köpek eğitimi

İngilizce Setter yavrusu

dogs picture 2

İngilizce Setter yavrusu avcı bir ırka ait olması nedeni ile eğitimi de bir o kadar zorlu olur. Bu nedenle sabırlı ve uzun süreli bir eğitim olması gerekir. Boyutları nedeni ile büyük boy ırk bir köpektir. İyi bakılması halinde bu cins köpekler yaklaşık olarak 10 ile 12 yıl kadar bir süre hayatta kalır. Sarkık kulakları ve boyun altından başlayarak kuyrukları da dâhil olmak üzere uzun tüyleri vardır. Bu haliyle oldukça sevimli ve farklı bir görünüme sahip olan bu cins avcı olarak oldukça iyidir. Eğitimlerine erken dönemde başlanması daha doğru olur. Çünkü ilerleyen dönemlerde daha fazla itaatsizlik yapar.

İngilizce Setter yavrusu ev ortamında çocuklar ve diğer ev hayvanları ile arası oldukça iyidir. Diğer köpeklerde de sorunsuz bir şekilde anlaşır. Ama eve gelen tanımadığı kişilere havlayarak tepki gösterir. Bu özelliği nedeni ile iyi bir bekçi köpeği olarak da tercih edilir. Ağız yapısı uzun ve burnu iyi koku alır. Bu cins köpeklerin kuyrukları dümdüz uzar ve bir noktada sivri bir hal alır. Kuyruklarının altındaki uzun tüylerde bu hali ile oldukça dikkat çekici olur. Akıllı ve hassas bir yapısı olduğundan dolayı dikkatli davranılması gerekir. İnsanlarla aynı ortamda olmayı ve onlarla vakit geçirmeyi seven bir ırktır. Ev içinde sakin yapısı nedeni ile rahatlıkla bakılır. Enerjisini atması için dışarıya çıkartılması gerekir.

İngilizce Setter yavrusu düzenli egzersiz yaptırılarak apartman dairesinde de rahatlıkla yaşar. Avcı olması nedeni ile kuşlara karşı yakalama hissi vardır. Bu nedenle kuş gördüğünde hemen yakalamak için girişimde bulunur. Bu durumda evde kuş olması halinde sorun yaşanmaması için dikkatli olunması gerekir. Uzun ve parlak tüylerinin iki günde bir mutlaka taranması gerekir. Özellikle bahçeli evlerde bakılması halinde bahçede günlük egzersiz ihtiyacını gezerek kolaylıkla karşılar. Gezmeyi sevmesi nedeni ile bahçesi olmayan evlerde yürüyüşlere çıkartılması gerekir. Uzun tüyleri birkaç ayda bir kırpılması doğru olur. Bu şekilde uzun tüyler onu rahatsız etmez ve daha rahat bir şekilde hareket eder.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İngilizce Setter yavrusu