köpek eğitimi

Satılık Setter

dog high five

Setter köpek cinsi bir tür av köpeğidir. Bu köpeklerin avlanma konusundaki yetileri son derece mükemmel işlemektedir. Setter cinsi köpekler kendi içlerinde İngiliz Setteri, İrlanda Setteri ve Gordon Setteri olarak ayrılmaktadır. Ancak bu üç köpek cinsinin de özellikleri setter ile aynıdır. Kendi içlerindeki ayrımı ise bazen tüylerinden bazen ise renginden dolayı ayrılmaktadır. Bu köpek türleri ortalama olarak 10 – 12 yıl yaşamaktadır. Boyları erkeklerde 60 – 70 arasında değişmektedir. Bu köpeklerin dişilerinde ise boyu 55 – 65 arasında değişim göstermektedir. Kilo bakımında değerlendirdiğimiz ise, hem erkeklerin de hem de dişilerinde kiloları 20 – 35 kg arasında değişim göstermektedir. Bu köpek cinsi kökeni itibariyle İngiltere kökenlidir. İlk önce İngiltere’ de bilinmeye ve yetiştirilmeye başlanmıştır. İngiltere’ den sonra ise İngilltere’ nin komşu ülkerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Zaman içerisinde ise bölgelere karşı farklılık göstermeye başlamışladır. Bu bölgelere karşı gösterdikleri değişim neticesinde ise gerek tüylerine gerek ise renklerine göre Setter cinsi kendi içinde ayrım göstermiştir. Ancak bütün Setter cinsi köpeklerin taşıdığı özellikler hemen hemen birbiriyle benzerlik arz etmektedir.

 

Setter cinsi köpeklerin hepsi orta uzunlıktadır. Tüyleri ise uzun ve ipeksidir. Hemen hemen hepsi uzun tüylere sahiptir. Bu köpekler başka köpekler ile rahat bir şekilde geçim sağlayabilmektedir. Ancak nadirde de olsa kendisini rahatsız edecek bir durum sezmiş ise diğer köpeklere karşı saldırgan tutum sergileyebilmektedir. Bu köpeklerin çocuklarla geçimi ise son derece iyidir. Özellikle çocuklar ile bir arada olmayı ve çocuklarla zaman geçirip oyun oynamayı çok sevmektedirler. Yabancı kişilere karşı tutumu ise diğer köpekler ile olan iletimi ile hemen hemen aynı özellikleri taşır. Sahibi dışındaki kişilere karşı saldırgan bir tutum takip etmezler. Ancak yine kendince bir tehdit unsuru sezmiş ise ancak o zaman saldırgan bir hale gelebilirler. Ancak bu saldırganlık hali ileri bir boyutta değildir. Bu zaman zaman sadece havlama şeklinde gerçekleşmektedir. Bu köpeklerin bir dezavantajı aldığı komutları yerine getirme konusunda sıkıntılıdırlar. Aldığı komutları uygulama konusunda yetersiz kalmaktadırlar. Daha çok kafalarına göre özgürce hareket etmeyi ve kendince vakit geçirmeyi tercih etmektedirler. Eğitilebilirdik bakımından bu yönüyle biraz sıkıntılıdır.

 

Nitekim eğitime açıktır ancak eğitim neticesinde aldığı komutları yerine getirirken isteksiz davranmaktadırlar. Satılık Setter köpekler yine de pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Nitekim sahiplerine sadakati bakımından sahibi ile oldukça güçlü bağ kurarlar. Satılık Setter köpek edinmek isteyenler sahibine olan itaatkâr özelliği dolayısıyla bu köpek türünü tercih edebilmektedirler. Bu köpek cinsi öyle ki insanlara karşı oldukça insan canlsıdır. Bu köepk cinsinin istediği tek şey sahibinden beklediği sevgi ve ilgilidir. Sevdi ve ilgi gösterildiği takdirde bu köpek cinsi hemen hemen her ortama uyum sağlayabilmektedir. Bu köpek cinsinin belirgin en kötü huyları ise havlamaya meyilli bir yapıda olmasıdır. Diğer yandan yapıları gereği bu köpekler tek başlarına gezinmekten keyif duymaktadır. Bu yüzden gezmek isterlerse evden ya da bahçeden kaçabilmektedirler. Ancak yerini ve sahibini tanıdığı için geri dönerler. Bu köpeklerin yüksek atlama yetenekleri odluğundan ise bahçe duvarlarından kolaylıkla atlayabilirler. Ancak bunun dışında ortama uyum sağlama konusunda oldukça iyidir. Dışarıda oldukça enerjik bir tavır sergilerken evde ise oldukça uysal bir köpeğe dönüşmektedir.

 

Setter köpek cinslerinin bakımı ise oldukça kolaydır. Tüylerinin taranması onlar için yeterli olmaktadır. Eğitimleri bakımından her gün onları dışarı çıkarmak ve mümkün olduğunca tek başlarına dolaşmalarına imkân vermek gerekir. Bu şartlar da eğitim bu köpek türü için en uygun olandır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Setter