köpek eğitimi

Satılık Köpek İlanları

kopek 185

Köpekler tarihin en eski zamanlarında ortaya çıkmalarından itibaren günümüze kadar insanın en iyi dostu olarak bilinen canlılardır. Sadık, dost canlısı ve vefalı yaratıklar olan bu hayvanlar insanlara akıllara gelebilecek birçok konuda yıllardır rehberlik etmişlerdir. Bazen yürüyüş arkadaşı, bazen sırların paylaşıldığı bir sırdaş ve bazen de koruma amaçlı güvenlik olarak da insanlara yardımı dokunur. Hatta türlerine göre özellikleri olan köpekler emniyet güçlerine bile yardımı dokunan mükemmel varlıklardır. Köpek sahibi olmak birçok insanın isteği olsa da nereden başlayacağını bilmek daha önemlidir. Bir canlıyı para vererek satın almak örneğin köpeği satılık köpek ilanları olan birçok yerden almak mümkündür. Fakat satın almadan önce bu canlının sorumluluklarını düşünmek, kalacağı yer için ortam hazırlamak, bakımı için neler gerekir? Bu düşünceleri yerine oturtmak gerekir.

Köpek Sahiplenmek Nasıldır?

Köpek sahiplenmek çok zor olmamakla beraber imkânsız bir durum da değildir. Köpek alırken önce alınacak cins, aranan cins seçilerek karar verilmelidir. Daha sonra tercih edilen cinsin yaşam şekli, insanlarla olan uyumu, beslenecek yerde ki hava şartlarına uyumu, kalacak yeri, bakım ve beslenmesi için gerekli ortam ve olmazsa olmaz aşılarının hangi sıklıkla yapıldığı araştırılmalıdır. Bütün bu konular akılda soru kalmayacak şekilde araştırıldıktan sonra satılık köpek ilanları takip edilerek aranılan köpek türüne ulaşılabilir. Bazı sitelerde ücretsiz sahiplendirme yapılmakla beraber bazı ilanlarda ücretli sahiplendirme yapılır. Bu işi ticaret olarak yapan olduğu gibi ihtiyaç fazlası olan yavru veya yetişkin köpekleri ücretsiz sahiplendiren kişilerde bulunur. Burada önemli bir nokta da alınacak köpeğin yavru veya yetişkin olmasıdır.

kopek 15

Yavru Köpek mi? Yetişkin Köpek mi?

Köpek sahiplenmek isteyenlerin birçoğu aklında nasıl bir köpek alacağını belirmekle beraber birçoğu da henüz yavru ya da yetişkin bir köpek tercihi konusunda kararsız olabilir. Önemli olan nokta eğitimini verebilmektir. Eğer köpek sahiplenirken eğitim verebilecek bir kişiyse sahiplenen, yavru köpek alması tercih edilir. Çünkü yetişkin ve eğitim sürecini tamamlamış bir köpeğe bir şeyler öğretmek yavru bir köpeğe öğretmekten çok zordur. Ağaç yaş iken eğilir sözü eğitilebilen tüm canlılarda neredeyse geçerlidir. Henüz çevresini yeni tanımaya başlayan bir hayvana kapasitesinin alabileceği her şey öğretilebilir. Çünkü zihni öğrenmeye açık ve her şeye meraklı olaraktır. Ancak yetişkin eğitilebilir bir canlı da olsa çevreyi ve beraberindeki birçok şeyi öğrendiği için yeni bir şeyler öğretmek çok zor olabilir. Belki de sadece profesyonellerin yapabileceği bir iş halindedir. Bu nedenle eğitim konusu çok önemlidir.

Zaten satılık köpek ilanları veren yerler açıklama olarak köpeğin yaşını, cinsini, cinsiyetini ve verilen eğitimi varsa bunları muhakkak belirtir. İnsanlar köpekleri dost olarak seçerken belirlediği kriterleri doğru oluşturmalı, alınacak canlının da yaşama alanı kriterlerini doğru belirlemeli ve yerine getirmelidir. Bazı köpek cinsleri soğuk iklim tercih ederken diğeri sıcak sevebilir. Bazıları çocuklarla ve yetişkinlerle iyi anlaşırken diğerleri tersi olabilir ya da sadece çocuklarla anlaşabilir. Köpek sahiplenirken a dan z ye her nokta araştırılmalı gerekleri yerine getirilecek şekilde sahiplenme yapılmalıdır. Neticede alınacak şey yaşayan bir canlı ve ona da saygı duyup sorumluluklarını yerine getirmek gerekir. Yavru köpeğin beslenme düzeni, eğitimi ve bakımı farklı olur. Aynı şekilde yetişkin bir köpeğinde farlılıkları bulunur. Değerlendirme tercihe göre doğru yapılmalı ve sonrasında sahiplenme yapılmalıdır. Bir insan olarak pişman olmamak bir canlıyı da yıpratmamak en doğru tercihtir. Sorumlulukları taşıyabilen herkes köpek sahiplenebilir. Sahiplenme duygusunu taşıyan herkes sorumlulukları yerine getirebilir.

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Köpek İlanları