köpek eğitimi

Satılık Newfoundland

Satılık Newfoundland

Herkes zaman zaman hayatına yenilik katmak isteyebilir. Spor amaçlı düzenli yürüyüş yapanlar yol arkadaşı arayabilir. Bir yol arkadaşı motivasyon demektir. Bu yol arkadaşının gerektiğinde sizi korumasını da isterseniz iri bir yol arkadaşı, iri bir köpek seçmelisiniz. Bir köpeği dost edinmek, koruyuculuğuna güvenebilmek mantıklı istekler olabilir. Peki, nasıl bir köpek seçmelisiniz? Hayatınıza bir evcil hayvan, bir köpek girdiğinde hayatınız nasıl değişecek? Düşünülmesi gereken konulardan birkaçıdır. Öncelikle bir köpek sahiplendiğinizde her türlü sorumluluğunu alabilmelisiniz. Evinizi onunla paylaşacaksanız evin düzenini, hijyenini sağlayabilmelisiniz. Bir köpeğin, özellikle iri bir köpek ırkının nasıl bakılabildiğini araştırıp öğrenmelisiniz. Köpek yetiştirme çiftlikleri seceresi belli, ırk garantili, sertifikalı, her türlü sağlık kontrolü yapılmış, aşı karneler ile birlikte satışa sunmaktadır. Satış sonrası da gerekli destek verilmektedir. Veterinerlerden, internet araştırmalarından da bilgi sahibi olma şansınız vardır. Sizi nelerin beklediğini bilerek iri cins bir köpek almaya karar verdiyseniz Satılık Newfoundland aramaya başlayabilirsiniz. İri bir köpek için bahçe yaşamı daha sağlıklı olacaktır.

Newfoundland’lar iri köpek sevenler ve yetiştirmek isteyenler için mükemmel bir seçenek olabilir. Suyu seven bu tür köpeklere suda cankurtaranlık da yaptırılmaktadır. Son derece iyi bir yüzücüdür. Genellikle siyah renk kürkleri olan Newfoundland’lar yetişkin olduklarında iri cüsseli olup, ilk bakışta görenleri korkutacak boyutlara gelebilmektedir. Aslında çoban köpeği kategorisine dâhil edilmektedirler. Dev köpek ırkları arasında en tanınmış olanıdır. Görüntüsüne rağmen oldukça uysal, saldırgan olmayan bir karakterdedir.

Nasıl yetiştirilmeli

Sahibi için gerçek bir dost olan dev cüsseli Newfoundland çok sabırlıdır. Boyları 63–74 cm, ağırlıkları 45- 68 Kg arasındadır. Mükemmel bir koruyucudur. Sahibini bir tehlike sezerse elinden geldiğince savunacaktır. Başka köpeklere ve gördüğü yabancılara da dostluk gösterebilmektedir. Uysal bir hayvan olduğu için kolay eğitim alabilmektedir. Yine de yetiştiren kişinin bilmediği konularda işin uzmanlarına danışması, yaşadığı sürece evi paylaşacak olan bu dostla ilgili bilgilenmesi iyi olacaktır. Ortalama ömürleri 8–10 yıldır. Suyu sevdikleri için egzersiz programları arasında yer verilebilir. İçgüdüleri yüksek olan Newfoundland ırkı bir köpek bir gemi kazasının ardından kurtarma çalışmalarında sandala bindirilen 20 kişiyi sahile kadar çekerek kurtarmıştır. Bu başarısıyla 1919 yılında Newfoundland’da altın madalyaya layık görülmüştür. Evin içinde ona ayırabileceğiniz geniş bir alan yoksa bahçe en iyi seçim olacaktır. Bu koruyucu, sakin ve iri dostlar güzel bir kulübede yaşamayı hak etmektedirler. Mevsimi geldiğinde tüy dökebilirler. Taranarak tür bakımı yapılmalıdır. Salya akıtan bir cins olduğundan fazla su tükettiği, su içerken de etrafa çok su sıçrattığı görülecektir. Eğitimleri sırasında bağırmamak, sakin davranmak gerekmektedir. Bu hayvanlar ses tonunuzdan negatif veya pozitif olabildiğinizi sezebilecek kadar zekidir.

Bazı sağlı problemleri görülebilse de veterinerinizi ziyaretinizde ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu cins köpeklerin ameliyatlık bir durumları olduğunda anesteziye duyarlı olduğu bilinmektedir. Doz ayarlaması iyi yapılırsa sorun yaşanmayacaktır.

Belirgin özellikleri

İyi huyu, sakinliği en belirgin özelliğidir. Sabırlı bir dost isteyenler bundan daha iyisini bulamayabilirler. Güven duyabileceğiniz Newfoundland’lar çocuklarla da iyi anlaşmakta ve iyi korumaktadır. Korumaları gerektiği zaman sabır ve zekâları devreye girmekte, tehlike olarak algıladığı kişilerle aranıza girerek bir engel oluşturmaya başlamakta ama bu arada havlamamaktadır.

İri yapılarına rağmen hantal değildirler. Hem çok çevik hem de dayanıklı yapıları vardır. Hala iri bir köpek edinemediyseniz Satılık Newfoundland ilanları işe yarayacaktır. Kolayca eğitilip dost olunabilecek, sıcağı sevmeyen bu tür köpeklere günlük uzun yürüyüşler yaptırılması sahibi için de çok keyifli olacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Newfoundland