köpek eğitimi

Satılık Köpekler

kopek 183
  1. Evcil hayvan satın almak hakkında bilinmesi gereken kısa bilgiler

Öncelikli olarak bilinmesi gereken şey, evcil hayvan almak veya sahiplenmek ile iş bitmiyor. Evcil hayvan aldığınız zaman, almış olduğunuz evcil hayvanınızın sorumluluğunu da kendi üzerinize almış oluyorsunuz. Bu da oldukça önemli bir noktadır. Bu bilince sahip olan bir insan, şüphesiz ki alacağı evcil hayvanı da rahat bir şekilde büyütüp ona sahiplik yapabilecektir. Yani kısaca anlatmak gerekir ise evcil hayvan sahibi olmak olgunluk ve sorumluluk isteyen bir olaydan ibarettir.

  1. Hangi hayvanları evde beslemek doğru olur?

kopek 180

Evet bu soru aslına bakılacak olursa oldukça geniş bir cevabı bünyesinde barındırır. Bu hayvanlar kedi, köpek, kaplumbağa, balık, hamster, kuş gibi canlılar olabilmekte iken bazı insanlar ise tercihlerine bağlı olarak evlerinde vahşi hayvanlar da besleyebilmektedir. Bu vahşi hayvanlara örnek olarak ise timsah, yılan, tarantula ve özellikle Dubai gibi zengin ülkelerin zengin insanlarında görülen bahçede kaplan, aslan gibi yırtıcı kedigiller beslemesi de söz konusu olmaktadır. Ancak, Türkiye’de yaşayan kesim olarak bu tür yırtıcı hayvanları evlerimizde beslememizin yasalar gereği mümkün olmadığını bilmemizde büyük yarar var. Zaten tercih eden insan sayısı da fazla değil. Bu yazıda anlatılacak olan konu ise tabi ki bu vahşi hayvanlar yerine gündelik hayatta sık sık karşılaştığınız evcil ve oldukça arkadaş canlısı, sadık bir dost olan köpeklerdir.

  1. Evde hangi cins köpekleri besleyebiliriz?

Evet, özellikle böyle bir başlık yazıldı çünkü Türkiye sınırları içerisinde evde beslenmesi kanunen yasak olan bazı köpek türleri bulunmaktadır. Bu yasağın amacı ise olası köpek saldırılarına alınan bir önlem olarak görülmektedir. Türkiye’de yasak olan köpek ırkları ise PitbullTerrier ve Japanese Tosa cinsi köpeklerdir. Bu köpeklerin sadece beslenmesi değil, herhangi bir nedenden çoğaltılması, satılması, Türkiye sınırları içerisine sokulması, bu köpekler ile ilgili reklamlar yapılması yada herhangi birine hediye verilmesi kanunen yasak olarak kabul edilmiştir. Bu uygulama ise sokakların refahı açısından oldukça önemli bir adım olarak görülmektedir. Ancak bu cinsler dışında ise besleyebileceğimiz oldukça fazla köpek cinsi bulunmaktadır. Bu köpek cinslerinden birkaç tanesini sıralayacak olur isek; Leonberger, Kangal, Alman Kurdu, Golden Retriever, Pug gibi cinsleri kolaylıkla besleyebilirsiniz.

  1. Nereden köpek satın alınır?

Öncelikli olarak bilinmesi gereken durum, istediğiniz köpeği sadece satın alarak değil aynı zamanda hayvan barınaklarından veya herhangi birinden ücretsiz olarak sahiplenebilmeniz mümkündür. Nereden köpek satın alacağım derseniz işte o zaman pet shopların yolunu tutmanız gerekmektedir. Pet shoplardasatılık köpekler bulabilir ve eğer ki dükkanda istediğiniz cinsi bulamaz iseniz işte o zaman gittiğiniz dükkandaki yetkili kişiye istediğiniz köpeğin cinsini söyleyerek sipariş verebilirsiniz. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi pet shopharicinde herhangi bir hayvan barınağına gidip, orada bulunan cinslerden herhangi birini sahiplenmeniz mümkündür.

  1. Köpek aldıktan sonra yapılması gerekenler?

Bundan sonra farkında olmanız gereken ilk durum o satın aldığınız veya sahiplendiğiniz köpeğe karşı belli başlı sorumluluklarınızın olduğu olmalıdır. Yemeği ve suyu zamanında verilmeli, eğitim alabilecek bir cins ise eğitim aldırılmalı, veterinere düzenli götürülmeli, mümkün olduğunca sık bir şekilde dışarıya çıkartılmalıdır. Bu tür davranışlar, köpeğinizin daha sağlıklı ve mutlu bir şekilde gelişmesine ve sizinle aranızdaki bağın çok daha kuvvetli olmasına neden olmaktadır. Bunun dışında aldığınız cinse bağlı olarak ona bir yaşama alanı oluşturmanız gerekmektedir. Bu gereklilik ve sorumluluklar yerine getirildiği taktirde köpeğinizin de size huzur ve mutluluk getirmesi işten bile değildir.

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Köpekler