köpek eğitimi

Satılık Pointer

dogs at training school

Pointer, köpek türlerinin içinde av köpeği ırkından gelir. Fiziksel özelliklerine değinecek olursak, öncelikle vücut yapısı olarak kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Burun kısmı yukarıdadır. Göz rengi vücut rengine göre değişmekle beraber, vücut renkleride sarı, siyah, koyu kahverengi renkler alabilmektedir. enerjik bir yapıya sahip bir köpek türüdür. Zeki ve temizliğe dikkat eden hayvanlardır. Çekingen yapıda bir hayvan olduğu için, yavru iken almanız ve ona göre eğitim aldırmanız gerekir. Yabancılarla pek anlaşamazlar. Köpeklerle arası iyi olduğu gibi, diğer hayvanlarla da anlaşması, geçimi iyidir.

 

Siz şimdi eğer bu yazıyı okuyorsanız, Satılık Pointer arıyorsunuz, demektir. Arıyorsunuz ama hangi koşullara sahipsiniz. Koşul derken, apartmanda mı yoksa müstakil bahçeli bir evde mi ikamet ediyorsunuz. Kastettiğim bu. Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, pointer cinsi bir köpek almanızı tavsiye etmem. Neden diye soracak olursanız. Pointer, bağımsız bir hayvandır. Enerji çok yüksek olduğu için, ev de mutsuz olur. Sürekli egzersiz ihtiyacı olan bir hayvan olduğu için bu ihtiyaçlarını bahçeli bir eviniz varsa daha rahat karşılar. Ev ortamında hareket oranı az olacağı için, size sürekli olarak huzursuzluk çıkarabilir. Huzursuzluk çıkarır derken ne yapar derseniz, eşyalarınıza zarar verme ihtimali var. İllaki bir Pointer sahibi olmak istiyorum derseniz. Her gün belli bir süre hayvanı dışarı çıkarır, egzersiz ihtiyacını karşılayacaksanız neden olmasın. Mümkün tabi ki.

 

Çok havlar mı? Diye soranları duyuyorum. Irkı av köpeği olduğu için tabi ki de havlar. Tüyleri kısadır. Bakımı çok kolay bir türdür. Boyu 55 ila 65 cm arasında değişir. Kilosu ise, 20 ila 30 kg. arasındadır. Yaşam süresi 15 yıl civarındadır. Irkından bahsettik, kökenini merak edenler için, kökeni İngiltere’dir. Geçmişi 1600′ lü yıllara kadar dayanır. Oyunculuk yeteneği yüksekttir. Sıcakkanlı bir hayvandır. Soğuğa da sıcağa da dayanıklılığı aynı seviyedir diyebilirim. Bekçilik özelliği de olan bir türdür. kolay yorulma ma özelliğinin yanında, itaatkar hayvanlardır. Çocuklar ile iyi geçinir. Avını gördüğü zaman, hareketsiz bir duruş sergileyerek avın yerini gösterir ama avını getirme konusunda da becerikli değildir. Yani avlanmak için pointer cinsi bir köpek almayı düşünüyorsanız, avın nerede olduğunu anlarsınız ama yakalaması size kalmış ona göre bi pointer almayı düşünün. Burunları ileri seviye de koku aldığı için, sülün avlarken çok işinize yarar.

 

Satılık Pointer almaya kesinlikle kararlıysanız, bu yazıyı okuyun. Bu ırk hakkında bilgi sahibi olun. Ama yukarıda da söylediğim gibi Pointer cinsi bir köpeği almayı. eğer bahçeli eviniz varsa alın. Çünkü bu hayvanları apartman dairesinde mutsuz edersiniz. Sonuçta köpekler bir ailenin yanında kalmaya başladıkları zaman o ailenin bir ferdi olurlar. Mantıklı düşünürseniz, bir ailenin bireylerinden biri mutsuz olursa, bu diğer aile bireylerini de etkiler. Ama bahçeli bir eve sahipseniz hiç düşünmeden bir pointer sahibi olun derim. sadık ve dost hayvanlardır çünkü. Köpek beslemek çok güzel bir özellik olmakla beraber, çocuklara da hayvanları sevdirmek için çok etkili bir yol. Pointerler, çok fazla iri hayvanlarda olmadıkları için çocuğunuzla da iyi bir şekilde oyun oynar.

 

İngiliz ırkından gelme, ileri derecede koku alma ve avının yerini dikkat çekecek bir duruşla gösteren, bu özellikli hayvana sahip olmak gerekir diye düşünüyorum. Ama pointer cinsi köpeklerin çok enerjik hayvanlar olduğu için, egzersiz ihtiyacının yüksek olduğunu unutmayın. Ama illa da evde bakmak istiyorum da derseniz. Her gün düzenli bir şekilde hayvanı dışarı çıkarırsanız, hareketlerini yaptırırsanız, bakabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Pointer