köpek eğitimi

Satılık Presa Canario

Dog Obedience Graduate1

Köpekler en iyi hayvan dostlarımızdır. Pek çok zaman bir insan ile iletişim kurmak zorlaşırken köpekler bakışları ve patileri ile bize ihtiyacımız olan teselliyi ya da motivasyonu verebilir. Bu yüzden insanın en iyi dostu köpektir. Köpekleri sevmeyen kişiler insanları da sevmezler ve acımasız bir kişilikleri vardır. Oysa birçok köpek sahibi iyi niyetli, paylaşımcı ve yardım severdir. Ancak bazı kişiler köpekleri kötü amaçları için kullanmakta ve hayvanlar eziyet dolu bir hayat yaşamaktadır.

 

Hayvanların tek istediği karınlarını doyurabilmektir. Siz evinize almak istediğiniz hayvanın temel ihtiyacını karşılayıp sevgi dolu bir yuva sunarsanız asla size ihanet etmeyecektir. Bu yüzden hayvan beslemek sadece bir hayvana bakmak değil, ciddi bir sorumluluktur. Hayvanların tek istediği sıcak bir yuva ve sevgi dolu insanlar da değildir. Sadece gereksiz yere eziyet görmemek ve yaşamlarını sürdürebilmektir.

 

Kötü niyetli kişiler hayvanlara da insanlara da zarar verir. Ancak köpek satın almak isteyenler parayı verip köpeği aldığı için, yapılacak bir şey yoktur. Köpek satın alan kişilere herhangi bir test ya da sınav uygulanmaz, bu yüzden de saldırgan olan ya da diğer hayvanlara zarar veren köpekler, bu insan geçinenlerin eseridir. Hiç bir hayvan durduk yere diğer hayvanlara saldırmaz ve zarar vermez. Bu kötü amaçlı kişilerin tercih ettiği köpek ırklarından biri de, Presa Canario cinsi köpeklerdir. Bu köpekler doğaları gereği vahşidir. İçlerindeki vahşiliğin törpülenmesi gerekirken, daha da vahşileştirilerek saldırganlık aşılanmakta ve diğer köpeklerle dövüştürülüp kedileri ve köpekleri öldürmeleri zevkle izlenmektedir. Bu gibi insan müsveddeleri dışındaki kişiler için ise iyi bir yakın koruma köpeğidirler.

 

Kareye yakın şekilde olan kafaları, siyah, gri ve kahverengi renkleri ile güçlü ve kendinden emin kaslı bir vücutları vardır. Dünyanın en iyi yakın koruma köpeği olan bu köpekler, birçok renkte bulabilirler. Çok kısa olan tüy yapıları kadifemsidir. Pitbullu suçluların hemen yakalanmaları için kullanılan bu köpekler Amerika’da polis köpeği olarak tercih edilir. Pitbullardan daha güçlülerdir.

 

Havlamaları ile güçlü imajlarını ifade ederler. Çok küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmeleri gerekmektedir. Aksi halde saldırgan olabilirler. Bir çok kişi uzun bir eğitim sürecinden sonra yinelenen bir eğitim süreci sürdürülür. Karnı doyduğu ve sevgi ihtiyacı karşılandığı sürece oldukça uyumlu ve sakin olan bu köpekler apartman hayatı için uygun değillerdir. Mutlaka geniş bir alana yoğun egzersize ihtiyaç duyarlar.

 

Bu köpekler kötü amaçlı sahipler ile yaşamadığı sürede oldukça akıllı ve zararsızlardır. Epilepsi ve cücelik gibi hastalıklarla yüzleşmek zorunda olabilirler ve Satılık Presa Canario almak isteyenler bu durumu göze almalıdır. Aynı zamanda bu köpek küçük yaştan yani yavruluktan itibaren parklarda insan ve hayvanlarla sosyalleştirilmeli ve saldırganlık özelliği azaltılmalıdır.

 

 Presa Canario Bakımı Zor Mu?

Presa Canario cinsi köpekleri asla ilk kez köpek besleyecek olan kişiler beslememelidir. Bu köpeklerin ciddi bir itaat ve disipline ihtiyaçları vardır bu yüzden gerçek bir lider olabilen sahipler tarafından beslenmesi önemlidir. Tüyleri oldukça kısadır ve sert kıllı tarakla güzelce taranıp parlak hale getirilebilir. Kalça çıkıklığı, cücelik ve epilepsi gibi hastalıklar genetik olarak yatkındır ama hepsinde olacak diye bir kaide de yoktur. Bu yüzden iyi bir eğitici sahip olmadan bu köpeklerin bakımı zordur.

 

 Presa Canario Nerede Satılır?

Satılık Presa Canario birçok köpek üretim çiftliğinde bulunur ve fiyatları da oldukça pahalıdır. Her isteyen Presa Canario sahibi olamaz bu yüzden daha uygun ve evde daha kolay yaşanabilecek ırklar tercih edilmelidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Presa Canario