köpek eğitimi

Satılık Akbaş

akbaş

Satılık Akbaş

Türkiye’nin gururu olarak bilinen Akbaşlar iri yapılı köpeklerdir. Bir başka gururumuz olan Sivas kangalıyla da benzer özellikler gösterirler. Akbaş cinsi köpeklerin renkleri beyazdır ve oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Soğuk iklimlerde yaşayan kişilerin almayı tercih ettiği bir köpek cinsidir çünkü soğuk havaları severler. İri bir çenesi vardır ve büyük bir kafaya sahiptirler. Akbaş cins köpeklerin kulakları genelde yana ve öne kıvrılıp olarak görülür. Akbaşlar çoban köpeği görevinde kullanıldıkları zaman kulakları genellikle kesilir. Oldukça uzun bir kuyruğa sahiptirler ve kahverengi gözleri vardır.

Harika bir koruma köpeği olan Akbaşlar Anadolu’da uzun zamanlardır koruma köpeği ya da bekçi köpeği olarak kullanılmaktadırlar. Koruma içgüdüleri oldukça güçlüdür ve bu sayede çiftlikteki koyun, kuzu, inek gibi hayvanları diğer hayvanlara karşı korurlar. Karşılarına ayı, sırtlan, kurt ya da çakal çıksa bile mücadele etmek için bir saniye bile beklemezler ve çiftlikteki diğer hayvanları koruyabilmek için hemen saldırıya geçerler. Satılık Akbaş arıyorsanız bilmeniz gerekir ki Akbaşların büyük bir bahçede bakılması gerekir. Apartman hayatı için uygun bir köpek türü değildir ve uyum sağlayamazlar. Şehir içi hayatı da Akbaşlar için pek tavsiye edilemez.

Akbaşların gürültücü birer köpek türü olduklarını söylemek mümkündür. Bulundukları ortamda neredeyse hareket eden her şeye havlarlar. Yabancılara karşı sert bir tutum içindedirler ve saldırgan, asabi davranırlar. Bu nedenle etrafı çevrelenmiş bir bahçede bakmanız diğer insanları rahatsız etmemesi için daha iyi olacaktır. Akbaşlar geceleri gayet dikkatli davranırlar. Evinize birisi gelecekse bu kişiyi bizzat kendinizin yanınızda getiriyorsanız o yabancı kişi içeri girebilir fakat tamamen yabancı kişilerden oluşmuş bir durumla karşı karşıya kalırsa havlayabilir ve saldırıya geçebilir.

Çok zeki ve cesur bir köpek cinsidir. Sahibini ve bulunduğu ortamı kendi canı gibi korur. Satılık Akbaş almayı düşünüyorsanız sizi gayet iyi bir şekilde koruyacağınızdan emin olabilirsiniz. Sürüyü dağıtmadan hedeflenen yere götürmede uzmanlaşmışlardır. Acil ya da özel durumlarda sahiplerini uyaracak kadar zeki bir köpek cinsidir. Akbaşlar tehlikenin geldiğini sezdiklerinde saldırmak için bir an bile tereddüt etmezler ve hemen dakikasında saldırıya geçerler. Bakılması gereken koyunlarınız için Akbaşlar harika bir köpek türüdür.,

Kendi başlarına dolaşmayı çok sevdikleri için bir Akbaşı gezdirmenize gerek yoktur. Bulunduğu alan serbest ve boşsa kendi kendine dolaşıp sonrasında geri gelebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Akbaş türü köpekler şehir içi hayatına hiç uygun değillerdir. Genelde Akbaşların bakıldığı yerler çiftlik evleridir. Akbaşlara alanında uzman kişilerin bakması gerekmektedir. Tüy dökme dönemlerinde tüylerinin düzenli olarak fırça ile taranması tüyleri için faydalı olacaktır. Akbaş türü köpeklerin ortalama yaşam ömürleri 10 ile 12 yıl arasındadır. Akbaş türü köpeklerin isminden de anlaşabileceği gibi ana vatanı Türkiye’dir. Genellikle Orta Anadolu’da ve Batı’da çok rastlanılırlar. Fakat bazı uzmanlar tarafından Akbaşların Avrupa’da yaşayan birtakım köpek cinsleriyle akrabalık bağının olabileceğini düşünüyorlar.

Akbaşların bebeklik dönemli oldukça tatlıdır. Bembeyaz oldukları için dikkat çekerler ve oldukça sevimli gözükürler. Köpek almayı düşünüyorsanız fakat şehirde yaşıyorsanız Akbaş cinsi bir köpeğin size uygun olmadığını kabullenmeniz gerekecek. Zira apartman hayatı onların hiçbir isteğine cevap veremez ve köpeği asla tatmin etmez. Fakat köy hayatı yaşıyorsanız bir çiftliğiniz ve genişçe de bir boş alana sahipseniz Akbaşlar sizin için oldukça ideal bir köpek türüdür. Bir Akbaş cinsi köpek satın almayı düşünüyorsanız internetten satılık akbaş ilanlarına bakabilir ya da size en yakın köpek barınağından sahiplenebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Akbaş