köpek eğitimi

Çoban Köpeği Satılık

coban kopegi

Köpeklere karşı olan sevgi ve ilgi her geçen gün artmakta ve gün geçtikçe de artık köpekler evlerde bakılır hale gelmektedir. Ancak yapısı gereği kesinlikle ev ve apartman yaşamına uyum sağlayamayan ve özgür hayata geniş yaşam alanına ihtiyaç duyan ırklar da vardır. Örneğin; Av köpekleri, çoban köpekleri gibi köpekler asla ev yaşamına uyum sağlayamazlar ve böyle sınırlı bir yaşam alanına ayak uyduramazlar. Dışarıda bahçede ya da çiftlikte beslemek ve aynı zamanda da koruyucu olarak beslemek için çoban köpekleri en iyi tercihlerdir. Çoban köpekleri fazla eğitime yatkın olmayan ve genellikle çobanlar tarafından sürünün güdülmesi ve kurt çakal gibi yırtıcılara karşı sürünün güvende tutulmasını sağlamak için beslenirler. Boyut olarak ta diğer köpeklere oranla daha büyük bir yapıya sahiptirler ve daha kiloludurlar.

 

Çok iyi bir çoban yardımcısı ve koruyucudurlar. Satılık çoban köpeklerine internet üzerindeki sitelerden ulaşabilir ya da en yakın phetshopa giderek bir çoban köpeği istediğinizi belirtebilirsiniz. Özellikle de doğu bölgelerinde ve yüksek kesimlerde yaşayanlar tarafından tercih edilen bu ırk ne pahasına olursa olsun bir tehlike anında sürüsünü ve sahibini savunur ve ölüm tehdidi sezse dahi korkup kaçmaz.

 

Bu şekilde iyi bir koruyucu olmaları ve sürü gütmedeki yetenekleri sayesinde oldukça tercih edilen bir ırk olması bu köpeklerin de üretiminin yapılarak ticari amaçlı olarak satışının yapılmasına neden olmuştur. Ancak çoban köpeklerinin alım satımını yaparken aldığınız köpeğin safkan olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde safkan zannederek tamamen farklı ırkların çiftleşmesinden doğmuş ve bir çoban köpeğinin özelliklerini taşımayan bir köpek sahibi olabilirsiniz.

 

Her şeyde olduğu gibi bunu da anlamanın değişik metotları mevcuttur. İnternetten araştırarak yanlış seçim yapmamak için bilgi edinebilir ve safkanla kırma ırkları ayırt etmenin temel kurallarını öğrenebilirsiniz. Köpek çeşitlerinin büyük çoğunluğu eğitilebilir ve ev ve apartman yaşamı içi uygun hale getirilebilir. Aynı zamanda bu şekilde insanlara yararı olan ve evde ya da bahçede beslenebilen hayvanların üretimi yapılarak satışa sunulabilir. Köşe başlarında sıkça gördüğümüz ve genellikle de yavru köpek satışı gerçekleştiren petshoplar da bu şekilde belirli ırklardan çift alarak onları çiftleştirmekte ve yavrularını satarak işi ticarete dökmektedirler. Yavru köpekler, yetişkin gruplara göre daha fazla tercih edilir çünkü hem ayrı bir sevimlilikleri vardır hem de yavruların eğitilmesi daha kolay olur ve daha az emek harcanarak daha kısa sürede tamamlanır. Köpeklerde özellikle de çoban köpeği gibi sorumluluk üstlenen ve koruma duygusu fazlasıyla gelişmiş olan köpeklere sahipleri daha fazla sevgilerini hissettirmeli ve onları ödüllendirerek sevgilerini ve sadakatlerini onlara hissettirmelidir. Çünkü köpekler duygusal hayvanlardır ve sahiplerini fazlasıyla benimserler. Sizin onu ihmal etmeniz ya da onun yanında başka bir köpeği sevmeniz bile onu kıskandırabilir ve size karşı mesafeli davranmasına neden olabilir. Öyle ki sahibini kıskandığı için intihar ederek çatıdan ya da balkondan atlayan köpekleri de görmüşünüzdür.

 

Neredeyse bir insan kadar duygusal olan ve duyguları bu kadar yoğun yaşayan bu hayvanlara karşı yaklaşımımıza dikkat etmeliyiz. Çoban köpeği dediğimiz ırkta bu şekilde sahibine bağlılık duygusunu en yoğun yaşayan köpek ırklarından biridir. Bu nedenle belirli bir yetişkinliğe ulaştıktan sonra çoban köpeklerini satmak ya da başkalarına vermek çok zordur. Gittiği yerde durmayacak kendini oraya ait hissetmeyecek ve geri gelecektir. Ayrıca sizin tarafınızdan terkedildiğini de anlarsa bu onun ruh sağlığının bozulmasına bile yol açabilmekte bazen de maalesef intiharla sonuçlanabilmektedir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çoban Köpeği Satılık