köpek eğitimi

Satılık Yavru Rottweiler

kopek 181

kopek 183Rottwailer köpek cinsi Almanya’nın Rottweil kasabasından ismini almıştır, alman ırkına aittir. Bu nedenle Rottwailer köpek cinsinin Türk ırkı yoktur. Bedensel dayanıklılıkları çok iyi olan köpekler, performans anlamında da çok iyilerdir. Bu dayanıklılıkları sebebiyle 1910 yılından beri polis teşkilatlarında aldıkları eğitim sonrasında görev almaya başlamışlardır. Genel anlamda tehlikeli ve vahşi bir köpek cinsi olarak bilinirler. Aksine verilen eğitimler sonucunda sevecen, güvenilir ve sakin yapılı köpekler olduğu dikkati çekiyor. Bedeni güçlü olduğundan ilk bakışta da korkutucu görünen bu köpekler kendilerini veya sevdikleri şeyler korumak anlamında çok vahşi bir hal alıyorlar. Eğitim süreçleri sonrasında gerektiği yerde ve gerektiği kadar güçlerini kullanırlar. Rottwailer cinsi köpekler bedeninde bulunan kahverengi lekeler ve siyah kürkü ile tanınır. Görüntüsü itibariyle asil olan köpekler arkadaş olacağı gibi iş anlamında hizmet veren köpekler olarak da tercih edilebilir. Koruyucu göreviyle pek çok alanda kullanılan köpeklere eğitim 1 yaşında başlanır. Ve pek çok kişi tarafından yavru iken sahiplenilir. Daha yavruyken sahibi arasında sıkı bir bağ kurulması sağlanır. Sonrasında da koruyucu amaçlı eğitimler alabilir. Satılık yavru Rottwailer köpekler piyasada 1500 – 2000 TL civarındadır. Temel itaat eğitimleri sonucunda iyi bir aile köpeğidir. Çocuklarla iyi geçinen, sadık ve güvenilir olması sebebiyle pek çok kişi tarafından yavru iken sahiplenilir.

RottwailerKarekteri ve Bakımı

Eğitilebilir, sakin, güvenilir ve cesur yapıya sahip köpek cinsidir. Varsa ailesini sonuna kadar korur. İnsanlara karşı sadakatleri ile tanınırlar. Fakat belli bir yaş itibari ile eğitim almaları şarttır. Belli eğitimler sonucunda daha uysal ve bağlı olan yanları ortaya çıkar. Eğitim almadıkları durumda saldırgan ve vahşi olarak görünürler. Rottwailer ırkı, sosyalleştirilmesi gereken bir ırktır ve bol ilgiye ihtiyaç duyarlar. Daha yavruyken pek çok eğitimin verilmesi ve mümkünse çocuklar ve diğer hayvanlar ile sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Alıştığı kişiler dışında yabancılara karşı vahşi karakterlerini barındırırlar. Ve bulunduğu aileyi korumak adına harekete geçerler. Genel anlamda bahçe köpeği olsa da bazı egzersizler neticesinde apartmanda da yaşayabilirler. Egzersiz ihtiyacı olan köpek cinsidir. Fakat uzun süre kapalı alanda yaşamak onların yaşam şartlarına uygun değildir. Özgürce gezmek ve oynamak isterler. Siyah kısa tüylerinin bakımı kolaydır. Her gün yıkama ve tarama gerektirmez. Orta düzeyde tüyleri dökülür. Bu çocuklarla birlikte yaşam sürmesini engelleyecek bir durum değildir. Sekiz haftalık civarında sahiplenilen yavru eğitime başlamak için çok uygun bir yaştadır. Sekiz haftalık Rottweiler yavrusu koruma duygusu ile sevdiği yemeği veya oyuncağı koruma altına alır. Bu davranış şekilleri engellenerek doğru olan şeyler öğretilmelidir. Yavrunun altıncı ayına kadar egzersiz yapması önerilmez. Gelişme aşamasında olduğundan kemik yapısı çok yumuşak olduğundan daha dikkatli olmak önemlidir. Köpeğin eğitim ve gelişme aşamasında her sesten korkarak karşılık vermesini, saldırmasını önlemek için geniş bir kafeste barındırılması da daha doğru olabilir.

Rottwailer Irk Özellikleri

Kişiliği itibariyle cesur, kendinden emin, dikkatli, sakin, güvenilir yapıdadırlar. Eğitim verilmeyen ve yaşını almış köpekler daha saldırgan olarak gözlemlenebilir. Sosyalleşme ve ilgi görme ihtiyaçları olduğundan insanlarla iç içe büyümeleri önerilir. Dikkatli, güçlü ve koruma içgüdülerinden dolayı bekçi, iz sürücü, çoban, polis köpeği gibi görevlerde yardımcı olarak kullanılabilir. Her tür hava sıcaklığında yaşayabilirler. Yalnız açık alanlarda, özgür bir şekilde yaşama istekleri vardır. Bunun için en uygunu bahçeli bir ev olabilir. Rottwailer cinsi köpeklerde en fazla görülen rahatsızlıklar da mide dönmesi, kalça çıkığı ve entropiondur. Ortalama yaşam süreleri 11 – 13 yıl olarak saptanmıştır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Yavru Rottweiler