köpek eğitimi

TİBET SPAİNEL YAVRU

ls

TİBET GÜZELİ:TİBET SPAİNEL VE YAVRUSU

Köpekler, öncelikle insanoğluna faydalı ve onlara ilgi ve bakım derecelerine göre bağlılık ve koruyuculuk özellikleri olan hayvanlardır. Günümüzde 400’dan fazla ırk çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu hayvanlardan, ırkının özelliklerini içeren  scr’li bir çeşidi de Tibet Spainel  ırkıdır.

Bu tür ırk çok renkli olabilir. Krem, boz, beyaz, siyah renkli olabilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere, anavatanı Tibet’tir. Tibet’te bu hayvanlar, yüksek bir yerde tutulur ve gelenleri haber vermesi sağlanırdı. Ayrıca Tibet’te bu köpekler, yüksek mevkideki kişilere armağan olarak sunulurdu. Bu tür köpekler, süs köpeği olarak evlerde yaşamayı severler. Canlı, sevecen bir görünüme sahiptirler. Apartman yaşamına oldukça yatkındırlar. Bu tür köpekler bazı türlerle karştırılmaktadır. En çok karıştırılan tür pekines denilen türdür. Bu nedenle köpek sahipleri ,bu iki türü aynı tür sanarak çiftleştirmekte  ve ırkı bozmaktadır.Tibet Spainel ırkının eğitimi yavru iken başlar. SCR’li bir yavru aldığımızda , görünüşte iyi huylu gibidir. Ancak bağımsız hareket etmeyi özleyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yavruyu eğitirken, çok fazla sert ve özgürlüğünü kısıtlayıcı ortam yaratmamaya özen göstermeliyiz. Ev içerisindeki her sese kulak verir. İşitme düzeyi çok yüksektir. Bu özellik ona, atalarından gelmiştir. Tibet’te, gözetleme ve haberdar olma amaçlı kullanıldığından, bu özelliği buradan gelmektedir. Günümüzde evlerde süs köpeği olarak kullanılmaktadır. Çok havlamaz. Bu yüzden ev içinde yaşamaya uygundur. Çok iyi bir aile köpeğidirler. Yabancılara kolayca alışamazlar. Koşmayı severler. Ayak yapılarından dolayı, tavşan gibi koşarlar. Bol tüylü olduklarından , bakımına özen gösterilmelidir. Tibet Spainel yavrusu , anlatılan özellikleri dolayısıyla tercih edilen bir ırktır. Köpek ırkının eğitilmesi doğuştan başlar. Tabii ki eğitim için yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Doğuştan itibaren bir yavruda, nasıl bir eğitim metodu izleneceği, köpeğin özellikleri dikkate alınarak tesbit edilmelidir.

Şayet Tibet Spainel yavrusu bir köpek edinmek istiyorsak, öncelikle, yavrunun SCR  belgesinin  varlığını kontrol etmek yerinde olacaktır. Ayrıca, satıcılardan ve köpek eğitimi ile ilgilenen bazı hayvansever kuruluşlardan , köpeğin özelliklerini çok iyi öğrenmek gerekmektedir. Sahip olduğumuz köpeğin, kalıtsal davranış ve yaşamsal özelliklerini ne kadar iyi bilirsek , onunla beraber yaşamak o derece kolaylaşacaktır.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

TİBET SPAİNEL YAVRU