köpek eğitimi

Satılık Bernese Dağ Köpeği

kucuk1326959797bernese dag kopegi 10

Satılık Bernese Dağ Köpeği

İsviçre Kökenli olan bu köpekler oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Antik dönemlerde Roma askerleri tarafından getirildiği tahmin edilmektedir. Ortalama yaşam süreleri 6- 8 yıl arasında değişir. Çok kısa bir yaşamları vardır. Bu hastalıklara yatkın olduğundan da olabilir bazı Bernese Dağ köpekleri 10 – 12 yıl yaşayabilmektedir. Boyları erkeklerde 64 ile 70 santimetre arasında değişirken, dişilerde ise bu uzunluk 58- 66 santimetredir. Ağırlıkları ise yetişkin erkeklerde 39- 50 arasında değişim gösterirken, dişilerde 36- 48 kilogram civarındadır. Satılık Bernese Dağ Köpeği arıyorsanız bu cins köpeklerin soğuğu sevdiğiniz unutmayın.

Soğuğa da oldukça dayanıklıdırlar. Dağ köpeği olduğu için yüksek dağların çevrelerinde yaşamakta olan bu köpekler günümüzde popüler olmaya başlamıştır. Birçok ülkede de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Türkiye’de o kadar da yaygın değildir. İş köpeği kategorisinde değerlendirilen bu köpeklerin genellikle 3 renkli oldukları görülmüştür. Üst kısımları genellikle siyah olan bu köpeklerin göğüs ve baş kısmının ortası beyazdır. Ayakları da kızıl olmaktadır. Bernese Dağ köpekleri genel olarak bu renklerdedir.

Soğuğa dayanıklı olmasını sağlayan şey ise bu köpekler çift katlı bir kürk yapısına sahiptir. Bu da onları soğuğa karşı dayanıklı bir hale getirmiştir. Çok güçlü ve zeki olan bu köpeklerin çocuklar ile arası oldukça iyidir. Sahiplerine duygusal anlamda bağlanabilirler. Satılık Bernese Dağ köpeği fiyatları ortalama 1000- 1200 lira arasında değişim göstermektedir. Eğer bir Bernese Dağ köpeği almayı istiyorsanız bu köpeğin yavru olmasına özen gösteriniz. Çünkü 1 yaşından büyük olan köpeklerin alışma sorunu olabilmektedir. Bunun önüne geçmek içinde yavruyken alıp köpeğin size alışmasını kolaylaştırmak gerekmektedir. Sürekli küçük bir çocukmuş gibi yaramazlık yapan bu köpekler oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Çocuklarla arası da oldukça iyidir. Eğer evde beslemeyi düşünüyorsanız bahçeli bir ev olması onların gelişimi için çok daha iyi olacaktır. Apartman daireleri için uygun köpek değillerdir.

Satılık Bernese Dağ Köpeği dünyaca ünlü birçok kulüp tarafından onaylanmıştır. Oldukça hareketli olan bu köpeklere koşu yapabileceği imkânlar sunmanız gerekmektedir. Sıcak hava şartlarına karşı dayanıklı değillerdir. Karlı bölgeleri çok severler. Çığ tehlikelerin olduğu yerlerde beslenmesi yaygındır. O bölgelerde arama kurtarma köpeği olarak görev yapmıştır. En yaygın olarak mide dönmesi, kalça çıkığı ve göz kapaklarının dışa dönmesi gibi rahatsızlıklar geçirebilir. Veteriner kontrollerini ihmal etmemeniz gerekmektedir. Mevsim geçişlerinde çok fazla tüy dökebilirler. Düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Tüyleri karışıp düğüm olabilmektedir. Tüyleri çok uzadığı zamanlar tıraş edilebilir.

Birçok işte çalışan bu köpekler çok güçlü olduğu için genellikle yük taşıma işlerinde kullanılmıştır. Bekçilik de yaptığı dönemler olmuştur. Korkusuz ve oldukça cesur olan bu köpekler yabancı insanlara genellikle kuşkuyla yaklaşırlar. En çok egzersiz ihtiyacı olan köpeklerin başında gelen bu cins köpekler, enerjileri bitmeyen bir ırktır. Günlük 2 saat koşmuş onları oldukça mutlu edecektir. Satılık Bernese Dağ Köpeği arıyorsanız Pet Shop’larda bulmanız biraz zordur. Genellikle sipariş üzerine gelir. Ayda bir banyo ihtiyacı duyabilirler. Banyolarını kuru şampuanla yapılması önerilir. Genel olarak oldukça nazik, neşeli köpeklerdir. İlk çıktığı zamanlardan bu zamana kadar çok değişim göstermiştir. St Bernard cinsi köpeklerle çok fazla karıştırılırlar. Hemen hemen aynı renklere sahiptirler fakat Bernese Dağ Köpeklerinin boyutları oldukça düşüktür. Koyun ve Sığır sürülerini gütmede de çok tecrübeli olan bir köpek ırkıdır. Bir zamanlar polis köpeği de olmuş bu köpekler eğitime en yatkın ırklardan bir tanesidir. Korumacı içgüdüsü ağır bastığı zamanalar saldırganlaşabilir. Böyle zamanlarda bir süre onun sakin olmasını beklemeniz gerekir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Bernese Dağ Köpeği