köpek eğitimi

Satılık Köpek

1 facethreequarters

Satılık Köpek

Köpekler kuşkusuz insanların hayvanlar içerisinde dostu denebilecek en güzel hayvanlardandır. Kimi zaman bir arkadaş, bir sırdaş olur. Kimi zaman ise yalnız evlerde bekçi olur. Bu yüzden insanoğlu tarafından en çok sevilen ve sahip edinilen bir hayvandır köpekler.  Günümüzde hayvan hakları topluluklarının da artmasıyla birlikte hem köpeklere hem de hayvanlara verilen özen gitgide iyi bir şekilde aşamalı olarak artmaya devam etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediye bu konuda çalışmalar yapmaktadır.

Birçok ünlü sanatçı da dâhil olmak üzere çoğalan yardımlar sayesinde köpeklerimize yiyecek ve içeceklerinin teminini yapabileceği, en azından sağlıklı koşullarda hayatını devam ettirebileceği barınaklar ve köpek bakım evleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ise satılık olaraktan alınıp satılan köpeklerde bulunmaktadır. Birçok insana göre bu yapılan kirli bir ticaret olarak görülse de bu işlem devam etmekte ve gitgide yayılmaktadır. Peki bu işlem nedir? Nasıl yapılır ve maliyeti ne kadardır?

Satılık köpek nedir?

Satılık köpek pet shoplardan ve hayvan barınaklarından belli bir para karşılığı ile satın alınması işlemidir. Günümüzde bunun için büyük şehirler dahil olmak üzere birçok yerde birçok dükkan bulunmaktadır. Ayrıca son zamanlarda bu işlem internet üzerinden yapılmakta ve gelişmektedir. İnsanlar istedikleri türdeki çeşit çeşit köpekleri bu sitelerden kendilerine uygun bir bütçe ile seçmekte ve bir köpek sahibi olmaktadır. Kimi zaman bir karne hediyisi sonucu veya başarılı bir ödül sonunda ebeveynlerin çocuklarına satın almış olduğu bu karar gelip geçici bir hevese dönüşüp satın alınan köpekler için sonu hüsran ile bitebiliyor. Yada bir canlıya bakmanın sorumluluğunu taşıyamayan yetişkinler de aynı sonu bu köpekler için hazırlıyor.

Nasıl Yapılır?

Bu işlem için (köpek alım-satımı) birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki satılık köpek fuarlarıdır. Bunun için düzenlenen bazı organizasyonlar bulunmaktadır. Köpekler burada satışa çıkarılmakta ve sahip edinmektedirler. İkincisi ise çevrenizde veya köyünüzdeki yavru köpekleri de satın alabilirsiniz. Tanıdığınız ortak arkadaşlar ile bu durumu halledebilirsiniz. Fakat başta bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Üçüncü ve en kolay yolu da bir pet shop’a gidip sevdiğiniz ve cinsi hoşuna giden bir tane seçerek bu işi kolayca halledebilirsiniz. Ama bu konuda kararlı olmak lazım, eğer daha sonra vazgeçilecekse hiç alınmamalıdır.

Bir alternatif olaraktan internette ücretsiz olarak bulunan köpek edindirme siteleri de mevcuttur. Bu sitelerde karşılıklı olarak anlaşıldığı taktirde hiçbir ücret ödemeden bir köpek sahibi olabilirsiniz. Bu yöntem köpeklerinde birer canlı olduğunu sadece bir maddi değeri olmadığını gösteren en iyi yöntemdir. Bu alım-satımlar yapılırken satın alınacak olan köpeğin cinsi çok önemli olup köpeğin sağlığını tehlikeye atacak ve yaşamına son verecek bir hata yapılmamalıdır. Yine aynı şekilde köpeğin yiyeceği besinler ve sizin bunu karşılama durumunuzda önemli faktörlerden biridir.

Bir önemli hususta satın alınan köpeğin yaşayacağı ortamdır. Kimi insanlar buna hiç dikkat etmeden köpeği doğası gereğince aykırı bir duruma sokarak kendi benliğini unutmasına ve doğa ile ilişkisine kesmesine neden olmaktadır. Tavsiye edilen bahçeli bir ortamda bir köpeğe sahip olmaktır. Diğer türlü toplum içerisinde ortak yaşanılan apartmanlar ve binalar hem size hem çevrenize hem de satın alacağınız köpeğe problemler yaşatabilir. Tabi bu durum da köpeğin cinsine bağlı olaraktan değişebilir. Kimi köpekler evde yaşayamayacak kadar elverişsiz ise dışarıda zor hayata ayak uyduramayacak olanlarda vardır.

Fiyat Aralığı nedir?

Satılık köpek alımında fiyatlar köpeğin cinsine göre büyük değişiklikler göstermektedir. Birçok türde köpek olduğu için bir çok farklı fiyat seçeneği de bulunmaktadır. En ucuz olarak 100 TL ile 1500 TL gibi ucuz bir fiyata da hayalinizde bulunan bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Fakat bunun yanında özel zevkleri olan ve ayrıcalıklı bir tür arayan biriyseniz fiyatlar 2. 500 dolardan 10. 000 dolara kadar çıkmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Köpek