köpek eğitimi

Satılık kangal köpekleri

kopek 179

Bir iki teori hariç kangal köpeğinin geçmişine ait fazla bilgi bulunmamaktadır. Bunlardan biri Babiller ve Asurlar zamanında vahşi hayvanlarla mücadele etmek için özenle yetiştirildikleridir. Büyük yırtıcılarla korkusuzca dövüştürüldükleri iddia edilir. Başka bir teoriye göre Hint mihracesi Osmanlı padişahına hediye bir köpek gönderir bu köpek saraydaki aslanla dövüştürülür ve aslanı öldürür bunun üzerine padişahın büyük ilgisini kazanır. Ancak bir sefere gidilirken kaçar ve Anadolu da ki diğer köpeklerle çiftleşir ve kangal türü ortaya çıkar. Evliya çelebi ise bu köpekler için aslan kadar kuvvetli tabirinde bulunmuştur. Dünya çapında ünlü olan bu tür için ABD ve İngiltere de dernekler kurulmuş hatta yarışmalar düzenlenmiştir.

Kangallar aşırı hızlı çevik ve cesurdurlar. Niyeti kötü olan her varlığa karşı acımasız olabilirler çünkü ön sezileri fazlasıyla kuvvetlidir. Sahiplerine ve ailelerine karşı aşırı bağlı ve korumacıdırlar. Sahipleri tarafından azarlanma durumunda bundan üzüntü duyabilir ve bunu vücut hareketleriyle veyahut belirli tondaki seslerle rahatlıkla belli edebilirler. Kangal çoban köpekleri görevlerine fazlasıyla sadıktır.

kopek 182

Kangalların kurtlar ile dövüşmesi ve onları yenmeleri tarih boyunca bir övünç kaynağı olarak sahiplerini gururlandırmıştır.1975 yılından itibaren asker köpeği olarak kullanılmaya başlamışlardır. Türkiye Cumhuriyetin de şu ana kadar ihmal edilmiş olan bu köpek türü yeni yeni koruma altına alınmıştır. Çoban köpeği olan kangallar tüm insancıllıklarına ve sorumluluk duygularının yanında geçmişten gelen ve genetik olarak üzerlerinde bulundurdukları bir özgür ruha sahiptirler.

Zeki varlıklardır.

Kangallar her komutu anlar ancak kendi istediklerini yaparlar. Yakınlarında konuşurken dikkat etmek gereklidir. Övüldüklerini ya da yerildiklerini hemen anlayabilir ve buna bağlı tepkiler verebilirler. Son derece hassas yapıları vardır. Kendilerine ilginin azalmasından rahatsız olmalarının yanı sıra yanlarında başka bir köpeğin sevilmesine tahammül edemezler ilgiyi her zaman kendilerinde isterler. En önemli özelliklerinden biriside çocuklara karşı sabırlıdırlar iyi birer oyun arkadaşı olabilirler. Azarlanmaya karşı çok hassas köpeklerdir. Daima bekledikleri ilginin yerine onlara yapılacak bir azar köpek üzerinde beklediğinizden daha büyük etkilere sebep olabilir.

Bu cins aşırı korumacı ve sadık olmasının yanı sıra yabancılara olan güvensizliğiyle, tehdit kârlığıyla bilinir. Kurtlarla dövüşmekten çekinmez, yaşadığı yeri sahiplenir. Bu yüzden ya çitle çevrili alanlarda yada büyük sürülerde kullanılması hem kendini özgür hissedeceği ortamında olması hem de verimliliği açısından önem taşımaktadır. Uzun yıllar boyunca savaş köpeği olarak iş yapmışlardır ancak gerçek işleri yukarda bahsedildiği gibi çoban köpekliğidir. Cinslerinin ortaya çıkışından itibaren Anadolu da yaşamış olan kangal köpeği önce Osmanlı seferleri sırasında Avrupa ya yayılmış, sonrasında 1968 de ABD ye götürülmüştür.

Yaş, boy, kilo özellikleri.

Ortalama yaşam süreleri 10 ila 13 yıl arasında değişmektedir. Dayanıklı köpekler olarak vurgu yapılsa da insanların ilgisi ömürlerinin uzunluğunda büyük etkendir. Bilindiği gibi büyük köpeklerdir. Erkeklerde kilo 50 ila 68 arasında değişirken dişilerde kilolar 36 ila 54 kilo arasında değişmektedir. Erkeklerde uzunlukları 71 -76 cm iken dişilerde uzunlukları 66-71 cm arasındadır. Buda evde neden beslenilmelerinin tercih edilmemesinin en büyük nedeni olarak göze çarpabilir.

Fiyatları ne kadardır?

Satılık kangal fiyatları değişken bir yapıya sahiptir. Ancak piyasa üzerinde 600 liraya da bulunulabileceği gibi 2000 liraya kadar da bulunabilmektedir. Hayvanın ucuz olmasına aldanıp hasta, aşıları olmayan, en önemlisi de saf olmayan bir hayvan alınması büyük hata olur. Bireyin kendi gözüyle görmediği bir yavruyu sipariş edip almaması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Önemli bir not olarak şunu eklemek gerekmektedir insanların hayvanları alırken bir heves uğruna almaları doğaldır ancak bu hevesin alışkanlık haline gelmesi gerekmektedir. Alınan bir hayvanın bir kaç zaman sonra sokakta başı boş gezen bir hayvana dönüşmesi istenilecek bir şey değildir. Bu yüzden hayvanlarında en az insanlar kadar yaşama hakkına sahip olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekmektedir.

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık kangal köpekleri