köpek eğitimi

Satılık Dachsund

file 23020 dachshund dog breed

Satılık Dachsund

Bu cins köpekler çok kısa boyludur uzun bir gövdeye sahiptirler. Adeta bir sosisi andıran bu köpekler vücutlarının yapısı dolayısı ile avcılık konusunda oldukça iyidirler. İnce uzu bir vücut yapısı onların çalıların arasından kolayca geçmelerini sağlayacaktır. İsminden de anlaşılacağı gibi ilk olarak çıktığı yer Almanya’dır. 1500’lü tarihlerden bu yana görülmekte olan bu köpek cinsi genellikle porsuk avlarında kullanılmaktadır. Bacaklarının kısa, bodur bir köpek olması porsuk yuvalarına kolayca girmesini sağlamaktadır. Eğer siz de satılık Dashsund arıyorsanız bilmeniz gereken bazı özellikler vardır. Bu köpeklerin ortalama yaşam süreleri 12 ile 14 yıl arasında değişmektedir. Boyut olarak küçük köpek ırkına girmelerinin yanında erkeklerde uzunluk 13 ile 23 cm arasında değişmektedir. Dişilerde ise bu uzunluk hemen hemen aynıdır. Ağırlık ise erkeklerde 5 ile 15 kilo arasındadır. Dişilerin ağırlığı ise bundan biraz daha düşüktür. Koku alma duyuları burunlarının yapısından ötürü çok gelişmiştir. Ve kulaklarının uzun olması ona av sürerken koku saklama fırsatını da sunmaktadır.

Uzun tüylü ve Kısa tüylü Dachsund olmak üzere 2 tür köpeği bulunmaktadır. Kısa tüylü olan Dachsund’lar biraz daha agresif yapıdadır. Uzun tüylüler ise oldukça sakindir. Parlak olan bu tüyler tıraş edilmediği zamanlarda gövdesinin altına kadar uzanmaktadır. Bu nedenle her gün fırçalanması gerekir aksi takdirde tüyleri birbirine karışabilir. Hergün fırçalanmasa bile en kötü ihtimalle 2 günde 1 fırçalanmalıdır. Çok sportif bir cinstir. Sizde Satılık Dachsund arıyorsanız kendinizi uzun yürüyüşlere hazırlamanız gerekmektedir. Oldukça cins köpekler olduğu için de fiyatları biraz yüksektir.

Yavrularının fiyatları ortalama olarak 400 ile 500 lira arasında değişmektedir. Fakat iyi bir araştırma ile birlikte çok daha uygun fiyata Dachsund bulmanız da mümkündür. Bu tür köpeklerin bir de tel tüylü olmak üzere başka bir türü de bulunmaktadır. Genellikle avcı köpeği olarak bu cinslerin havlama eğilimleri çok yüksektir. Bu nedenle bir dönem bekçi köpeği olarak da kullanılmıştır. Fakat birçok yetiştirici onların dost canlısı bir cins olması, bekçi köpeği olmaması için eğitimler vermiştir. Çünkü av için gerekli bütün özellikleri barındırmaktadır.

Bu köpekler ilk başta 16. yüzyılın başlarında yaygınlaşmıştır. 19. yüzyıla geldiğinde ise görünüş olarak çok daha farklı bir görünüme sahip olmuştur. Genellikle tarçın ve kahverengi renkleri yaygındır. Apartman yaşantısına kolayca uyum sağlamaktadırlar. Eğitimleri de oldukça kolaydır. Çok zeki köpekler olduğu için çok fazla komutu akıllarında tutabilirler. Boylarının kısa olmasına aldanmamak gerekmektedir. Oldukça güçlü çevik olan bu köpekler oldukça kaslıdırlar. Apartman dairesinde yaşıyorsanız köpeğinizle yaşayacağınız tek sorun havlama konusunda olacaktır. Oldukça yüksek ses çıkaran bu cins köpeğin eğitimi küçük yaşta başlanması ile bu sorun ortadan kalkabilir.

Satılık Dachsund köpekleri birçok köpek çiftliğinde bulunmaktadır. Ve bu köpekler günlük olarak yürüyüş ihtiyacı duymaktadır. Eğer yeteri kadar yürütülmez ise belli bir süre sonra formdan düşecektir. Bunların yanında oldukça meraklı ve arkadaş canlısı olan bu köpekler, arkadaş edinme konusunda da oldukça başarılıdır. Orta derecede tüy döken bir ırk olan Dachsund cinsş köpekler ayda 1 defa da banyo ihtiyacı duymaktadır. Bazı sağlık sorunları yaşayabilen bu cinste genellikle disk kayması, felç ve kalp problemleri görülmektedir. Aşılarınız düzenli olarak yaptırmanız ve kontrollere götürmeniz gerekmektedir. Çok hızlı koşabilen bu cins tazı grubu köpek grubuna girmektedir. Eğitimine henüz yavruyken başlanması gereken bu köpeklere önce tuvalet eğitimi verilmelidir. Yavru olduğu için yeni şeyler öğrenmeye oldukça hevesli olan bu köpekler her şeyi kolayca öğrenecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Dachsund