köpek eğitimi

Satılık Schnauzer

DOG 09 PE0019 01P

Schnauzer cinsi köpekler üç çeşittir. Minyatür, standart ve dev ırk olarak boyutlarına göre değişmektedir. Onları keçi sakallarından ve esprili tavırlarından hemen tanıyabilirsiniz. Bu mizahçı ve sevimli köpek sahibine bayılır ve insanlar ile çok iyi iletişim kurar.

 

Standart Schnauzerler, evini, malını çok iyi savunan ve sıcak kanlı olan köpeklerdir. Orta boy köpek tiplerindendir ve iyi bir bekçilik yapacak kadar da korkusuzlardır. Bu yüzden bir çok kişi bu zeki köpeği seve seve bakar. Renkleri grinin değişik tonlarıdır ve uzun sakalları vardır. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar ve ev için ideal köpeklerdir. Bir çok ressam tarafından portresi yapılmış olan bu köpek ırkı, en eski Schnauzer ırkıdır.

 

Minyatür olan Schnauzer ise minik ve portatif köpektir ve sahibinin ilgisini sürekli ister. Ev yaşamına çok uygundur ama havlaması nedeniyle bazen zor durumlar yaşanabilir, çok rahatsız edici bir sesi yoktur. Çok enerjik bir hayvandır ve sahibi ile birlikte gezintiler ve yürüyüşler yapmayı sever. Genel olarak uslu bir köpektir.

 

Giant adı verilen en büyük boyuttaki Schnauzer ise büyük ırk köpeklerdendir. Genel olarak özellikleri aynı olmasına rağmen bu büyük ırk daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Tüm büyük ırklarda olduğu gibi bu ırkta da enerji ihtiyacı karşılandığında apartmanda da kolayca yaşar.

 

Çocuklarla arası iyi olan bu hayvan eşyalarını ve ailesini savunur. Uyumlu bir ale yaşantısı eşlikçisi olan bu köpekler, sahiplerinin ilgisini beklerler. Her köpek gibi bu köpeklerin de en azından temel itaat için eğitim almaları ve daha uyumlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri tavsiye edilir. Çok akıllı ve zeki bir köpek olmalarından dolayı hemen eğitilebilirler. Sahiplerinin enerjik olması ve disiplinli olması ile daha iyi eğitilirler.

 

Renkleri genelde kırçıllı griler ve diyah renklerdir ve sakalları uzun kaşları da gözlerini kapattığı için bu bölgelerin düzenli tıraş edilmesi uygun olur. Çok iyi birer fare avcısı olan bu köpekleri her türlü ev ortamında besleyebilirsiniz.

 

Nasıl Bir Mizaçları Vardır?

Bol ödüllendirildiği sürece çok çabuk öğrenir ve iyi bir aile köpeği olabilir. Çocuklarla vakit geçirmeyi sever ve iletişimi de oldukça iyidir. Güvenilir ve sadık bir ev köpeği olur. Malına çok sahiptir ve ailesini de kendi çapında korumaya çalışır. Diğer hayvanlarla ve köpeklerle de iyi bir iletişimi olan bu ırk tam bir ev köpeğidir.

 

Bakımı Zor Mu?

Schnauzer cinsi köpeklerin bakımı zor değildir. Ayda bir yıkanıp düzenli taranmaları ve minyatür cinsler için kışın üzerlerine kalın giysiler giydirilmesi uygun olur. Tüylerinin haftada iki kere taranması ve iki ayda bir yıkanmaları uygun olacaktır. Bir çok satılık schnauzer yavru dönemden itibaren özenle fırçalanmalı ve tıraş edilmelidir. Her beslenme sonrası ağzının silinmesi gerekir. Tüyleri güzelce taranmazsa, keçelenebilir bu yüzden mutlaka yılda iki kez tıraş edilmeli ve düzenli olarak kaşlar ve sakallar düzeltilmelidir. Tüy dökmez ve köpek kokusu olmadığından sıkıntılı bir koku yaymaz. İyi bir eğitim aldığı sürece oldukça uslu ve ailesi ile uyumlu bir köpek olacaktır. Özellikle çocuklarla vakit geçirmek en büyük keyifleridir.

 

Nereden Satın Alırım?

Ücretsiz olarak sahiplendirmek için para almadan, iyi bakabilecek olan kişilere yavruları vermek isteyen bir çok hayvan sahibi vardır. Ancak çiftliklerde ve petshoplarda 1500 liradan başlayan ve daha da artan fiyatlarla satılmaktadır. Hatta dolar üzerinden bile satılabilir. Çok isterseniz barınakları ziyaret ederek, sokağa terk edilmiş bir schnauzer de alabilirsiniz. Ancak safkan bir satılık schnauzer yavru istiyorsanız ve bakabilecekseniz veteriner hekiminize danışabilir ya da köpek üretim çiftliklerine başvurabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Schnauzer