köpek eğitimi

Satılık Kangal

203

Satılık Kangal

  Kangal köpekleri çoban köpeği sınıfına dâhil edilen bir köpek ırkıdır. Çok iyi bekçilik yaptıkları için, özellikle Anadolu’da çobanların sıklıkla tercih ettiği bir köpek ırkıdır. Kökeninin Orta Asya’dan geldiği bilinmektedir. Kangal adını Sivas’ta bulunan bir ilçe olan Kangal’dan almaktadır.

Kangal Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Kangal köpekleri oldukça güçlü bir köpek ırkıdır. Birçok köpek ırkına göre daha uzun ve ağır olmaktadırlar. Erkek kangal köpeklerinin boyları yetmiş cm ile yetmiş yedi cm arasında, dişi kangal köpeklerinin boyları ise altmış beş cm ile yetmiş iki cm arasında değişiklik göstermektedir. Erkek kangal köpeklerinin ağırlıkları elli iki kg ile yetmiş kg arasında, dişi kangal köpeklerinin ağırlıkları ise otuz beş kg ile elli beş kg arasında değişiklik göstermektedir. İyi bir şekilde bakıldıklarında ortalama olarak on bir yıl ile on dört yıl arasında yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Genel olarak savunma amaçlı kullanılan kangal köpekleri, oldukça iri ve kaslı bir vücut yapısına sahiptirler. Güçlü kemik eklemlerine sahiptirler. Çene yapıları birçok köpek cinsine göre daha iyi çevrilmiştir. Oldukça güçlü bir çene yapısına sahiptirler. Vücut renkleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Genel olarak kuru ve soğuk havalı ortamlarda yaşadıkları için, boz kürk rengine sahip olan kangal köpekleri daha yaygın olarak bulunmaktadır. Kürk renklerinin aksine, kafa ve alın bölgelerinde siyah renkler ağırlıkta görülmektedir.

Kangal köpekleri sahiplerine olan sadakat ve bağlılıkları ile bilinen bir köpek ırkıdır. Sahiplerine oldukça düşkündürler. Kangal köpekleri oldukça güçlü olan içgüdülere sahiptirler. Bu sayede sahiplerinin hareketlerini çok iyi bir şekilde irdelerler. Böylece her hangi bir olay sırasında sahiplerinin hareketlerinden tepkilerini ölçer, ona göre davranırlar. Sahipleri kangal köpeklerine uysal bir şekilde davranmaları için eğitim verirler ise, oldukça uysal bir hal alırlar. Uzman eğitmenler tarafından oldukça kolay bir şekilde eğitilebilen bir köpek ırkıdır. Uysal bir şekilde eğitilirlerse, çevrelerine karşı saldırgan tavırlar sergilemezler. Sahiplerinin ailelerine karşı da oldukça uysal ve koruyucu tavırlar sergilerler.

Çocuklara karşı saldırgan tavırlar sergilemezler. Ancak genel olarak alan savunması için kullanılan bir köpek ırkı olduğu için, büyük çoğunluğu yabancı insanlara ve hayvanlara karşı oldukça saldırgan ve saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Ev ortamında beslemek için kesinlikle uygun olmayan bir köpek ırkıdır. Günlük olarak belirli oranlarda fiziksel aktiviteler de bulunması gereken bir köpek ırkıdır. Bu yüzden düzenli olarak, açık ortamlarda bu fiziksel aktivitelerini yerine getirmesi, kangalın sağlığını koruyabilmesi için sağlanmalıdır. Açık ortamlarda yaşamaktan hoşlanırlar. Düzenli aralıklarla tüy dökerler. Genel olarak açık ortamlarda yaşamlarını sürdürdükleri için, tüy dökme durumları problem oluşturmaz. Genel olarak et kaynaklı beslenen hayvanlardır.

Bu yüzden beslenme durumları biraz maliyetli olabilmektedir. Kaliteli beslenme oranları arttıkça, kangalların kalite oranı da artmaktadır. Bazı durumlarda ek olarak et dışında ki farklı gıdalar ile de beslenebilmektedirler. Rahatlıkla çiftleştirilebilen bir köpek ırkıdır. Dişiler yıllık süreçte belli aralıklarla çiftleşebilirken, erkek kangal köpeklerinde her hangi bir sınırlama yoktur. Erkek kangal köpekleri yılın her döneminde rahatlıkla çiftleşebilmektedirler. Bakımları birçok köpek ırkına göre daha kolaydır. Kolay eğitilebilir olmaları ve güçlü yapıları sayesinde birçok köpek sahibi olmak isteyen kişi tarafından tercih edilirler. Sahip oldukları üstün özellikleri sayesinde Satılık Kangal ilanları son zamanlarda daha da fazla rağbet görmeye başlamıştır. Özellikle Sivas bölgesinde kurulan özel kangal çiftliklerinde, özel eğitimler verilerek kangal köpekleri yetiştirilmektedir. Bu kangal köpekleri doğumlarından itibaren, uzman veteriner hekim ve eğitmenler tarafından kontrol altında tutulurlar.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Ümit
    3 yıl önce

    Benim Köpek Hobim Vaaar

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Satılık Kangal