köpek eğitimi

STAFFORDSHİRE TERRİER

EVİMİZİN BEKÇİSİ: STAFFORDSHİRE TERRİER VE YAVRUSU

Köpekler, öncelikle insanoğluna faydalı ve onlara ilgi ve bakım derecelerine göre bağlılık ve koruyuculuk özellikleri olan hayvanlardır. Günümüzde 400’dan fazla ırk çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu hayvanlardan ,ırkının özelliklerini içeren  scr’li bir çeşidi de Staffordshire Terrier ırkıdır.

Staffordshire Terrier,  cinsi itibariyle sevecen, yumuşak huylu bir köpektir. Cesurdur, sahibine karşı son derece sadıktır. Bu yönüyle, ailelerin tercih ettiği bir ırktır. Köpeğin bu özelliklerini kazanabilmesi için, yavru iken, eğitiminde bu değerler aşılanmalıdır. Bu cins yavrular, iyi bir eğitimle sosyalleşerek, temel özellikleri olan sevecenlik, cesurluk, itaatkar ve yumuşak mizaca sahip bir konuma getirilebilirler. Bu ırktaki yavruların temel özelliklerinden birisi de, korumacı bir içgüdüye sahip olmalarıdır. Bu yönüyle, bekçilik özellikleri ağır basar. Bu nedenle, ev içinde beslenen bir süsü köpeği gibi asla olamazlar. Bu ırktaki hayvanlar,  hareketli bir yapıya sahiptirler. Mümkün olduğunca onlara hareketli olabilecekleri bir ortam hazırlanmalıdır. Köpek ırkının eğitilmesi doğuştan başlar. Tabii ki eğitim için yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Doğuştan itibaren, bir yavruda nasıl bir eğitim metodu izleneceği, köpeğin özellikleri dikkate alınarak tesbit edilmelidir. Staffordshire Terrier ırkı da, yavrunun doğumuyla, eğitimi başlayan bir ırktır. Bu tür köpekler , tabii olarak scr’li olduğundan , yavrunun da scr belgesi, doğumu ile birlikte düzenlenir. Staffordshire Terrier cinsi bir yavrunun scr belgesinde, 4 nesil geriye doğru tüm neslinin bilgileri yer alır. Her ırk, öncelikle yavru iken eğitime tabi tutulmalıdır. Eğitim performansı, o köpeğin karakterini ve uyum derecesini yakından etkilemektedir. Staffordshire Terrier yavrusunun eğitimi, günlük yaşantımızdaki temel kuralları öğretmekle başlar. Temel kurallar öğrenildikten sonra o yavruda, sahibine karşı bir sadakat , uyum görülür. Eğitim kalitesi arttıkça,  köpeğin kontrolünü sağlamaya başlarız. Bu cins köpeklerde , eğitimcinin karakteri köpeği etkiler. Sert mizaçlı bir eğitici ile yumuşak ve uysal karakterli bir eğiticinin, eğitimden aldığı sonuç aynı olmaz.

Staffordshire Terrier yavrusu , anlatılan özellikleri dolayısıyla tercih edilen bir ırktır. Şayet böyle bir köpek edinmek istiyorsak, öncelikle yavrunun SCR  belgesinin  varlığını kontrol etmek yerinde olacaktır. Ayrıca, satıcılardan ve köpek eğitimi ile ilgilenen bazı hayvansever kuruluşlardan , köpeğin özelliklerini çok iyi öğrenmek gerekmektedir. Sahip olduğumuz köpeğin,kalıtsal davranış ve yaşamsal özelliklerini ne kadar iyi bilirsek , onunla beraber yaşamak o derece kolaylaşacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

STAFFORDSHİRE TERRİER