köpek eğitimi

Satılık St Bernard

banner4

KÖKENİ: St Bernard kökeni çok eskilere dayanan bir ırktır. İlk defa milattan sonra 980 yıllarında St Bernard de Menthon tarafından üretildiği düşünülmektedir. St Bernard adını da buradan almıştır. Tibet Mastifi denen ırktan türediği düşünülmektedir. Tibet mastifi’nin danua ya da pirene dağ köpekleriyle çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış bir ırktır. Alplerdeki dağ geçitlerindeki manastırlarda yaşayan St Bernard ancak 17. yüzyılda kurtarma köpeği olarak Kullanılmaya başlamıştır. Çığ altında kalan veya yaralanan yolcuların donmalarını önlemek için yardım gelene kadar yanlarına yatar ve yüzlerini yalarlar.

 

IRK ÖZELLİKLERİ: St Bernard insanlarla arası çok iyi olan büyük ve güçlü bir köpektir. İri ve kuvvetli bir başı, kaslı bir vücudu vardır. Ayakları iri, kavisli ve büyüktür. Bu sayede karda ve buzda kaymadan yere sağlam basabilir. St bernardlar tüylerinin güzelliğiyle de ilgi uyandırırlar. Genelde iki renkli olurlar. Kahverengi- beyaz veya kızıl- beyaz olabilirler. Yüzleri ve gözlerinin çevresinde siyah gölgeler bulunur. Uzun tüyleri bir çeşit yağ tabaksıyla kaplıdır ve bu sayede kısa tüylülerinin üzerinde kar topaklanma yapmaz. Kısa ve uzun tüylü olarak iki gruba ayrılabilir. Genelde uysal ve sabırlıdır. Arkadaş canlısı da olan bu ırk sevecen bir yapıya sahiptir. İtaatkârdır. Dev ırk olduğunda yavaş hareket eder. En kötü özelliği salyasının çok olmasıdır. Eğitimine henüz küçük boyuttayken başlanmalı ve sosyalleştirilmelidir. Eğitiminde tutarlı olunmalı ve pozitif davranılmalıdır. Soğuk iklim hayvanıdır. Ayrıca çok büyük olduğundan ev yaşamı ona göre değildir. Erişkin bir St Bernard’ın ağırlığı doksan kiloya boyu ise yetmiş santimetreye ulaşabilir. Bu yüzde bahçeli evlerde yaşaması daha uygundur. Eğer yaşama ortamı dolaşmasına müsait değilse her gün uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Ortalama yaşam süresi yaklaşık on yıldır. Satılık St Bernard ilanı gördüğünüzde ona yaşaması için uygun bir ortam verebileceğinize emin olmalısınız. Yüksek katlı bir apartman dairesinde mutlu olarak yaşaması çok mümkün değildir.

 

St Bernard çok duyarlı bir köpektir. Çığ düşeceğini önceden bilmesiyle meşhurdur. Kurtarma köpeği olarak kullanıldığında iyi iz sürmesiyle pek çok insana kar altında ulaştığı bilinmektedir. İnsanlarla arası çok iyi olmasına rağmen küçük çocuklardan çok hoşlanmaz. İri olmasının etkisiyle caydırıcılığı yüksek olduğundan bekçi köpeği olarak kullanılabilir. Ancak günümüzde daha çok insanlara arkadaşlık etmesi amacıyla kullanılır.

 

BAKIMI: Satılık St Bernard ararken günlük bakımını da yapacağınızı unutmamalısınız. Tüyleri uzun ve sık olduğunda kuvvetlice taranmalı ve fırçalanmalıdır. Bu işlem için geniş dişli bir tarak veya fırça kullanmanız da faya vardır. Tüy bakımı yanında kulak, burun çevresi, dişleri ve ağzına da gerekli aralıklarla bakım yapmalıdır. Tüyleri bahar aylarında dökülme eğilimi gösterir. Bu dönemde baha sık fırçalanmalıdır. Tüylerinin tıraş edilmesine ihtiyacı yoktur. Yıkanması çok tavsiye edilmez. Yıkandığında tüylerindeki koruyucu tabaka yok olacağından yıkama ihtiyacı oluştuğunda hafif bileşenli ürünler ya da kuru şampuan kullanılabilir.

 

Sağlıklı olabilmesi için küçük yaştan itibaren egzersizleri ihmal edilmemelidir. Küçük yaşlardayken kemik gelişimi tamamlanmadan önce ağır egzersizler önerilmez. Uzun yürüyüşlere çıkarmak ve uygun egzersiz kemik ve eklem hastalıklarına yakalanmasını önler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık St Bernard