köpek eğitimi

Satılık Bobtail

Satılık Bobtail

İnsan yaşamı sadece işten ibaret olmamalıdır. İşten çıkıp boş bir eve gelenler bir dost, dert ortağı ihtiyacı duyabilmektedir. Her aradığınızda dostlarınızı bulamayabilir, her şeyinizi paylaşamayabilir, onları içten bulmayabilirsiniz. İnsanlardan daha dost daha güvenilir bir köpek hem kendinizi iyi hissettirecek, hem de eve gelişinizi dört gözle bekleyecekler üstelik dedikodu da yapmayacaklardır. Ev veya bahçe ortamında köpek beslemiş olanlar bir daha köpeksiz bir yaşam sürdüremeyeceklerini düşünmektedirler. Bunun yanı sıra elbette evcil bir hayvan beslemenin sorumluğunu tam idrak edememiş veya farklı sebeplerle aldıkları evcil hayvanlarını ya başkasına veren ya da sokağa bırakanlar olduğu da görülmektedir. Terk edilen hayvanlar sahiplerini özlemekte, üzüntü duymakta, psikolojik travma yaşamaktadır. Bu işin trajik kısmıdır. Böyle bir durumu yaşamamak, onlara da yaşatmamak adına evcil bir hayvan, bir köpek almayı düşünenlerin araştırıp, ev veya bahçe ortamı için kendilerine en uygun olabilecek köpek ırkını seçmeleri, eğer gerçekten tüm sorumluluklarını alabileceklerse karar verip almaları gerekmektedir. Bir kez evinize girip size alışmalarından, sahip olarak kabul etmelerinden sonra sizden ayrılmak onlar için çok zor olacaktır. Annelerinden, kardeşlerinden koparılmış bir yavru köpek için onun her şeyi olacağınızı bilerek adım atmanız doğru bir davranış olacaktır. Evinizde temizliği yeterince sağlayabilecekseniz ve çocuklarınız da varsa evcil hayvan alıp bakmak daha bir önem kazanmaktadır. Uzmanlar evcil hayvan sahibi olmanın çocuk gelişimine olumlu katkıda bulunduğunu belirtmektedirler. Çocuklarınız köpeğinizin bakımına yardımcı olabilecekler, görev ve sorumluluk bilinçleri artacaktır. Evleri dışındaki hayvanlara da merhametle yaklaşacaklardır.

Daha önce köpek bakmamış, ilk defa alacaklar için apartman yaşamına uyumlu, küçük, şirin, zeki bir köpek iyi bir seçim olabilir. Bahçesi olanlar biraz daha büyükçe, koruyucu özellikleri fazla bir köpek cinsi de seçebilir. Bobtail bu özelliklere sahip köpek ırklarından biridir. Yavru ya da yetişkin bir Satılık Bobtail arayıp bulmadan ve almaya karar vermeden önce özelliklerini tanımak isteyebilirsiniz.

Old English Sheepdog adıyla da tanınan Bobtail’ler 25–40 Kg arasında, yerden yüksekliği 50–60 cm arasında olabilen biraz büyük boy bir köpek cinsidir. 10–12 yıl ömürleri olabilen Bobtail’ler uysal, çocuklarınıza iyi bir oyun arkadaşı olabilecek, oyunu seven, dost canlısı yapıya sahiptirler. Soğuğa karşı dayanıklıdırlar.

Diğer özellikleri

Gri beyaz renkli, kabarık, uzunca ve sık olan tüyleri biraz da dalgalıdır. Tüy dökseler de düzenli olarak fırçalanırlarsa fazla sorun olmayacaktır, düğümlenmesi de engellenmiş olacaktır. Kuyruksuz doğmaktadırlar. İsminin Bobtail olmasının sebebi de budur. Bobtail’in İngilizcede kuyruğu kesilmiş, kısa kuyruk, kuyruğu olmayan gibi anlamları vardır. Aslında eski bir İngiliz çoban köpeği olsalar da insanlarla iyi arkadaşlık eden, akıllı, çocuklarla da arası çok iyi olan bu cins günümüzde daha çok evlerde bekçilik ve arkadaşlık gibi sebeplerle bakılmakta, çoban köpeği yarışmalarına katılmaktadır. Beklentilerinize uygun bir Satılık Bobtail bulmanız zor olmayacaktır. Bobtail arıyorum dediğinizde elinize bir kedi tutuşturdukları da olacaktır belki ama aynı isimle anılan kedi cinsleri de olduğunu böylece öğrenmiş olacaksınız.

Eğitim ve ev yaşamına uyumu

Bobtail cinsi köpekler oldukça akıllı, sıcakkanlı hayvanlardır.

Biraz inatçı olabilseler de diğer köpeklere göre daha kolay eğitim aldıkları söylenebilir. Fazlaca havlayabilecek olsalar da eğitimle sorun çözülebilmektedir. Diğer hayvanlarda da geçimi iyi olan bu cins için bahçe daha uygun olabilse de apartman dairesine de uyum sağlayacaklardır. İyi bir eğitim sonrasında evinizin neşe kaynağı olacaklardır. Çoban kökenli olduklarından aileyi korumak için elinden geleni yapacak, sadık köpeklerdir. Bahçeniz yoksa günlük uzun yürüyüşlere çıkarmanız sağlıklı, zinde kalmaları için uygun olacaktır. Bahçeniz varsa da aileye çok sadık ve koruyucu yapıları gereği size yakın olmak ve eve girmek isteyeceklerdir. Böyle durumlarda izin verilmesi onarı mutlu edecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Bobtail