köpek eğitimi

Satılık ChowChow Fiyatları

kopus1 194

Çin Aslanı olarak da bilinen chowchow köpeklerinin diğer isimleri arasında chinese de vardır. Baskın kızıl, siyah, tarçın rengi, krem ve mavi olmak üzere birçok rengine rastlamak mümkündür. Chowchowların çıkış yerleri Çin’dir. Genel olarak süs köpeği olarak beslenen chowchowlar rehber köpek olarak da kullanılmaktadır. Ortalama ömürleri 8 ile 12 yıl arasında olmasına rağmen nadiren de olsa 15 yaşına kadar yaşayanları da görülmüştür. Erkek ve dişi chowchowlar birçok köpeğin aksine fiziksel özellikleri farklılık göstermemektedir. Bu köpeklerin erkek ve dişisi aynı boy ve kiloya sahip olmaları cinsiyetinin ayırt edilmesini zorlaştırır.

ChowChowların Temel Özellikleri

Chowchowların en belirgin özellikleri arasında dillerinin siyah olması ve arka bacaklarının görüntüsüdür. Dışarıdan bakıldığında sanki bir sopa üzerinde yürüyormuşçasına görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Chowchowlar gerekli şartlar sağlanırsa bir apartman dairesinde yaşayabilir. Sıcağa karşı duyarlı olan bu köpeklerin bir evde yaşayabilmesi için küçük bir bahçe yeterli olacaktır. Gerektiğinde dışarıda yaşayabilen dayanıklı köpeklerdir. Tembelliği ile de tanınan bu hayvanlar düzenli olarak harekete itilmeli ve egzersiz yaptırılmalıdır. Uzun tüyleri düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadır. Dik duran tüylerinin bozulmaması için bakım bu köpekler için vazgeçilmezdir. Tüyleri çok fazla olan chowchowlar devamlı olarak özellikle mevsim geçiş dönemlerinde fazlasıyla tüy döker ve alt tabakada çıkan yeni tüyleri için de özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu köpekler şampuan ile belirli aralıklarla yıkatabilirler. Chowchowlar genel olarak akıllı, uslu köpekler olmasına rağmen aksi huylu ve koruyucu tavırlar da sergileyebilmektedirler. İnatçı, ciddi surat yapıları ile donuk ve özgürlüklerine düşkün köpeklerdir. İnatçı olmaları kızdırıldıklarında söz dinlemedikleri anlamına gelir. Genel olarak tek bir kişiye bağlı kalırlar. Diğer aile bireylerine karşı mesafeli yaklaşsalar saçık sadık bir köpeklerdir. Yabancılara karşı saldırganlaşabilen chowchowlar aynı zamanda dominant bir köpek olduğu için aynı şekilde bir sahibe ihtiyaç duyar. Bu köpeklerden çok fazla itaatkar olmaları beklenmemelidir. Doğuştan inatçı ve kendilerine has bir zekaya sahiptirler. Chowchow köpekleri tutarlı davranış gördükleri taktirde öğretilenleri yerine getirebilir ancak yaptığı davranışların bir amacı olduğunu bilmesi gerekir. Kısa tüylü chowchow köpekleri uzun tüylülerine göre öğrenmeye çok daha fazla müsait olduğu düşünülmektedir. İnatçı olan bu köpekler çoğunlukla tasma ve kayışı kabul etmezler. Chowchow cinsi köpekler diğer köpekleri bastırmaya çalışsa da bebekler ve küçük yaştaki çocuklar ile araları iyidir. Küçük yaştaki dostlarıyla iyi bir oyun arkadaşı olabilirler. Yavruyken bu köpekler kediler ile bir arada yaşatılırlarsa büyüdüklerinde de birlikte yaşayabilirler. Çok koruyucu olan bu köpekler yavruyken sosyalleştirilmelidirler. İyi sosyalleştirilmiş bir chowchow mükemmel bir aile köpeği olabilir.

kopus1 187

ChowChowların Tarihçesi

Bu köpeklerin yapısı birkaç milyon yıl öncesine kadar dayanan geçmişe sahiptirler. Chowchowlar Avcı, araba çekicisi ve tekne bekçisi olarak görevlendirilmek için yetiştirilmişlerdir. Değerli olan kürkleri ceket, mont ve palto yapımında kullanılmıştır. Aynı zamanda bu köpekler Çin’de eti için bakılmış ve büyütülmüştür. Eti değerli olan bu köpeklerin erlerinden yapılan yemekler Çin’de çok yüksek fiyatlardan alıcı bulmuştur.

Chowchowlar bir çok çiftlik ve belediyeye ait köpek barınaklarından bulunduğu taktirde ücretsiz edinilerek yetiştirilmek üzere sahiplenebilir. Diğer şekillerde satın alınmak istenirse yavrufiyatları çok farklılık gösterebilmektedir. Çok yüksek fiyatlara da alıcısı olan bu köpeklerin ticareti dünya çağında uzun yıllardır yapılmakta ve yüksek fiyatlara satılmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık ChowChow Fiyatları