köpek eğitimi

YAVRU KÖPEKLER NASIL BESLENİR ?

union-jack-dog-bandanaYavru köpekler nasıl beslenir konusu çok sorulan ve yavru köpeği olan pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Yanlış beslendiğinde yavru köpekler gelişemez ve hatta zayıf düştükleri için hastalanır ve bazen kısa sürede yaşama veda ederler.Bu üzücü durumun yaşanmaması için uzman veterinerlerin verdiği bazı bilgiler vardır. Yavru köpekler yetişkin köpeklere göre çok farklı bir beslenme ile büyütülmelidir. Özellikle, doğumdan itibaren anneli ve ya annesiz olmalarına göre de ayrıca ilgilenilmeli ve buna göre farklı beslenme ve mama uygulamaları olmalıdır. Bu konuda çok çeşitli yöntemler varsa bile temelde ortak bazı ana yöntemler vardır. Bu yöntemler içinde en önemli konu beslenme içeriği ve zamanlarının doğru ve sistemli uygulanmasıdır. Yavru köpekler nasıl beslenir derken ne ile beslenme yapılacağı ve kullanılacak süt, su, mama ve takviye yiyeceklerin kalitesi, miktarları, veriliş oranları, yavru köpeğin kaç aylık olduğu…vb. pek çok kriter söz konusu olmaktadır.Uzman bir hekim yardımı ile bu program en doğru şekilde ayarlanacak ve yavru köpek büyümesini doğru beslenme kurallarına uyarak tamamlayacaktır.Doğumdan itibaren ilk bir yıl, yani 12 aylık süreç büyüme dönemi olarak kabul edildiğinden, bu süre bitmeden yavru köpeğin gelişimi tamamlanmış sayılmamaktadır.

Yavru köpek için ilk ve asıl gıda annesinin sütüdür ve bu süt yavrunun hayatı için çok değerlidir. İçindeki koruyucu maddeler ile immün sistemi güçlenir ve hastalıklara, dış dünyadan gelecek mikroplara karşı yavruyu korur. Annesiz olan ve ya doğumdan kısa süre sonra annesi tarafından terk edilen yavru köpekler nasıl beslenir diye sorulursa buna uzmanların verdiği cevaplar ve öneriler şunlardır. Öncelikle anne sütü ile inek sütü aynı değerlere sahip değildir. İnek ve ya keçi sütü asla anne sütünün yerini tutmaz, ancak yine de alternatif çare olarak, ama asla yavru köpeklerde su karıştırılmadan verilmez. İçmesi halinde mide rahatsızlıkları oluşur ve bu yavru köpeğin hem sağlığını hem de psikolojisini bozar. Uykusuzluk yavru için çok zarar verici bir durumdur. Süt ve su  ½ oranlarında karıştırılarak verilmelidir. Su ve süt ne çok sıcak ne çok soğuk olmamalı, fazla yağlı süt tercih edilmemeli ve taze günlük süt olmasına dikkat edilmelidir. Beslenme için yavru köpekler en az 2 saatte bir biberon yardımı ile beslenmelidir. İlk aylarda dişleri olmadığı için çiğneme olamayacak ve bu nedenle, yavru köpek sadece biberon ile gıda alabilecektir.

Köpeklerde ilk beslenmeler çok önem taşır. Bu dönemde alacağı gıdanın vitamin ve proteinleri mühim olup, vücut kasları ve kemikleri için kalsiyum oranı yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Gelişimin sağlıklı olması için bu şarttır. Yavru köpekler nasıl beslenir sorusuna süt dışında verilecek cevaplardan diğeri ise kuru mamanın özellikle yavrular için olan türlerinin ıslatılarak verilmesidir. Yavru köpek iki aylık olmadan önce ilk dişleri yoktur ve bu nedenle kuru mamayı çiğnemesi zordur. Kuru mamayı su ile yumuşatarak vermek gerekir. Islak mama ile yavru köpek nasıl beslenmesi gerektiğini ve yemeklerin tadını ve kokusunu öğrenmeye başlar. Çene kasları kuvvetlenip, dişlerini kullanmaya başlar.

Yavru köpekler nasıl beslenir sorusuna bir cevap ise ev yemekleridir. Ancak bu konuda çok dikkatli olunması gerekir. Uzmanlara göre insanların yediği özellikle çok yağlı, çok acılı ve kılçıklı balık, kemikli tavuk asla verilmemelidir. Bu konuda bazı yavruların zarar gördüğüne ve sindirim sistemlerinde ciddi zararların oluştuğuna dikkat çekilmektedir. Yavru köpeklere havuç ve yeşil sebzeler hem pişmiş, hem çiğ olarak verilebilir. Tatlı vermek ise yanlış bir davranıştır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

YAVRU KÖPEKLER NASIL BESLENİR ?