köpek eğitimi

Satılık Pointer

Pointer Av Köpeği 1

Satılık Pointer

  Pointer köpek ırkının kökeninin İngiltere’den geldiği bilinmektedir. Genel olarak av köpeği statüsünde kullanılan bir köpek ırkıdır. Güçlü bir koklama ve iz sürme yeteneğine sahip olduğu için, av köpeği olmakta oldukça fazla başarılı olmaktadırlar. Sahip oldukları hızlı ve kıvrak yapıları, onların bu alanda daha da üstün olmalarını sağlamaktadır.

Pointer Köpek Irkının Fiziksel Özellikleri

Pointer köpek ırkı oldukça güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Birçok köpek ırkına göre oldukça geniş olan bir göğüs yapısına sahiptirler. Sahip oldukları geniş göğüs yapısı, vücutlarının dayanıklılık oranını daha da arttırmaktadır. Boy olarak birçok köpek ırkından daha uzundurlar. Erkek olan pointer köpeklerinin boyları elli beş cm ile yetmiş cm arasında, dişi olan pointer köpeklerinin boyları ise elli iki cm ile altmış beş cm arasında değişiklik göstermektedir. Fiziksel ölçüler bakımından dişi ve erkek pointer köpeklerinin arasında büyük oranda farklılıklar gözlenmez. Erkek pointer köpekleri doğası gereği dişi pointer köpeklerinden biraz daha uzun ve ağır olmaktadırlar. Erkek pointer köpeklerinin ağırlıkları on sekiz kg ile otuz beş kg arasında değişiklik gösterirken, dişi pointer köpeklerinin ağırlıkları on beş kg ile otuz kg arasında değişiklik göstermektedir.

Pointer köpekleri oldukça güçlü bir çene yapısına sahiptirler. Düzgün bir diş yapısına sahiptirler. Vücut çevreleri genel olarak kaslı bir forma sahiptir. Orta boyda bir kuyruk uzunluğuna sahiptirler. Kuyruklarından itibaren, tüm kürkleri oldukça kalın tüylerden oluşmaktadır. Tüyleri kalın ve kısa bir yapıya sahiptirler. Tüy dökme oranları bir çok köpek ırkına göre daha düşüktür. Kürkleri genelde oldukça kusursuz ve pürüzsüz gözükür. Kürkleri renk olarak oldukça fazla bir çeşitliliğe sahiptir. Genel olarak iki farklı renkten oluşan bir kürk yapısına sahiptirler. Limon sarısı ile beyaz karışımı, karaciğer kahvesi ile beyaz karışımı, portakal turuncusu ile beyaz karışımı, beyaz ve siyah karışımı en sık görülen pointer kürk renkleridir. Pointer köpek ırkı oldukça ortalama bir yaşam süresine sahiptirler. Yaklaşık olarak on iki yıl ile on beş yıl arasında yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Oldukça temiz bir köpek ırkı olan pointer köpeklerinin bakımı bir çok köpek ırkına göre oldukça kolaydır. Sadık bir köpek ırkıdır. Sahiplerine oldukça bağlı ve itaatkardırlar. Sahiplerinin ailelerine karşı da oldukça bağlıdırlar. Yabancı insanlarla pek anlaşamazlar. Çocuklarla araları iyidir. Çocuklara karşı olan sakin ve dikkatli yaklaşımları ile bilinen bir köpek ırkıdır. Bir çok köpek ırkının aksine başka köpeklerle ve yabancı hayvanlarla oldukça iyi bir şekilde anlaşabilirler. Onlarla vakit geçirmekten, oyun oynamaktan zevk alırlar. Pointer köpek ırkı oldukça hareketli olan bir köpek ırkıdır. Gün içerisinde oldukça fazla oranlarda egzersizler yapmaları gerekir.

O yüzden kapalı ve küçük dairelerde beslemek için pek uygun değildirler. Daha çok bahçeli evlere sahip olan insanların besleyebileceği tarzda bir köpek ırkıdır. Bahçeli bir ortamda bulunmaları, günlük fiziksel aktivitelerini yerine getirmelerine büyük oranda yardımcı olacaktır. Eğer bu şartlara rağmen yine de bahçesiz, küçük bir evde beslenilmek istenirse, bu şartlarda günlük düzenli olarak açık ve elverişli bir ortama çıkarılmaları gerekir. Bu şartlar sağlanmazsa sosyal hayatında oldukça huysuz ve saldırgan olabilen bir köpek ırkıdır. Aynı zaman da kapalı ortamlarda ki eşyalara zarar verebilme potansiyeline de sahiptir. Ancak sahip olduğu üstün özellikler sayesinde özellikle Satılık pointer ilanları son zamanlar da oldukça büyük ilgi görmektedir. Bu tarz da hızlı, çevik ve yüksek karakter özelliklerine sahip olan bir köpek ırkı arayan köpek severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir köpek ırkıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Pointer