köpek eğitimi

German Pinscher Özellikleri

german pinscher

Alman Pinscher köpekleri diğer pinscher karakterlere göre orta boydadır. Yani minyatür pisncher’dan daha büyük ama doberman pinscher’a göre daha küçüktür. Omuz boyu 43-51 cm arasında kiloları 30-45 kg arasında değişiklik göstermektedir. Tüyleri kısa ve parlaktır. Tüylerinin renkleri kahverengi, açık kahverengi, siyah, kırmızı ya da pas rengi olur. Kırmızı, bronz yada tan renklerinde lekeleri vardır. Bu lekeler yüzünde, göğüs bölgesinde, bacaklarında ve kuyruklarının alt kısmında bulunur. En yaygın olarak görülen rengi siyahın üzerine kahverengi lekeli olanıdır. Gözlerinin şekli ovaldir ve çevresi siyah çizgilidir. Kafa şekli künt kama şeklini andırır. Dudakları ve burnu siyah renktedir. V şeklinde uzun kulakları vardır. Görüşünü güçlü ve kaslıdır.

 

Dayanıklılığı ve çevikliği bu görünüşe bağlıdır. German Pinscher Satılık Yavru alacak iseniz yavruların 4. haftasını, en garantilisi ise 8. haftasını doldurmuş olup olmadığının bilgisini alın. Daha erken anneden ayrılırlarsa anne sütünü az aldıkları için hasta olma riskleri yükselir. Bunun yanında sağlıklı bir anne babadan olup olmamasına dikkat edin. Kendiniz seçim yapacaksanız en hareketlisini ve en parlak tüylüsünü tercih etmelisiniz. Alacağınız yavru köpeğin iç dış parazit aşılarının yapılıp yapılmadığını, bu konuda herhangi tedavi görüp görmediğini öğrenin. Yavruyu aldığınızda 2. ayında aşılarını yaptırmaya başlayın. Aşılarına başlamadan önce başka köpeklerle sosyalleşmesini engelleyin. Henüz aşılarına başlanmadığı için bağışıklık sistemi zayıf olur ve hastalanma riski yüksektir. Dış mekan ile alakası olmayan kapalı bir alanda bakımını sürdürün.

 

Alman Pinscher’in sağlıklı bir şekilde beslenmesi için ona kalite puppy kuru mamaları yedirin. Beslenme saatlerini bir düzene koyun. Saatli bir şekilde onu besleyin. Beslenmesi için günde 4 öğün puppy kuru mamalarından vermelisiniz.

 

 Alman Pinscher Eğitimi

 

Alman pinscherler sahiplerine sadıktırlar. Zekilikleri ile bilinirler. Onu eğitecek insan ile arasındaki samimiyet arttığı anda bütün komutlara cevap vermeye başlayacaktır. Alman pinscherlara eğitim yavru iken başlanması gerekir. İlk eğitim olarak beslenme eğitimi ile başlayabilirsiniz. Gün içerisinde mamalarının saatli bir şekilde verilmesi onlar için ilk eğitimdir. Köpeğinize mama verdikten sonra, köpeğiniz bir miktar yer ve bitirmeden başından ayrılırsa mamayı önünden alın ve bir sonraki mama saatine kadar tekrar mama vermeyin. Bunu bir eğitim olarak algılayan köpek mamasını bitirmeden başından ayrılmayacaktır.

Bazı basit komutlar bebeklik çağlarında öğretilmeye başlanmalıdır. Gel komutu, otur komutu gibi komutlara küçüklükten alışan köpekler iler ki çağlarda farklı komutlara daha kolay cevap verirler. Eğitim verildiği sürelerde ödüllendirmeler yapılarak köpeğe öz güven kazandırmalısınız. Her komutu gün içerisinde tekrarlamalı ve komutlara hareketler bularak o hareketi yaptığınızda komutu uygulamanıza gerek kalmadan istediğiniz işi yapmasını sağlarsınız.

 

Alman Pinscher Bakımı

 

Günlük olarak egzersizlerini yaptırmalısınız. Alman pinschera evde bakıyorsanız günde 2 kez dışarı çıkarıp gezdirmeli ve yürütmelisiniz. Enerjisini atamayan köpekler evde huzursuzluk çıkarır sağa sola saldırırlar. Evdeki eşyalara zarar verirler. Haftada bir gün tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Tüy dökümü az olan bir köpektir. Ayda bir kez banyo yaptırmanız yeterlidir. Sıkça banyo yaptırmanız köpeğinizde cilt yapılarının bozulmasından hastalık risklerini arttırmasına bir çok zarar verdiğinden dolayı ayda bir idealdir. Gözleri çok hassastır. Bu nedenle her gün gözlerini özel losyon ile temizlemelisiniz. Kulak temizliği için ise haftada bir steril bir pamuk ile silinmesi yeterli olacaktır. Tırnaklarını çok uzadığında dipten olmamak kaydı ile kesebilirsiniz.

 

Alman Pinscher Tarihi

 

Kökeni tam olarak belli değildir. Ancak 1700 yılının sonunda 1800lerin başında ilk kez Almanya’da görülmüştür. Ayrı bir ırk olarak 1985 yılında kabul edilmiştir. 1970 yılında Amerika’ya ithali başlanmıştır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

German Pinscher Özellikleri