köpek eğitimi

Satılık Melez

dog trainers bearsden glasgow

Eve köpek almadan önce dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Bunlardan bazıları köpeğin yaşı, ırkı, cinsiyeti, yaşam koşulları, insanlarla iletişimi, eğitim özellikleri ve mizacı konusundaki bilinmesi gerekenler size yeni dostunuzu seçiminizde yol gösterir.

 

Yaş: Genellikle köpek alırken yavru köpek tercih edilmektedir. Yetiştirilmesi ve aileye adaptasyonu daha kolay olduğundan ilk tercihlerimiz arasında yer almakta haklılık payı vardır. 5-6 haftalık tercih ettiğimiz yavrular büyürken kolay iletişim kurabilir kişiliğinin gelişiminde yanında olabiliriz. Ancak iyi yetiştirilmiş uyumlu büyük köpekleri de tercih edebiliriz.

 

Irk: ırk seçiminde yeterli bilgiye sahip değilsek bu konuda bize yardımcı olabilecek veteriner ya bu işle ilgilenen eğitimci üretici kişilerden yardım almakta yarar vardır. Genellikle hayvan sahipleri ırklara karar verirken hayvanın görüntüsünden renginden etkilenmekte ve yanılgıya düşme olasılığı artmaktadır. Acele edilmemesi ve bilgi sahibi olunması gereken en önemli konulardan biridir. Irk seçimi; görünüş köpek sahiplerini fazlasıyla etkilediği için genellikle safkan denilen ırklar tercih edilir. Satın alınırken de satılık melez ilanlarına pek bakılmaz. Pet shop mağazalardan birine gidildiğinde aklınızda farklı bir köpek varken şirinliği ve sempatik hareketleriyle bizi etkileyen herhangi bir köpeği sahiplenmiş oluruz. Aklımızdaki safkan gider yerini tercih etmediğimiz Satılık melez alır.

 

Irk tercih ederken en önemli konu evde mi bahçede mi yoksa çiftlikte mi sizlere eşlik edecek olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle yaşam şartları renginden görüntüsünden daha önemlidir. Evde beslenecek ise boyutları, çocuklarla uyumu, eşyalara zarar verip vermeyeceği, tuvalet eğitimi alabilecek kadar. İtaatkar olup olmadığı büyük önem taşır.

 

Enerjik yapıya sahip olup olmadığı ise başka bir konudur. Dışarı çıkarılma süreleri ve sizin ona ayırabileceğiniz zaman dilimleri göz ardı edilmemelidir.

 

Bazı köpeklerde tüy bakımı yapılması gerekir. Aksi taktirde evin her yeri tüy yumağına dönüşür. Ev sahipleri bir süre sonra bu durumdan rahatsız olmaya başlarlar ve dostlarından kurtulma telaşı içine düşerler. Sadece zevk amacıyla alınmış bir köpek yada onun bakıma muhtaç olan bir canlı olduğunu unutup çocuklara hediye olarak alınması yada çok istiyor diye bakamayacağı bir köpek sahibi olması doğru değildir. Köpek bakımı oldukça zevkli meşakkatli ve sorumluluk sahibi bir iştir. Bu nedenle öncelikle kendi şartlarınızı köpek beslemedeki amacınızı iyi değerlendirmeniz gerekir. Alacağınız köpeğin yaşam şartlarını iyi değerlendirmelisiniz.

 

Cinsiyet: hayvanlarda cinsiyet kavramı davranış özelliklerinin temelini oluşturur. Erkeklerde görünen genel özellikler; oyun, takip, hırslı ,bölge koruma, aktivite, yabancı köpeklere karşı agresif davranışlar ve sahibiyle liderlik mücadelesi görülmektedir. Dişilerde ise eğitilebilme, kişileri koruma, kurtarma ve yaralılara yardım sayılabilir özellikler arasındadır.

 

Uygun köpeği seçerken sadece ırk ve cinsiyet karar vermede yeterli değildir. Bunlar karara bağlandıktan sonra en önemli konu mizaç özelliklerine gelir. Bu konu köpek içinde sahiplenecek birey içinde önemlidir. Sessiz ürkek köpekler genellikle tercih edilir. Büyüdüklerinde aynı içgüdü ile devam ettiklerinde sahiplerinin cesur olmalarını bekledikleri zamanlarda yeterli beceriyi ve cesareti sağlayamazlar. Huysuz ve saldırgan bir köpek olurlar. Tercihlerini daha cesur ve saldırgan tavırlar sergileyen köpek yavruları uygun ortam sağlandığında kendine güveni tam sakin ve sabırlı erişkin köpeklere dönüşürler. Genç ve hareketli bir kişi iseniz oyun oynamayı seven koşmaktan ve gezmekten hoşlanan çevik hareketli bir tercih tam size göre olacaktır. Yaşlı ve daha hareketsiz bir hayat tarzına sahipseniz. Köpek tercihinizde daha az hareket eden bakımı kolay az havlayan bir köpek tercih sebebi olmalıdır.  Umarım bu yazımız sizin işinizi kolaylaştırmıştır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Melez