köpek eğitimi

KAFKAS ÇOBAN KÖPEĞİ

dogs picture 16

Kafkas Çoban Köpeği  diğer sürü koruma köpekleri gibi Asya kökenlidir. Mastif Köpekleri ile Spitz ırkının melezlenmesi ile meydana geldiği iddia edilmektedir. Bazı uzmanlar ise bu köpeklerin doğrudan Tibet’ten göç ederek bu bölgeye gelen Kafkas halkları tarafından getirildiğini ve yetiştirildiğini ileri sürmektedir. The United Kennel Club, 1995 yılında Kafkas Çoban Köpeği’ni tanımıştır. Secereleri KIF ( KÖPEK IRKLARI VE KİNOLOJİ FEDERASYONU ) tarafından onaylanmıştır. Yavruluk sürecinde iyi bir eğitim verdiğimiz bu cinste çoban köpeklerimiz sahip oldukları özellikleri eksiksiz taşırlar .

Secerelerinden bahsetmek gerekirse ;  İri, güçlü, kaslı, sağlam kemik yapılı ve yüksek bir köpektir. Sert ve haşin mizaçlı, ayıya benzer görünümlüdür. Vücut uzunluğu, cidago yüksekliğinden biraz fazladır. Kafa sivri ve üçgen şekillidir ve kafasına yukarıdan bakıldığında ayı kafasına benzer. Boyun kısa ve kuvvetlidir. Dudakları siyah renklidir. Makas ısırışlıdır. Köpek dişleri uzun ve kalındır. Kulakları kafaya üstten yerleşmiştir ve genellikle kesilir. Gözleri badem şeklindedir. Göz rengi kahverengidir.

Kuyruğu aşağıya doğru kanca gibi sarkar fakat hareket ederken veya kızdırılırsa hemen orak veya sarmal şeklini alır. Postu iki tabakadır ve genellikle kısa ve orta uzunlukta post kıllarına sahiptir. Post kalın saçaklıdır. Bazılarında bu saçak ve püsküllerden bol miktarda bulunur. Bu ırka ait bir köpek kulübü ve hakkında yazılı bir literatür olmamasına karşın, birkaç varyetesinin bulunduğu ileri sürülmektedir. Kafkasya Dağları’nın dağlık kesimlerinde bulunan köpekler uzun ve kaba bir posta, dağların eteklerindeki ovalık ve düzlük bölgelerde yaşayan köpekler daha kısa ve yumuşak kıllı posta sahiptirler. Büyümesi ve olgunluk çağına gelmesi yavaştır. Çok dayanıklıdır ve değişik ve aşırı iklim şartlarına kolaylıkla dayanır. Hareketli , inatçı ve akıllı bir yapıya sahiptirler . Aile üyelerinin yanında çok nazik iken, koruma alanına bir yabancı veya köpek girerse, çok kuvvetli koruma içgüdüsüyle aniden saldırganlaşır. Sakin karakterlidir ama koruduğu sürü, aile veya mülke karşı bir tehlike olduğunda hızla saldırıya geçer. Çok uyanık ve ihtiyatlıdır. Çevresindeki en ufak bir değişiklikte, hemen hırlamaya ve havlamaya başlar. Eğitimlerde gösterdiğimiz ilgi ve alaka yavruluk dönemlerinde onlarla iyi bir iletişim kurmamızı sağlar . Bölgede 6.000 metreye ulaşan yüksekliklerde, uzun yıllardan beri büyük koyun sürüleri yaşamaktadır. Kafkasya Çoban Köpeği’de bu büyük sürüleri hem hırsızlardan hem de vahşi hayvan saldırılarından korumuştur. Kafkasya Dağlarının güneyindeki Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ile kuzeyindeki Çeçenistan, Abhazya, Kabartay-Balkar, Karaçay-Malkar ve Dağıstan gibi cumhuriyetlerin hepsinde, koyun sürülerinin ve çiftliklerin korunmasında bu ırktan yararlanılmaktadır . Eğer bu secereli, yavru eğitimi verilmiş köpeğe sahip olmak isterseniz , ulaşabileceğiniz en güvenilir adres olan firmamızla iletişime geçmeniz yeterlidir .

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

KAFKAS ÇOBAN KÖPEĞİ