalıdır. Kulaklarının içindeki tüylerin kısaltılması, kene gibi bazı parazitlere karşı kontrol edilmesi de gerekecektir. Kendi başınıza yapamayacağınız bakımları, aşıları için de düzenli veteriner kontrolüne götürülmelidir. Sıcak ortamları sevmeyen tür, bahçesiz küçük evlerde yaşayama uygundur. Çalışan, uzun süre dışarıda olan kişiler de evde yalnız kalabildiği ve fazla sorun çıkarmadığı için sahiplenmek için Satılık Pomeranian Boo bakabilirler. Özellikle estetiğe, güzelliğe düşkün olmaları sebebiyle bayanlar tarafından çok tercih edilmektedirler. Sosyeteden çok kişinin de ilgi duyup sahiplendiği Pomeranian Boo tuvalet eğitimini kolay alabilmektedir. Bir Boo’ya sahip olmak isteyenler iyi araştırmalı, aldanmamalıdır çünkü bazı ırkların melezleri mesela Splitz’ler, Boo’lara çok benzemekte ve Pomeranian Boo almak isteyenlere satılmaktadır. Gerçek bir Boo fiyatı ülkemizde yaklaşık 2500 dolardır.

 

Bazı göz, kulak ve sindirim sistemi problemleri yaşamaya meyilli bir ırk olduğundan iyi gözlenmeli ve gerek duyulduğunda bir veterinerden fikir alınmalı, tedavi ettirilmelidir. 18–30 cm boyunda, 1–3 Kg ağırlığındadırlar. 15 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Pomeranian Boo