köpek eğitimi

Satılık Bernese Dağ Köpeği

bite sleeve shutzhund sleeve dog training 5 LRG

Tüm hayvan severlerin bildiği gibi evcil hayvan beslemek büyük bir sorumluluk olduğu gibi dünyanın en güzel duygularından biridir.  Evcil hayvanlar arasında eğitilebilir olması,  arkadaşlıkları,  sadık olmaları gibi nedenlerden dolayı en çok tercih edilen türlerden biride köpeklerdir.  Standart bir ailenin çocuk gelişimi için evinde hayvan beslemesi çocuk açısından da oldukça olumlu bir durumdur. Bernese dağ köpeği aile içinde yaşamaya uygun olan köpeklerden biridir.

 

Çok farklı bir tür olan Bernese dağ köpeği İsviçre dağ köpeği cinslerinden biri olarak anılmaktadır. İsviçre’nin ikliminde yetişmesi nedeni ile soğuğa dayanıklı ve kalın tüyleri olan güçlü yapıya sahip iri bir köpek türüdür. Kafa yapısı oldukça geniş ve gelişimi nedeni ile alnı kırışıktır,  bu cinsin gözlerinin ortasındaki yoğun tüyler, gözlerini dışarıdan gelen toz ve diğer etkenlerden korur. Kahverengi ve siyaha çalan gözleri ile oldukça dostane ve sevimli bir bakışa sahiptir.

 

Eğer evcil hayvan edinmek istiyorsanız satılık bernese dağ köpeği biçilmiş kaftandır.  Oldukça zeki,  eğitilebilir ve doğuştan gelen koruma içgüdüsüne sahip bir köpek olduğu için çocuklarla arası çok iyidir.  Ancak bir köpeğe sahip olmayı düşünüyorsanız, evde yaşı küçük olan çocuklarla köpek arasındaki iletişimin kurulabilmesi ve birlikte büyüyebilmeleri için bernesa dağ köpeğini küçük yaşta edinmeniz daha yararlı olacaktır. Sahiplenme duygusu çok fazla olan bernese dağ köpeğinin evdeki bireylerle sosyalleşme döneminden geçmesi gerekmektedir. Sahiplerine karşı bağlılığı oldukça yüksektir ve yabancılara karşı kuşkulu davranırlar. Satılık bernese dağ köpeği insanlarla iç içe olmayı sever, dar alanda apartman dairesi gibi yerlerde izole edilerek büyütülmekten hoşlanmaz. Bahçeli bir eviniz ya da araziniz varsa Bernese dağ köpeği için harika bir yaşam alanı olabilir.

 

Bernese dağ köpekleri kolay yorulmayan, sağlam bir köpek türü olduğundan Alplerde çiftlik köpekleri olaraktan kullanıldığı için çiftçilerin yük taşıma,  bekçilik,  sığır ve koyun gütme gibi işlerinde de çiftçilere yardımcı olabilecek yetenekte bir köpektir. Eğer soğuk bir iklimde yaşıyorsanız ve çiftçilik işi ile uğraşıyorsanız Bernese dağ köpekleri sizin için harika bir yardımcı olabilir. Soğuk iklim demişken sıcağı sevmezler ve bu onlar için uygun bir ortam değildir. Yapısal olarak oldukça güçlü ve kendine güvenli olan Bernese Dağ köpekleri erkeklerde en fazla 71 cm,  dişilerde ise 69 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir.  Kilo olarak erkeklerde en fazla 50 kg,  dişilerde ise 48 kg ağırlığa kadar çıkmaktadır.  10 ile 12 yıl arasında yaşayan bernese dağ köpekleri sağlam bir vücut yapısına sahip oldukları için sık hastalanmazlar ve diğer köpeklerde olan periyodik rahatsızlıklar bernese dağ köpeklerinde görülmez.  Sadece yaşlılık dönemlerinde göz kapağı ve mide ile ilgili problemler olabilir.

 

Eğer Bernese dağ köpeğinizin üremesi istiyorsanız 18 aylıktan itibaren 9 sene boyunca çiftleşme döneminde olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Doğumu yaklaşan Bernese dağ köpeği yavruları için kendisine bir yuva yapar ve üç hafta kadar bu yuvada yavruları ile ilgilenir. Yavrular ilk 3 hafta anne sütüyle beslendikten sonra 4.  hafta kuru mamaya geçirilmelidir. Günde 3 öğün yemek verilmesi gerekir ve yemek saatleri mutlaka aynı saatte verilmelidir.  Doğası gereği yemek seçen bir tür olduğu için belirli saatlerde belirli bir beslenme programı uygulanması gerekmektedir. Bernese dağ köpeklerine kesinlikle soğan, sarımsak, pırasa, çikolata, mantar, üzüm, karaciğer, fındık,  patates, balık gibi yiyecekler verilmemelidir.  Şekerli gıdalardan kesinlikle uzak tutulmalıdır bu gıdaların her cins köpeğe zararı olduğu gibi bernese’larda komaya yol açabilecek niteliktedir.

 

Kendi beslenmemize ve bedenimize nasıl dikkat ediyorsak,  evimizin tatlı üyesi bernese dağ köpeklerimize de aynı özeni gösterdiğimiz sürece,  yıllarca süren harika bir dostluğa sahip olacağımız güzel günler bizi bekliyor olacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Bernese Dağ Köpeği