köpek eğitimi

Satılık Pekinez

Pekingese Pekinez

Satılık Pekinez

Pekinez köpek ırkının kökeninin Çin’den geldiği bilinmektedir. Küçük ve sevimli yapıları sebebi ile süs köpeği sınıfına kabul edilen bir köpek ırkıdır. Güç oranları düşüktür. Savunma mekanizmaları yeteri kadar gelişmemiştir. Ancak oldukça cesur tavırlar sergileyebilirler. Bu özelliklerini genel de yabancılara karşı oldukça sık kullanırlar.

Pekinez Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Pekinez köpek ırkı oldukça kısa boylu ve ufak bir yapıya sahiptir. Suratı basık bir forma sahiptir. Dişi ve erkek pekinez köpekleri arasında çok belirgin farklar bulunmamaktadır. Erkek olan pekinez köpeklerinin boyları otuz cm ile otuz iki cm arasında, dişi olan pekinez köpeklerinin boyları ise yirmi sekiz cm ile otuz cm arasında değişiklik göstermektedir. Dişi ve erkek pekinez köpeklerinin ağırlıkları bir birine oldukça yakın değerlerde olmaktadır.

Genel olarak erkek pekinez köpeklerinin ağırlıkları üç buçuk kg ile dört buçuk kg arasında, dişi olan pekinez köpeklerinin ağırlıkları ise üç kg ile dört buçuk kg arasında değişiklik göstermektedir. Bu ağırlık değerleri pekinez köpekleri için standart ağırlık olarak kabul edilen değerlerdir. Ancak normal miktarların üzerinde beslendikleri zaman oldukça rahat bir şekilde kilo alabilen bir köpek ırkıdır. Aynı zaman da günlük yaptıkları fiziksel aktivite oranının da oldukça düşük olması, kolay kilo almaları üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. İyi bir şekilde bakılan pekinez köpekleri yaklaşık olarak on iki yıl ile on altı yıl arasında yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Pekinez köpek ırkı sahibine oldukça düşkün olan bir ırktır. Sahibine karşı olan yüksek miktarda sevgi ve düşkünlük, zamanla yerini kıskançlığa bırakabilmektedir. Sahiplerini başka insanlarla ve ya hayvanlarla paylaşma ihtimaline dayanamazlar. Böyle bir durumda saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Sahiplerinin ailelerine karşı da hep bir mesafe ile yaklaşırlar. Yabancılarla genel olarak anlaşamazlar. Vücutlarının hastalıklara karşı dayanıklılıkları çok düşüktür. Oldukça kolay bir şekilde hasta olabilirler. Bu yüzden iyi bir şekilde bakılmaları şarttır. Düzenli sağlık kontrolleri ve aşı programları kesinlikle aksatılmamalıdır.

Genetik olarak ta hasta olmaya çok yatkın olan bir bünyeye sahiptirler. Psikolojik olarak oldukça inatçı bir doğaya sahiptirler. Zorbalığa kesinlikle gelemezler. Aksi bir tavır sergilendiği zaman direkt olarak, saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Saldırgan tavırların yanı sıra aşırı oranlarda havlayarak ta tepkilerini ortaya koyarlar. Aşırı havlama alışkanlıkları toplu alanlarda yaşayanlar için problem oluşturabilmektedir. Aynı zamanda gece de uyku sırasında çok fazla ses çıkaran bir köpek ırkıdır. Çevre için rahatsızlık oluşturabilirler. Oldukça tüylü bir kürk yapısına sahiptirler. Tüyleri orta boyda bir forma sahiptir. Tüy yapısı zayıf bir forma sahiptir. Bu yüzden dökülme problemine sahip olurlar. Ev ortamında tüy dökülmesi çeşitli problemlere sebep olabilmektedir.

Eğer bu şartlar altında yine de evde beslenilmek istenirse, düzenli olarak tüy bakımlarının yapılması ve dökülen tüylerin taranarak temizlenmesi şarttır. Çeşitli köpek mamaları ile beslenirler. İnsan kaynaklı gıdalar ile pek araları yoktur. Eğitimleri de birçok köpek cinsine göre oldukça zordur. Özellikle tuvalet eğitimleri oldukça zor bir şekilde verilmektedir. Cezalandırma sistemi ile kesinlikle eğitilemezler. İnatçı yapılarından dolayı cezalandırma ile eğitilmek istendiklerinde, saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bunun yerine köpeğin isteklerini karşılayarak eğitmek daha doğru bir yöntem olacaktır.

Oyun oynamayı çok sevdikleri için, eğitimleri bir oyun formuna sokmak, eğitimin daha kolay ve başarılı olmasını sağlayacaktır. Oldukça sevimli bir köpek cinsi olan pekinez köpekleri özellikle kadınlar tarafından çok beslenen bir ırktır. Satılık Pekinez ilanları özellikle kadınlar tarafından erkeklere göre daha fazla ilgi görmektedir. Hem ufak hem de sevimli yapıları kadınları çeken başlıca özellikleridir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Pekinez