köpek eğitimi

Satılık Çatal Burun Fiyatları

kopus1 183

Diğer isimleri turkishpointer, Türk pointeri, Tarsuslu çatal burun olan bu köpek cinsleri cinsiyetlerine göre farklı renklerde olabilmektedir. Erkek çatal burunlar kahve – beyaz dişi çatal burunlar aynı şekilde kahve – beyaz olduğu gibi tek renk kahverengi olarak da rastlanabilir. Çatal burunların çıkış yeri Türkiye Mersin Tarsus olarak bilinmektedir. Geçmişine dair çok fazla tarihi bilgi bulanmamaktadır. Orijinal işlevleri av köpeği olan çatal burunlar, av köpeği, polis köpeği, arama kurtarma köpekleri olarak da kullanılmaktadır. Özellikle burunları oldukça hassas olan çatal burunlar emniyet birimleri tarafından narkotik aramalarında ve enkaz altında canlı insan arayışında kullanılır ve çok faydalıdırlar. Çatal burunların dişi ve erkekleri arasında fiziksel özellikler bulunmaktadır. Erkek köpeklerin boyları 45 – 63 cm aralığında iken dişilerin boyları 46 – 62 arasındadır. Kilolar ise erkek çatal burunlarda 16 – 25 arasında dişilerde ise 14 – 22 kilogram aralığındadır.

Çatal Burun Cinsi Köpeklerin Temel Özellikleri

kopus1 170

Sevecen, itaatkar ve munis olan bu köpekler sahiplerinin sözünden çıkmaz ve efendilikleri ile tanınırlar. Bu köpeklerinin isimlerinin de çıkış noktası olan bir dertleri vardır. Burunlarının tam ortadan ikiye bölünmüşçesine durması. Bu görüntü olarak çok çirkin görünse de bu sayede çok daha fazla tanınmalarını sağlamıştır. Bu kusur gibi görünen burunları aynı zamanda en büyük avantajı sağlayan özelliklerinden biridir. Burunları sayesinde çok iyi derecede koku alma özelliğine sahip bu köpekler burunlarının sayesinde birçok köpeğe karşın kendilerini üstün kılıyor. Sakinlikleri ve burunları sayesinde avların vazgeçilmez köpekleri arasında yer alan bu köpekler avcıların da en iyi dostları arasındadır. Burunları sayesinde yarattıkları avantajları üstün koku takibi özellikleri ve üstün zekaları en çok da avcıların ötesinde bir çok arama – kurtarma ekibi ve polislerin işine yaramaktadır. Emniyet müdürlükleri birden farklı ekiplere duyulan köpek ihtiyacını karşılamak amacıyla kendi köpek eğitim merkezlerinde yetiştirilmek üzere bu çatal burunların ana vatanı olan Mersin – Tarsus a özel ekipler göndererek buradan yetenekleri köpekleri seçmektedir. Avcılar için köpek seçerken en önemli noktalardan birisi de köpeğin ferma yapma özelliğinin derecesidir. Ferma avcının vurduğu avı yakalama, avcı gelene kadar avın başında zarar vermeden beklemek olarak tanımlanabilir. Çatal burunların özellikleri ferma yapabilme yeteneklerinin çok yüksek olmasıdır. Çatal burunlar iki farklı şekilde ferma yapmaktadır. Donarak ve ayak kaldırarak ferma yapan köpekler bunları farklı farklı yapabildikleri gibi ikisini bir arada yapabilme yeteneğine sahip olan köpekler de vardır. Çatal burunlar cana yakın, samimi ve sevecen köpekler olmasından dolayı evde kolaylıkla yetiştirilebilir. Ev halkına ve çocuklara karşı samimi davrandığı gibi ilk kez gördüğü yabancılara da hızla alışarak samimiyet kurabilir. Bebekleri ve küçük yaştaki çocukları görüntüleriyle korkutsa da alışıldığı zaman ne kadar zararsız olduğu anlaşılır ve aynı zamanda bu köpeklerin çocuklar ile ve bebekler ile çok rahat bir şekilde oyun oynayabildiği görülebilir. Dişi ve ya erkek olması fark etmemekle birlikte çocuklarla olan iyi ilişkileri sayesinde bu köpekler engelli ve hasta çocukların rehabilitasyonu kapsamında da kullanılması da mümkündür.

Çatal Burunların Kökenleri

Çatal burun cinsi köpekler Mersin – Tarsus bölgesinde uzun yıllardır yaşamaktadır. Günümüzde sayıları oldukça azdır ve 200 olarak tahmin edilmektedir. Bunlardan 20 tanesi belediye tarafından hayvan barınağında koruma altına alınmıştır. Özellikle yerel halk tarafından yapılan yanlış çiftleştirilme ile safkanlığını çoğunlukla kaybetmiş bu köpekler üzerine birçok araştırma yapılmıştır ve günümüzde hala yapılmaktadır.

Diğer cins köpeklere göre sayıları oldukça az olan bu köpeklerin hayvan barınaklarından sahiplenmesi pek de kolay bir şey değildir. Sayıları az olduğu için çatal burunların fiyatları da oldukça yüksektir. Yavru çatal köpeklerin fiyatları ortalama 1000 lira civarlarından başlayıp çok daha yüksek fiyatlara da satılmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Çatal Burun Fiyatları