köpek eğitimi

Satılık Ala bay

a Palermo il parco per cani e gatti più grande della Sicilia5

Türkler Orta Asya’dan Anadolu’ya gelirken yanlarında getirdikleri bilinmektedir. Türkler için ne kadar değerli bir ırk olduğu isminden de anlaşılmaktadır. Kangalın atası olarak bilinir. Diğer ülkelerde Orta Asya Çoban köpeği olarak değer görmektedir. İlk zamanlarda sürüleri korumak amacıyla beslenmiş öretilmiş ve değer görmüş mükemmel bir bekçidir. Verilen görevleri canı pahasına yerine getirmesiyle nam salmıştır.

 

Zeki kendinden emin inanılmaz cesaretiyle birçok vahşi hayvanla mücadele özelliğine sahiptir. Her yönüyle dengeli aynı zaman da özgürlüğüne düşkündür. Güçlü kas ve iskelet yapısına sahip Alabay iri ve kaba bir görünüme sahiptir. Kafası diğer köpeklere göre oldukça büyük ve vücuduyla orantılıdır. Alabay çoban köpeğinin kulak yapısı kısadır. Tüyleri kısa ve oldukça sık görünümlüdür. Genellikle beyaz, siyah, gri, açık kahve ve kızılımsı kahve renkte benekleri bulunur.

Doğuştan koruma içgüdüsüne sahip olmasına rağmen saldırgan değildir. Tecrübeli bakıcılara ihtiyaç duyar. Diğer köpeklerden hoşlanmaz bir arada yaşamaları doğru olmaz. Kötü huylarından bazıları toprağı kazmayı sevmeleri ve geceleri aşırı havlamaları sayılabilir. Erken yaşlarda sosyalleştirilmeli ve otoriter kişiler tarafından eğitilmelidir. Şiddet yanlısı insanların bu köpekleri eğitmeleri doğru değildir. Alabay sevgi ve sabırla eğitilir tek kişiye itaat eder. Otoritenin sahibinde olduğunu bilmeli ancak kesinlikle şiddet uygulanmamalıdır. Bu tarz durumlarda hoş olmayan manzaralar ortaya çıkabilir. Saldırgan olmamasına rağmen özgürlüğüne düşkündür.

 

Erken yaşta çocuklarla bir arada sosyalleştirilen alabay onları korumak için canını düşünmeden tehlikeye atabilir. Aile içinde dost olduğu çocuklara yüksek sesle bağırılmasından ve onlara kötü davranılmasından hiç hoşlanmazlar. Dostlarını sahiplenirler zarar görmelerine müsaade etmezler. Sahiplendikleri farklı cins hayvanlarla oyun oynadıklarına şahit olunmuş fotoğraflar görmek mümkündür.

Aşırı sıcak ve soğuk ortamlara adapte olup hayatını devam ettirebilir. Arazi şartlarına uygun ırklardan olan alabay, geniş bir bahçe içinde ideal bir köpek türüdür. Apartman hayatı için tavsiye edilmez.

Bakımı kolaydır. Tüylerinin traş edilmesine gereksinim duymaz. Mevsim değişikliklerine göre tüy döker. Zaman zaman taranıp ölü tüylerin alınması yeterli gelir.

Günümüzde Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Rusya gibi ülkelerde yaygın olarak üretilmektedir.

Dişiler yabancılara karşı anne içgüdülerinden dolayı daha mesafeli davranırlar. Çoban köpeklerinin en cesuru ve soğukkanlısıdır. Geniş bahçe ve dış ortamda yaşaması şarttır. Diğer çoban köpekleri gibi bağlı kalması onları sitrese sokmaz ancak günlük uzun mesafe koşularına çıkması şarttır.

 

Geniş bir bahçeniz ya da uygun araziye sahipseniz. Satılık Ala bay bulmanız mümkündür. Almış olduğunuz ala bay çoban köpeğini çok iyi koşullarda bakıp eğitebileceğinize emin olmalısınız. Ya da satılık ala bay yerine yetiştiricilerinden sahiplenmeniz de mümkün olabilir. İlk kez köpek sahibi olacaklara ya da ikinci bir köpeği düşünenlere tavsiye edilmez. Eğitimi orta derecede olmasına rağmen oldukça sabırlı ve sevecen olunmalıdır. Patronun kim olduğunu hissettirecek şiddet eğilimi olmadan başarabildiğiniz takdirde 12- 15 yıl kadar olan yaşamı boyunca sizi koruyan kollayan sadık bir dosta sahip olabilirsiniz.

Rusya gibi bazı ülkelerde köpek dövüşlerinde kullanılan alabaylar. Sahipleri tarafından bir canavara dönüştürülmüş olması şiddet yanlısı olması nedeniyle değil koruma içgüdüsünün fazlalığından ve cesaretinden gelmektedir. Biz insan ve hayvan sever olarak bu tarz durumları şiddetle kınıyoruz. Alabay çoban köpeğini bir kediyle oyun oynayacak kadar sevgi dolu yapabilecekte bir kurtla boğuşacak kadar asabi yapacakta sahipleri ve eğiticileridir. Bu güzel hayvanları canavarlaştırmak yerine aile ferdi olarak kabullenip dostluklarının tadını çıkarmanızı dilerim

Orta Asya köpek ırklarından olan Alabay köpekleri yazımızın sonuna geldik. umarım bu devasa cüsseli dost hayvanlar hakkında bilgi sahibi olabilmişsinizdir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Ala bay