köpek eğitimi

Satılık Terrier

40 Big Dog Puppy Pictures 1

Satılık Terrier

Can dostu olsun diye bir köpek almayı düşünenler ve bahçeli bir evde yaşamayanlar komşularını rahatsız etmeyecek bir köpek cinci satın almak isteyeceklerdir. Apartman dairelerinde yaşamaya uygun olanlar fazla havlamayan cinsler olsa da Terrierler havlama huylarına rağmen yine de çok tercih edilen bir ırktır. Kapı zili veya herhangi bir sese havlayarak tepki gösterebilen Terrierlerin bu huyları da erken ve iyi verilmiş bir eğitimle sorun olmaktan çıkarılabilmektedir. Jack Russel evde bakmak isteyenler için diğer bazı Terrier türleri gibi uygun bir tür olarak görülmektedir. Yaklaşık 15 yıl ve üzeri ömrü olan, korkusuz, cesur, küçük boylu bir Terrier olan Jack Russel günlük olarak dışarı çıkarılmasa da ev içindeki hareketliliği enerjisini atması için yeterli olabilmektedir. Küçük köpek ırklarının evlerde tercih edilmesinin sebebi büyük köpekler gibi her gün mutlaka dışarı çıkarılmak zorunda olunmamasıdır. Zeki, insanlarla bağı güçlü, cesur bir ırk olmasıyla tanınmaktadır. Geçmişi 100 yılına, İngiltere’ye dayanmaktadır. Tilki avlarında kullanılmak üzere arayışlar sonucu elde edilmiş bir ırktır. İngiltere’den Avrupa ve Amerika’ya yayılmış, günümüzde sadece ev köpeği olarak beslenen sevimli bir köpektir. Jack Russel yarısı beyaz renk türlü, diğer yarısı ise beyaz üzerinde kahverengi lekelere sahiptir. Koyu renk capcanlı gözlere sahip bu şirin köpek Satılık Terrier arayanlar için uygun bir seçenek olabilir.

J.Russel için önerilenler

Zeki ama inatçı yapıya sahip bu küçük Terrier cinsi iyi ve sabırlı bir eğitim verilerek ev yaşamında sorunsuz bakılabilmektedir. Yavruyken sosyalleşme eğitiminin de iyi verilmiş olması gerekir ki başka köpekler karşısında ve kendini kızdıranlara karşı olumsuz davranmasın. İlgiyi ve sevgiyi çok sevdiklerinden fazla yalnız bırakılmaması odadaki eşyalara zarar vermemeleri bakımından iyi olacaktır. Koşmayı, etrafı keşfetmeyi seven bu hareketli köpeklerin tasmasız bırakılmaması önerilir.

Diğer Terrier önerileri

Apartman dairelerinde yaşayanlar için tavsiye edilen bir köpek cinsi de Maltese Terrier’dir. Küçük boyda olmaları sebebiyle geniş yer sorunu olmadan kolaylıkla yetiştirip bakımlarını yapabileceğiniz bir ırktır. Fazla tüy dökmediği için de çok tercih edilirler. İlk defa köpek besleyeceklere önerilmektedir. Kendinden büyük de olsa başka köpeklerle ve evinizde varsa kedilerle iyi geçindikleri bilinmektedir. Çok oyuncudurlar. Yabancı birinin eve gelmesi durumunda hemen havlayarak haber vermekte ama misafirlere çabuk alışabilmektedirler. Öğrenmeye istekli, zeki olan bu küçük Terrierler enerjik yapıları, dost canlısı ve sosyal olmaları, kucakta oturmayı sevmeleri ile her zaman çok beğenilen köpeklerden biri olmuşlardır. Bu ırkın tüyleri beyaz ve kıvırcık, uzunca ve ipeksi yapıdadır. Geçmişi 200 yıl önceye dayanan, kısa boylu, kısa bacaklı, yuvarlak siyah gözleri, küçük kısa boylu, gövdeleri biraz uzun enerji dolu böyle bir Terrier sahibi olmak isteyenler Satılık Terrier olarak Petshop’larda bulabilmektedirler.

Genel bakımları

Her Terrierin karakteri birbirinden farklı olsa da eğitimleri benzer yollardan yürütülmektedir. Genellikle Terrierler canlı enerjik bir yapıya sahiptir. Sahiplerine, aile üyelerine bağlıdırlar. Günlük yürüyüşler köpeğinizin egzersizi için yeterli olabilecektir ancak hareketli yapıları olduğundan evin içindeki koşuşturmaları bile yeterli sayılabilmektedir. Tüylerini kısalttırmış olsanız da günlük olarak fırçalamanız bakımlı görünmesini sağlayacaktır. Kirlenme durumuna göre haftada bir kez yıkanabilirler. Soğuk ve sıcağa fazla direnci olmayan Maltese Terrierler soğuk ve sıcağa fazla tahammüllü değillerdir. Terrierler sert komut verilmeden eğitilmeye yatkındırlar. Henüz 2-3 aylık bir yavru iken sahiplendiyseniz eğitiminde fazla zorluk çekilmemektedir. Sahibini lider olarak benimserlerse eğitimleri daha başarılı geçmektedir. Oldukça zeki ve çabuk kavrayan bir yapıları vardır.

Podyum güzelleri

Birkaç Terrier ırkı daha vardır. Bunlardan biri Yorkshire Terrier olup güzellik yarışmalarında sahibinin süsleyip podyumlara saldığı bir köpek ırkıdır. Yine kısa boylu, zeki, sadık, hareketli bu ırk küçük gözleri, sevimliliği ile evlerde çok tercih edilmektedir. Yabancılara uzak duran Yorkshire Terrieri diğer köpeklere karşı da saldırgan bir tutum içinde olabilmekte, kızdırıldığında ısırabilmektedir. Ortalama ömrü 12-15 arası olan bu ırk da adından anlaşılabileceği gibi İngiltere kökenlidir. 100 yıldır elde edilmiş ve evlerde beslenen bir ırktır.

Diğer Terrier ırkları

Wirehaired Fox Terrier, Avustralya Terrier, Alman av terrieri, Amerikan Pitbull Terrier,Amerikan tüysüz Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, Airedale Terrier, Bull Terrier gibi daha pek çok değişik ırkı olan Terrierlerden biri size uygun olabilecek Satılık Terrier köpekler arasında yer almaktadırlar.

Evlerde yaşamaya uygun küçük Terrierlerden edinmek isteyenler almak istediği ırka karar verip % 100 ırk garantili Terrierleri petshoplar dışında köpek üretim ve eğitim çiftliklerinde de bulabilmektedir. Bu yerlerden aşıları yapılmış, karneli, ırk garantili alındıktan sonra ırka uygun ortam koşullarında rahatlıkla büyütüp besleyebilmektesiniz. Yavru köpek alacak olanların köpeği yakından görüp, kontrollerinin tam ve safkan olduğundan emin olarak almaları da önerilen bir diğer noktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Terrier