köpek eğitimi

Satılık Collie

3d9abd8c15510b214c698c4e2413b602

Satılık Collie

Bu köpeğin familyası çoban köpeğidir. Bu köpeğin diğer adları Scottish Collie, İskoç Kolli’ dir. Bu köpeğin renkleri siyah ve beyaz veya üç renk olarak gri, mavi, beyaz olarak değişim göstermektedir. Bu köpeğin çıkmış olduğu yer İskoçya’dır. Bu köpeğin çıkış tarihi 1800′ lü yıllara kadar dayanmaktadır. Bu köpeğin orijinal olan işlevi koyun çobanlığıdır. Bu köpeğin günümüzdeki işlevi çoban köpeği yarışmalarına katılmaktır. Bu köpeğin ortalama olarak yaşam süreleri 8 ya da 12 arasında değişim göstermektedir. Erkek köpekte kilo 27 ya da 34 kg arasında bulunur, dişi köpekte ise 23 ya da 29 kg aralığındadır. Erkek köpeğin boyu 61 ya da 66 cm arasında değişim göstermektedir, dişi köpekte ise boy 56 ya da 61 cm arasında değişim göstermektedir.

Huyları birbiri arasında çelişmekte olan özellikler taşıyan bir köpektir. Bu köpek Aristokrat tavırlı olan bir köpektir. Bu köpek apartman hayatında bakılması amacı ile tavsiye edilmemektedir. Ev içinde fazla hareketli değillerdir ama yine de çevresi çitler ile çevrili olan orta büyüklükte bir bahçesi olan bir yere gereksinimleri vardır. Bu köpekler sıcak olduğu zamanlarda bol su olan ve bulunduğu yerin gölge olmasına ihtiyaç duyarlar. Saldırgan olan bir yapıları yoktur. Ama hoşlanmamış olduğu insanlara karşı biraz daha kuşkulu olan bir davranış eğiliminde olan köpeklerdir. Bu ırkın nezaket ve duyarlılık ile ikna edilerek eğitim görmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde en basit olan şeyleri bile dahi öğrenmek istemezler ve reddedebilirler. Bu köpeğin tüylerin o güzelliğini koruyabilmek amacı ile sık sık tüylerinin fırçalanması gerekmektedir. Bu köpekler arada bir yıkanmaya da ihtiyaç duyarlar. Yazları sıcaktan çok rahatsız olan bir yapıları vardır. Bu nedenden dolayı da daima gölge olan bir yerde tutulmaları bakılmaları gerekmektedir. Oldukça zeki olan ve asil olan köpeklerdir. Duyarlı, sadık, sevimli olan bir yapıları vardır. Eğitimleri kolaydır. Sevmiş olduğu insanlara karşı oldukça yakın ve koruyucu olan bir yapıları vardır. Bazı istisnaların haricinde çocuklara mükemmel olan birer dost ve kibar olan bir oyun arkadaşıdırlar. Bu köpekler oldukça inatçı olacaklarından dolayı kibar ve sabırlı yöntemler ile eğitilmelidirler. Bunlar olmadıktan sonra iş birliği yapmak bile istemeyeceklerdir.

Bazıları daha yavruyken bile insanları topuk kısmını ısırarak korkutma eğilimindedirler. Erişkin olan köpekler zaman u davranışını unuturlar veya hala da bu huyu bırakmaz bu huya kaldıkları yerden devam ederler. Daha 10 ya da 12 haftalık olduklarında bir hafta gibi kısa bir zaman zarfında tuvalet eğitimini alabilirler. Dost canlısı olan ve iyi huylu bir yapıları olan köpeklerdir. Sahibi ve hatta özellikle de çocuklara karşı güçlü bir koruma iç güdüleri vardır. Bu ırk saldırgan değildir, fakat tanımadıklarına şüpheci bir tavır sergilerler. Bu köpek ırkı oldukça güçlü, dikkatli ve aktiftir. Günümüzde hala çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Zeki oldukları için, bekçi köpeği olarak, kurtarma köpeği olarak özellikle de ateşten sudan kurtarma ve görme engelli olan çocuklara rehber olarak kullanılmaktadırlar.

Bu köpek yüzyıllarca İskoçya’nın dışında hiçbir yerde hiç tanınmadı. Fakat tüm bunlara rağmen dünyadaki en popüler olan köpek ırklarındandır. İşkolik olan çoban köpeği neslinden gelmekte olan bu köpek çok zeki olan bir köpektir. Yüzyıllarca sürüleri korumuş ve gütmüştür insana böyle hizmet etmiştir. İlk zamanlardaki bu ırkın köpeği uzun tüylü olan daha geniş ve kısa olan suratları ile daha küçük yapıya sahip olan daha küçük köpeklerdi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Collie