köpek eğitimi

Satılık köpek cinsleri

Bir köpek almaya karar verdiniz ve araştırmalara başladınız. Köpeğinizin evde mi bahçede mi olacağı, evde kimlerle yaşayacağı, evde çocukların varlığı ve sayısı, yaşlıların varlığı ve sayısı gibi durumları da değerlendirip ona göre bir cins seçmelisiniz. Dostane bu canlılar kesinlikle vahşi değillerdir. Her cinsin kendine özel ırk niteliklerinin olmasının yanında hepsinin kendine has kişilikleri de vardır. Yani bu demek oluyor ki bir golden ırkı köpekte kötü bir insanın elinde canavar olabilir. Ya da ava gidecekseniz bir kangalı götürmeniz pek de işinize yaramaz. Yani arayışınıza uygun nitelikte köpekleri seçmeniz sizin ve köpeğinizin mutluluğu açısından son derece önemlidir.

Köpeğinizi araştırmaya başladınız. Satılık köpek cinslerini gözden geçirdiniz. Şimdi size hangi ırk köpek nasıl özellikler taşır biraz bahsedelim. Seçimleriniz doğrultusunda siz de elemelere başlayabilirsiniz. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer konu da bazı köpek ırklarının beslenmesi ve üretilmesi yasaktır. Bu yasak ırkların başında Pitbull gelir. Kesinlikle bunu önemsemelisiniz. Evinizde beslemek için küçük ırk, orta boy ırk köpekleri tercih etmeniz onların da mutluluğu açısından oldukça önemlidir. Büyük ırk köpekleri ise bahçeniz varsa tercih edebilirsiniz. Ayrıca her köpeğin enerji ihtiyacı, bakım zorluğu, mama yeme miktarı farklıdır. Enerji ihtiyacı açısından bir golden ırk köpeğin ev içinde bakılması doğru değildir. Golden tüyleri uzun bir ırktır. Sürekli tüylerinin bakıma ihtiyacı vardır. York share tarzı ya da terrier ırk köpekler evde bakılır ama tüylerinin uzunluğu açısından bakımlarını yapmalısınız. Tırnaklarını düzenli kesmeli, tüylerini mevsime göre tıraşlamalısınız. Av için bir köpek arıyorsanız muhakkak bu iş için yeteneğini kanıtlamış köpek ırklarına bakmalısınız.

Satılık köpek cinslerini araştırırken sizin ona sunabileceğiniz her türlü şeyi de göz önünde tutmanız şarttır. Bir kangalı evde bakmaya çalışırsanız köpeğiniz strese girecektir. Ya da bir pug ırkı köpeği sokakta bakmanız kesinlikle doğru olmayacaktır. Her ırk farklı gereksinimleri içerir. Ya da bomba ve narkotik arayacak köpeği süs köpeği sınıfındaki köpeklerden seçemezsiniz. Bu ondan beklenenin üstünde bir durum olacaktır. Köpek satın almak için öncelikle şartlarını yerine getirmeniz gereklidir. Yeterli sabrınız ya da sevginiz yoksa alıp eziyet çektirmenizin bir anlamı yoktur.

Satılık köpek cinslerinden bazıları şunlardır: golden, rottweiler, alman çoban kurdu (alman çoban köpeği, K9 diye de bilinir), yorkshire terrieri, king Charles, terrier, bulldog, husky ( Sibirya kurdu), Kafkas kurdu, labrador, beagle, kanish, shih tzu, dakhund, mastif, doberman, jack russel, bordel collie, danua, İngiliz cocker, chow chow, İngiliz spainel, alaska kurdu, pomerian gibi ırklar ve daha fazlasıdır. Satın alırken kesinlikle belli bir yerden ve güvenilir kaynaklardan almalısınız. Unutmayın bu hayvanların da canları vardır ve iyi bakılmış bakımları tam yapılmış olmalıdır. Kesinlikle annesinden çok erken ayrılmamalıdır. Bu konuda bir bilgi daha verelim. Köpekler 60 ile 75 gün arasında anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Daha küçük bir köpeği satın almak ileride muhtemel problemlere davetiyedir. Bu iş basit ya da önemsiz gibi de gözükse anne sütünden yeteri kadar yararlanamayan köpekler ileriki yaşlarında kemiklerde güçsüzlük, kronik rahatsızlıklar, dolaşım bozuklukları, boşaltım sistemi rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminde zayıflık gibi sorunlar yaşayabilirler. Hatta epilepsi de bunlara dahildir. Yeteri kadar anne sütü alamamış bir köpeğin ileriki evrede b vitamini eksikliğinden beyinde yangılanmasının kronikleşmesi halinde epilepsi ortaya çıkabilir. Yani köpek belli aralıklarla krizler geçirip ileri aşamada ciddi sorunlar yaşayabilir. Siz kesinlikle her zaman vicdanınızı ve dikkatinizi elinizde tutmalısınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık köpek cinsleri