köpek eğitimi

Satılık American Cocker

Boxer Puppy For Sale

Evlerini bir evcil hayvanla paylaşan insanların daha sevecen, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi oldukları gözenmektedir. Bir çocuğa bakar gibi titizlikle, sabırla, hoşgörüyle bakılmaları gereken evcil hayvanlar evlerin neşesidir. Evcil hayvan seçenekleri çok olabilse de en çok tercih edilenlerin başında köpekler gelmektedir. Yavru bir köpek aldıysanız, aidiyet duyguları çok yüksek olduğu için evinize adım attığında artık orayı kendi evi olarak görecek, başka bir eve taşınmanız bile psikolojik olarak onları olumsuz etkileyecek, ilk büyüdükleri evi unutamayacaklardır. İşte bu yüzden tüm artı ve eksilerini düşündükten sonra tatlı bir dost edinmeye karar vermelisiniz.

Kendinizi hazır, sorumluluğu alabilecek olgunlukta görmekte iseniz Satılık American Cocker aramaya başlayabilirsiniz. 1800’lü yıllarda İngiltere’den Amerika’ya getirilmiş olan atalarının geliştirilmesiyle araziye, avcılığa uygun olarak üretilmiş bir ırktır. Bu arada boyları da biraz küçülmüştür. English Cocker’lara göre az daha küçüktürler. Ataları kuş avında kullanıldığı için Cocker ismi Woodcock yani Çulluk’tan gelmektedir. Günümüzde evlerde koruyucu bir dost olarak aranmaktadırlar. Çok ilgi isteyen hayvanlardır. Bir çocuğunuz varsa köpeğiniz ikinci ve hiç büyümeyen çocuğunuz olacaktır. Eve dönüşlerinizde daha kapıya yaklaşmadan hissedip kapının önünde sabırsızlıkla bekleyen bir dost günün tüm yorgunluğunu unutturabilecektir. Bazen terlikleriniz kaybolacak olsa da evde güven, neşe, huzur vereceklerdir.

 

Özellikleri

Amerikan Cocker’lar çok neşeli, canlı bir cinstir. Sahiplerine bazen aşırıya varabilecek kadar düşkün, yetenekli köpeklerdir. Sert davranışlardan kırılacak kadar da duygusaldırlar. Avcı kökenli, dayanıklı ve çok akıllı hayvanlardır. Çocuklarla çok iyi geçinecekler, sizin için de mükemmel bir dost olacaklardır. 10–14 Kg arasında, yerden yükseklikleri ise 36–38 cm kadardır. Uzun kulaklara sahip bu ırk yaklaşık 12–15 yıl yaşamaktadır. Yabancıların yanında da uysal olan Amerikan Cocker’lar güvenilir dostlarınız olmaya adaydırlar. Uzun süre yalnız kalmaları durumunda havlayabilirler. Agresifliğe de rastlanabilmektedir. Davranışlarıyla kendilerini ve isteklerini ifade edebilme yetenekleri fazladır. Bu özelliklerde Satılık American Cocker arayanlar sahiplendiklerinde memnun kalacaklardır.

Eski Amerikan Başkanlarından Richard Nixon ile Harry S.Truman’ın da American Cocker sahibi oldukları bilinmektedir. American Cocker’lar 1920 ile 1940 yılları arasında çeşitli köpek yarışmalarında altın madalyalar kazanmışlar, en fazla fotoğrafı çekilen köpek cinsi olarak tanınmışlardır.

 

Eğitimleri

Şampanya, tarçın, kahverengi, gümüş veya karışık renklerde olabilen bu köpekler eğitilmeye çok müsaittir. Diğer pek çok köpek ırkında da görülebildiği gibi Amerikan Cocker’lar da ciddi ve iyi bir eğitim almamışlarsa söz dinlemeyebilir, başına buyruk davranabilmektedirler. Başka köpeklerin havlamasından rahatsızlık duyup Cocker’lar da havlayabilir, bu konuda eğitimde dikkatli olmak gerekmektedir. Çok sıkmamak koşuluyla öğrenmeye çok heveslidirler.

 

Eğitimleri sırasında yapılabilecek karışık davranışlar onun da kafasını karıştırıp sinirli davranmalarına yol açabilmektedir. Eğitimlerine erken yaşta mesela birkaç aylık iken başlanırsa ve tutarlı davranışlar sergilenirse iyi sosyalleşecekler, çocuklarla ve köpeklerle de iyi anlaşacaklardır. Sert davranışlardan, yüksek seslerden etkilenerek hem strese girecekler, hem de eğitimleri zorlaşacaktır. Eğitim aşamasında bu konular önemsenmelidir.

 

Bakımları

Bahçeye daha çok uygun olsalar da günlük egzersiz ihtiyaçlarını günde en az iki kez düzenli olarak yürüyüşlere çıkararak giderebilecekler için evde, apartman dairelerinde bakılması da uygundur.

Tüylerini zaman zaman kısaltmak iyi olacaktır. Göz, kulak bakımını da düzenli olarak yapmak gerekecektir. Gözlerine düzenli pansuman yapılıp temizlenmelidir. Kulak içi tüyleri de kesilerek temizlenirse kulakları daha iyi hava alacaktır. Ayda bir kez yıkanması yeterli olabilmektedir. Günlük yürüyüşleri aksatılmamalıdır. Meraklı yapılarıyla arazilerde gezerken çalı içlerine de girecekleri için dikkat edilmelidir. Kulakları uzun ve sarkık olması sebebiyle çalılıklara takılıp zarar görebilirler. Yaşlandıkça göz, kalp, kulak problemleri yaşayabilmektedirler.

 

Bakımları ihmal edilmediği sürece sağlıklı, enerjik ve eğlence dolu olabilen Amerikan Cocker’ların gözlerinde sevgi ve bağlılık hissedecek, siz de mutlu olacaksınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık American Cocker