köpek eğitimi

Chihuahua Satılık Yavru

chihuahua elit yavru cassa 2

Köpekler ilk evcilleştirildiğinde bu yana insanların en iyi dostu olarak bilinirler. Birçok türü olan bu hayvan zaman içerisinde insanlara bazı alanlarda yardımcı olmaya başlamışlardır. Bazıları av köpeği olarak insanların yemek bulmasına yardım etmişler. Bazı köpek türleri de koklama özelliğini kullanarak suça engel olmuşlar. Bazı türleri ise güçlü olmamasına rağmen insanlara manevi destek vermişler. Bu köpekler genellikle süs köpeği olarak adlandırılır ve evde bakıma uygun köpeklerdir. Bu tür köpekler genellikle avcılık yada suçla mücadele olarak değil de insanların manevi yardımcılığını yapmaya yönelik eğitilirler. Birçok toplumda görüldüğü gibi çocuğu olmayan ya da çocuk istemeyen ailelerin en çok tercih ettiği köpek türlerindedir süs köpekleri. Hatta bazı aileler için bu köpekler çocuklardan daha değerlidir.

 

Chihuahua (Şivava) bu tür köpeklere örnektir. Chihuahuala’ın ana vatanının Çin olduğu ve buradan Meksika’ya getirildiği düşünülmektedir. İsmini de o bölgede bulunan bir eyaletten almaktadır. Boyutları oldukça küçük olan bu köpek evde bakım için uygundur ve popüler bir köpek türüdür. Ancak kibirli bir köpek olduğu da bilinmelidir. Ayrıca bu köpek cinsi kendi içinde kısa tüylü ve uzun tüylü olarak ikiye ayrılır. Kahve, Sarı ve Gümüş renkli tüylere sahip olabilirler. Hayat dolu bir köpek türüdür. Kıskançlık huyu vardır eğer yanında köpek sevilirken dikkat edilmesi gereken bir türdür. Çocuklar için pek uygun bir tür değildir. Sahibine bağlı sadık bir köpektir. Eğitim bakımından sıkıntılı bir türdür. Eğitilmesi zordur ancak sabırlı olunursa eğitilebilir. Eğitilemeyecek bir tür değildir. Chihuahualar çok gürültü çıkaran bir türdür. Bu sebeple apartmanda oturanlar için sıkıntı oluşturabilir. Satın alıcak kişinin bu durumdan haberdar olması gerekmektedir. Tuvalet eğitimi verilebilir ancak eğitilmesi zor olduğundan bu işlem uzun sürebilir. Çevreye karşı şüpheli davranışlar içerir. Bu sebeple çevresine uyumlu bir köpek değildir.

 

Kendisinden büyük köpeklere saldırabilir. Sabırlı bir köpek cinsi olduğu söylenemez. Eğer kızdırılırsa ısırma imkanı yüksektir. Bu sebeple daha önce de belirtildiği gibi çocuklar için uygun değildir. Başka köpek ve insanlarla iletişimi ve ya davranışlarını kontrol altına alabilmek için 2 ile 5 aylıkken bu cinsi insanlara ve diğer köpeklere alıştırılması ve ya sosyalleşmesi gerekmektedir. Eğer alıştırılmazsa ve sosyalleştirilmezse saldırma eğiliminde olacaktır. Chihuahalar soğuğa karşı dayanıklı değillerdir. Bu yüzden üzerlerine giysi giydirilmeleri tavsiye edilir. Boyutları küçük olmasından kucak rahatlıkla taşınabilirler. Kucak sevilmeyi seven bir tür olduğu da bilinmelidir. Bu köpek türü düzenli olarak yürütülmesi sağlığı bakımından iyi olacaktır. Köpeğin temizliği için ayda bir kez yıkanması tavsiye edilir. Bunun dışında ıslak bir bezle silinmesi ve yapılacak hafif bir bakım bu köpekler için yeterlidir. Orta dereceli tüy dökme problemi vardır ve kulak ve tırnak bakımı yapılmalıdır. Soğukluğun bu köpekler için en önemli sorun olduğu unutulmamalıdır.

Chihuahualar doğru bakımla 15 yıla kadar yaşabilirler. Chihuahua sahibi olmak isteyenler barınaklarda bulabilirler ayrıca internet tarayıcılarına Chihuahua satılık yavru yazarak birçok satılık chihuahua cinsini bulabilirler.

 

Yapılan araştırmalara göre 400 TL ila 2000 TL arasında birçok yetişkin chihuahua veya chihuahua yavrusu bulunabilir. Eğer havlaması sorun olmazsa evde köpek bakmak isteyenler için chihuahua önerilebilecek köpek türleri arasındadır. Köpeği alırken köpeğin hastalıklı olup olmadığına anne-babasında genetik bir rahatsızlık olup olmadığına bakılmalıdır ve soğuğa karşı olan zaafı da unutulmamalıdır. Ayrıca eğer köpek eğer internet üzerinden alınacaksa, alındığı yerin güvenilirliğine de dikkat edilmelidir. Barınak ve internet dışında bu köpek türünü yetiştiricilerde de bulabilirisiniz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Chihuahua Satılık Yavru

https://www.petyavru.com