köpek eğitimi

Satılık Papillon

file 23118 papillon

Satılık Papillon

Bu ırkın sırt kısmında taşınan uzun ve tüylü olan bir kuyruğu vardır. Bu sebeple Papillon ırkına eskiden bir zamanlar Sincap Spaniel de denilmekteydi. Uzun ve gösterişli olan bu beyaz kürkünün üzerinde kızıl renk hariç her renkten lekeler görmek mümkündür. Beyaz kürk yapısının üzerinde bulunmakta olan lekeler her iki göz ve kulağı önlü ve arkalı olarak kaplamaktadır. Kulakları kelebeğe benzer ya kulaklarını dik olarak ya da düşük olarak taşımaktadırlar. Bu tür olan kulaklara genellikle Phalene denilmektedir. Belirgin olan beyaz bir burun banttı bulunmaktadır. Dikkatli ve zeki olan bir ifadeye sahiptirler. Papillonların burun kısımları kısa ve çok az da sivri olan bir yapıya sahiptir.

Papillonlar bazen kulak yapılarından dolayı kelebek köpeği adı ile de anılmaktadırlar. Göründükleri gibi narin olmayan bu ırk canlı, zeki ve sevgi dolu bir yapıya sahiptirler. Dışarıda oyun oynamaya bayılırlar. Dışarıda oyun oynamayı çok sevseler de ev içinde de sessizce sahiplerine eşlik etmekte olan köpektirler. Sahiplerini çok sahiplenirler bu yüzden dolayı yabancılara karşıda oldukça korumacı davranabilmektedirler. İtaatkâr ve dengelidirler. Hırçın yapıda olan küçük köpeklerden değildirler. Küçük olan numaraları oldukça kolay bir şekilde öğrenirler. Bazı köpekler huzursuz ve aşırı gergin olan bir yapıya sahip olabilir. Tuvalet eğitiminde zorlanabilmektedirler. Fakat genel olarak eğitimleri kolaydır. Bu ırkın köpekleri erişkin olan ve olgun olan çocuklar ile gayet iyi anlaşırlar. Diğer köpeklere karşı biraz saldırgan bir yapı sergileyebilirler. Kedilerle birlikte yetiştirilirseler araları kedilerle iyi olur.

İyi bir şehir köpekleridirler. Ama bazen bazı durumlarda bölgesini koruyabilmek amacı ile fazla havlayabileceklerinden dolayı apartman yaşamında yaşamaları onlar için uygun olmayabilir. Oynamayı çok severler, oynamaktan çok hoşlanırlar. Fakat evde kalmak onlar için rahatsız edici bir durum değildir. Zinde kalmak amacı ile egzersiz yapmaları onlar için oldukça faydalıdır. Uzun olan ipeksi tüy yapısı olan bu köpekler günlük olarak tüylerinin taranmasına ihtiyaç duyarlar. Genellikle kokusuz ve temizdirler. Gerektiği zamanlarda kuru olarak şampuanlama yapılabilmektedir. Düzenli bir şekilde tırnakları kesilmelidir ve tartar oluşumunu engellemek amacı ile de dişleri fırçalanmalıdır.

Avrupa’ da 700 yıl öncelere kadar uzanmakta olan tarihi itibari ile en eski olan ırklardan olan bir köpek ırkıdır. Bu ırk ilk zamanlarda Cüce Spaniel ve Epagneul Nain olarak tanınmaktaydı. Daha sonra ki geçtiğimiz zamanlarda ise Kontinental Toy Spaniel adı ile tanınmıştır. Bu küçük yapılı olan köpek 13. ve 15. yüzyıl zamanlarında İtalyan fresklerinde resmedilmiş olan bir ırktır. Bu köpek ırkı Rönesans zamanında birçok yağlı boya tablosunda resmedilmiştir. Bu ırkın gelişim süreci daha çok yapılmış olan bu tablolardan çıkarılmaktadır. Rönesans zamanın İtalya’ da çok popüler olan bu ırk Fransızlar tarafından mükemmelleştirilmiştir. Bu köpeklerin boyları erkekte de dişide de 20 ya da 28 cm olarak değişim göstermektedir. Bu köpeklerde kilo erkeklerde 4 ya da 5 kilo, dişilerde ise 3 ya da 4 kilo olarak değişim göstermektedir.

Bu köpek ırkı uysal olan, zeki olan, dikkatli olan, sevgi dolu olan, canlı ve hareketli olan bir yapıya sahiptir. Bu ırkın kötü huyu genellikle bazı durumlarda çok havlamalarıdır. Yetenekli olduğu görev bekçiliktir. Yaşamış olduğu ya da yaşayabileceği ikil ılıman iklim olan her yerdir. Bu ırkın ortalama olarak yaşam süreleri 13 ya da 16 yıl arasında değişim göstermektedir. Köpeğin diğer isimleri Continental Toy Spaniel ve Epagneul Nain’ dir. Bu köpeğin kökeni Fransa tarafıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Papillon