köpek eğitimi

Satılık Toy Poodle

dog obedience training

İstediğiniz zaman yanınızda taşıyabileceğiniz, hatta özel çantasına koyarak yolculuğa çıkabileceğiniz dünya tatlısı bir köpek sahibi olmak kulağa hoş gelecektir. Bir çocuk kadar çok ilgi de isteyeceklerini unutmamak gerekir. Sabırlıysanız, hoşgörülüyseniz, sevmeye, oynamaya, dolaştırmaya vakit ayırabilecekseniz size göre bir Poodle bulabilirsiniz. Sizi neşelendirecek, çok zeki, algılaması çok yüksek, komutlara çok iyi cevap veren zarif bir tür olan Poodle Fransa’da daha çok Caniche (Kaniş) olarak bilinir. Görünümleri çok sevimli, ilgileri üzerinde toplayan, sportif bir türdür.

 

Toy Poodle özellikleri

Poodle ırkı köpeklerin kendi arasında üç türü bulunmaktadır. Toy Poodle (Oyuncak Poodle) bunlardan biridir. Diğer ikisi de Standart ve minyatür Poodle’lardır ki bu ayrımlar boyutlarına göre yapılmıştır. Genel özellikleri hemen hemen aynıdır. Toy Podde’lar birbirinden sevimli, küçük boylu köpeklerdir. Sokakta sahibi tarafından gezdirilirken ilgiyle, sevgiyle bakmayan yok gibidir. Fransa’da resmi olarak kayıtlara geçmiş bir köpek ırkıdır. Çok oyuncu köpeklerdir. Bıkmadan saatlerce oynayabilecek kadar enerjileri vardır. Kıvırcık, sert ve sık olan kürkleri besleyenler tarafından farklı şekillerde tıraş edilerek değişik görürümler kazandırılmaktadır. Bu tatlı hayvanlar zeki, rahat eğitilebilen, sahibine fazlaca düşkün olan, bağlı ve iyi koruyucudurlar. Yabancılar karşısında gergin olup, çok havlayabilirler. Yalnız kaldıklarında ve sıkıldıklarında da havladıkları, ağladıkları görülebilmektedir. Bu özellikleri birkaç aylıkken eğitime başlanarak kontrol altına alınabilmektedir.

 

İyi bir eğitim almaz, kendi haline bırakılırsa etrafındakiler kızdırdığı sürece sinirlenecek ve ısırabilecektir. Bu doğal bir hayvani tepki, kendini koruma içgüdüsüdür. Evde küçük bir çocuk varsa yalnız bırakılmaması önerilmektedir. İnsanlardaki farklı karakterler gibi Poodle’larda da farklı karakterler olması normaldir ki bazıları fazlaca ısrarcı, söz dinlemez ve inatçı olabilmektedirler. Çözüm yine eğitimdir. Temel ve ileri itaat eğitimleri köpeklerin eğitiminde mutlaka uygulanması gereken iki aşamadır. Zekâları, öğrenme yeteneklerinin çok iyi olması nedeniyle Showlarda kullanıldıkları görülebilmektedir. İki ayak üzerinde durup yürüyebilmektedirler ve kelime dağarcıkları çok, algılamaları mükemmeldir. İşin uzmanları 2,5 yaşındaki bir çocuktakine denk bir zekâları olduğunu söylemektedir. Köpekler arasında yapılmış zekâ sıralamasında ikinci sırada yer almıştır.

 

Bu özelliklerde şirin bir kız ya da erkek Satılık Toy Poddle bulabilmeniz mümkündür.

 

Yaşama alanı ve ihtiyaçları

Yerinde duramayan Poodle’lar ev ortamında da çok hareketli olup enerjilerini harcayacak bir şeyler bulurlar. Sahibiyle oyun oynamaya bayılırlar. Fazlasıyla ilgi beklerler. Hareketli olmalarına rağmen banyo yaptırılırken ve tıraş edilirken uslu durabilmektedirler. Suyu sevdiklerinden keyifle banyo yapacaklardır. Rahatlıkla bir daire içinde bakılabilirler. Ev dışında dolaştırılmaktan da çok hoşlanmaktadırlar. Bazı göz, kulak ve sindirim sistemi problemleri yaşamaya meyilli bir ırk olduğundan iyi gözlenmeli ve gerek duyulduğunda bir veterinerden fikir alınmalı, tedavi ettirilmelidir. Sindirim sistemi hassasiyetinden dolayı tek değil günde birkaç öğün beslenmeleri onları daha sağlıklı tutacaktır. Kuru mamayla beslenmeleri önerilmektedir. Uzun, kıvırcık, sık tüylüdürler. Renkleri genellikle beyazdır. Farklı renkte olanları bulunsa da karışık renkli olmamaktadırlar. Tüyleri kuru iken düzenli fırçalanmalıdırlar. Dış görünümünün güzelliğini koruyacak şekilde düzenli tıraş edilmeli, banyo yaptırılmalıdırlar. Tüy dökmedikleri için aile içinde alerjisi olanlar için tercih sebebidir. Göz ve kulak bakımı da ihmal edilmemelidir. Sağlık problemlerinde bir veterinerle görüşmek iyi olacaktır. 20–25 cm yüksekliğinde, ağırlığı 2–4 Kg arasındadır. Günümüzde evcil hayvan olarak beslenmekteyse av, bekçi veya gösteri köpeği olarak da yetiştirilebilmektedirler. Yalnızlıktan hoşlanmayan bu tür iyi bakılırsa 10–12 yıl kadar yaşayabilmektedir.

 

Koşullarınıza uygunsa, neşeli, minik bir dost edinmek istiyorsanız Satılık Toy Poodle bulabilirsiniz. Satın alacağınız türlerin güvenilir yerlerden, sağlık karneleriyle alınması önerilmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Toy Poodle