köpek eğitimi

Minyatür Pinscher

miniature pinscherelityavru 1

Boyut olarak küçük olan bu köpeğe boyutundan dolayı minyatür pinscher denir. Görünüş olarak kaslı, minik, kompakt bir o kadar da zarif görünür. Sırtı kuyruğuna kadar dümdüz ya da hafif eğimli olabilir. Patileri kedilerinki kadar küçük ve bacakları diktir. Güçlü çenelere sahiptirler. Çeneleri bedeni ile aynı orantılıdır. Gözleri parlak koyu renklidir ve şekli ovaldir. Tüyleri siyah ya da kahverengidir. Kendine has özelliği ise adımlarını yüksek atmalarıdır. Yaşam süreleri 15 senedir. Yerden yükseklikleri 25 ya da 30 cm arasındadır. Kiloları 4 ya da 5 kg arasındadır.

 

Minyatür Pinscher Karakteri

 

Minyatür Pinscher’in karakterinden bahsedecek olursak en göze çarpan yönü kendine güvenidir. Kendine aşırı güvenir ve dik başlıdır. Havlamayı oldukça sever ve sıkça havlarlar. Sahibini çabuk benimser ve sadıktır. Oyun seven ve haylazlıkları ile evinizin göz bebeği olabilir. Uysal ve fedakarlardır. Diğer köpekler gibi ortalığı batırmazlar, oldukça temizlik tutkunudurlar. Boyutu küçük olmasına karşın öz güveninden dolayı kendini büyük görür. Büyük köpek gibi davranmaya çalışır. Koruma konusunda sahibini koruyabilir ama bu koruma ne çok sağlam ne de çok zayıftır. Yine öz güveninden dolayı kendinden büyük köpeklere bile kafa tutar havlarlar. Çocuklarla arası iyidir, ancak çocukların onu çok rahatsız etmemelerini isterler. Şüpheci özelliği en çok yabancılara karşı ortaya çıkar. Minyatür Pinscher Satılık Yavru aldığınızda ona vereceğiniz ilk eğitim ve davranış şekilleri onun gelecekteki karakterini planlamasına yol açacaktır. Şımarık olarak yetiştirirseniz aynı şekilde devam edecek ve her istediğim olsun düşüncesinde olacaklardır. Öğrenme ve eğitim durumları iyidir. Kemirici özelliği vardır. Ev eşyalarını kemirebilir. 3-5 ay aralarında diğer köpeklerle ve insanlarla tanıştırılmalı sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Soğuk havalara dayanıksız olduğu için dışarıda beslemek için pek uygun değildir. Evde besleme durumlarında çok sık havladığı için sorun olabiliyor. Bunu aşmak için ise eğitim vermelisiniz. Yavru halde aldığınız Minyatür Pinscher cinsi köpeği havlama konusunda verdiğiniz eğitimle ehlileştirebilirsiniz. Ev içerisinde oldukça hareketlidir. Oyuncudur. Gün içinde onunla eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Bu oyunlar onun için egzersiz sayılabilir. Minyatür Pinscher bakımı oldukça kolaydır. Sadece tüylerini fırçalamanız gerekir. Zaten tüyleri yapı olarak kısa olduğu için çok da sorun olmayacaktır.

 

Evde beslemek açısından en uygun köpeklerden bir tanesidir. Evde köpek beslemeye karar veren aileler en çok minyatür pinscher cinsini tercih ederler. Hem boyut olarak küçük olması hem de sevecen ve zeki tavırları ile ön planda olurlar. Cana yakın tavırlar sergileyen bu köpek keskin koku alma duyusu ile de bilinir. Pinscher cinsli köpeğin ayrıca 300den fazla bilinen türü mevcuttur.

Köpeğin cinsinin kelime anlamı ısırıcıdır. Isırıcı olarak bilinen bu köpekler verilen eğitimler sayesinde uysal ve fedakar köpeklere dönüşebilirler. Sahiplerine çok iyi dost olurlar. Bunun yanı sıra sahibini ve evini koruma güdüsüne sahiptirler. Tehlikeyi sezme güdüleri ile tehlike anında dişlerini gösterirler ve korumaya geçerler. Oldukça enerjik olmaları oyuna eğilimlerini gösterir. Eğitim aşamasında oldukça başarılı ve söz dinleyen yapıları ile bilinirler.

 

Minyatür Pinscher Tarihi

 

Kökeni Almanya’dır. Ancak Eski çağa kadar uzanır. 19. yüzyılda minyatür pinscher bir cins olarak kabul edilen bir köpek türüdür. Terrier ırkından Almanya’da üretildiği uzmanlar tarafından söyleniyor. Çiftliklerde fareler üzerinde etkili olduğu için eskilerde bu amaçla kullanıldığını söyleyebiliriz. Hem sempatik oluşu hem de zekalı oluşu aranan köpekler listesinde olduğunu gösteriyor. Ailesine düşkün ve sahibine itaat eden bir köpek oluşunun yanında bekçi köpeği olarak da kullanılmıştır. Hala kullanan aileler mevcuttur.

 

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Minyatür Pinscher